LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Escapelle (Levonorgestrel)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Escapelle (Rp) tabletki 1500 µg 1 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
58,40
Cena
100% (zł):
58,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Escapelle

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Plc.

Co zawiera lek Escapelle?

Lek Escapelle występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 1500 mikrogramów lewonorgestrelu. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjentki ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Escapelle?

Lek Escapelle jest metodą antykoncepcyjną do stosowania w przypadkach nagłych. Zawiera hormon o nazwie lewonorgestrel. Lek Escapelle przyjęty w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym zapobiega ciąży w 84%. Nie zapobiegnie on ciąży w każdym przypadku, a jego skuteczność jest większa, jeśli zostanie przyjęty jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Antykoncepcja w przypadkach nagłych nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.

Kiedy stosować lek Escapelle?

Lek Escapelle jest przeznaczony do stosowania w celu zapobiegnięcia ciąży w ciągu 72 godzin (3 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej, na przykład:
- jeśli w czasie stosunku płciowego nie zastosowano żadnej antykoncepcji;
- jeśli metoda antykoncepcyjna została zastosowana nieprawidłowo, np. w przypadku gdy prezerwatywa zsunęła się lub została zastosowana w niewłaściwy sposób, w przypadku gdy kapturek lub krążek antykoncepcyjny zmienił pozycję, pękł, uległ zniszczeniu lub został usunięty w niewłaściwym czasie, w przypadku gdy penis nie został wycofany z pochwy w odpowiednim momencie w czasie stosunku przerywanego (np. wytrysk nastąpił w pochwie lub na zewnętrzne narządy płciowe).
Lek Escapelle nie jest przeznaczony do stosowania jako regularna metoda antykoncepcji - w celu uzyskania informacji na temat długoterminowych metod antykoncepcyjnych należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Escapelle?

Zasady stosowania leku Escapelle przekaże pacjentce lekarz.
Tabletkę należy przyjąć tak szybko jak to możliwe, najlepiej w ciągu 12 godzin, i nie później niż 72 godziny po stosunku płciowym odbytym bez zabezpieczenia. Jeśli po zastosowaniu tabletki Escapelle dojdzie do kolejnego stosunku płciowego bez zabezpieczenia (także w tym samym cyklu miesiączkowym), tabletka nie zapobiegnie zajściu w ciążę. Jeżeli w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty, należy przyjąć natychmiast jeszcze jedną tabletkę.
Po przyjęciu tabletki do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego należy podczas każdego stosunku płciowego stosować prezerwatywy lub kapturek naszyjkowy jednocześnie ze środkami plemnikobójczymi, jeśli pacjentka nie stosuje tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli po zastosowaniu tabletki krwawienie miesiączkowe opóźnia się o ponad 5 dni lub występuje nietypowo skąpe lub obfite krwawienie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu sprawdzenia, czy pacjentka nie jest w ciąży.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą; tabletki nie należy żuć.

Kiedy lek Escapelle nie może być stosowany?

Leku Escapelle nie należy podawać pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lewonorgestrel) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Escapelle?

Przed zastosowaniem leku Escapelle należy poinformować lekarza: jeśli krwawienie miesiączkowe opóźnia się lub pojawiły się objawy sugerujące bycie w ciąży (powiększenie piersi, poranne nudności); jeśli u pacjentki występuje choroba jelita cienkiego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), która hamuje wchłanianie leku; jeśli u pacjentki występuje ciężka choroba wątroby; jeśli u pacjentki występowała kiedykolwiek w przeszłości ciąża pozamaciczna lub zapalenie jajowodów. Lek Escapelle nie jest wskazany do stosowania przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem antykoncepcji awaryjnej należy omówić je z lekarzem. W przypadku zajścia w ciążę pomimo zastosowania leku Escapelle należy zwrócić się do lekarza w celu uzyskania dodatkowych informacji. Należy pamiętać, że lek Escapelle nie chroni przed zarażeniem wirusem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. chlamydioza, opryszczka narządów płciowych, kłykciny kończyste, rzeżączka, zapalenie wątroby typu B i kiła); jedynie stosowanie prezerwatyw może uchronić przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.

Jak stosować lek Escapelle z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Escapelle w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed przyjęciem leku Escapelle, jeśli miesiączka się spóźnia, należy skontaktować się z lekarzem, lub wykonać test ciążowy w celu wykluczenia istnienia ciąży. Lek jest metodą antykoncepcyjną stosowaną w celu zapobiegania zajściu w ciążę; nie powoduje przerwania już istniejącej ciąży. W przypadku zastosowania leku Escapelle w okresie karmienia piersią zaleca się przyjąć tabletkę bezpośrednio po karmieniu piersią, a następnie przez przynajmniej 8 godzin unikać karmienia piersią i przez 8 godzin po przyjęciu leku odciągać mleko z piersi przy pomocy odciągacza pokarmu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Escapelle?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się po zastosowaniu leku Escapelle, są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Bardzo często mogą wystąpić: nudności, ból podbrzusza, ból głowy, uczucie zmęczenia. Do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego mogą występować nieregularne krwawienia śródcykliczne. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Escapelle?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy lek Escapelle wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Escapelle wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli jednak po przyjęciu tego leku pojawią się zawroty głowy lub zmęczenie, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Escapelle?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Escapelle - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem