Dodaj do mojego indeksu leków »

Excedrin MigraStop (Acetylsalicylic acid+Paracetamol+Caffeine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Excedrin MigraStop (OTC) tabletki powlekane 250 mg + 250 mg + 65 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,50 Cena 100% (zł): 8,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Excedrin MigraStop (OTC) tabletki powlekane 250 mg + 250 mg + 65 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 15,90 Cena 100% (zł): 15,90 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Excedrin MigraStop

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

CO ZAWIERA EXCEDRIN MIGRASTOP?

1 tabletka powlekana Excedrin MigraStop zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 250 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.

JAK DZIAŁA EXCEDRIN MIGRASTOP?

Lek Excedrin MigraStop wykazuje skojarzone działanie składników. Kwas acetylosalicylowy i paracetamol działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a kwas acetylosalicylowy dodatkowo działa przeciwzapalnie. Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i nasila działanie kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu.

KIEDY STOSOWAĆ EXCEDRIN MIGRASTOP?

Lek Excedrin MigraStop jest stosowany w doraźnym leczeniu bólu głowy oraz napadów migreny (objawów takich jak: ból głowy, nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk) z aurą lub bez aury.

JAK STOSOWAĆ EXCEDRIN MIGRASTOP?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli (powyżej 18 lat)
Zarówno w leczeniu bólu głowy jak i migreny nie należy stosować dawki większej niż 6 tabletek Excedrin MigraStop w ciągu doby. Odpowiada to dawce 1500 mg kwasu acetylosalicylowego, 1500 mg paracetamolu i 390 mg kofeiny.
Leczenie bólu głowy
W przypadku pojawienia się bólu głowy należy wziąć 1 tabletkę Excedrin MigraStop i popić ją pełną szklanką wody. W razie konieczności kolejną tabletkę można przyjąć po upływie 4-6 godzin od zażycia pierwszej. W przypadku bardziej intensywnego bólu głowy można wziąć jednorazowo 2 tabletki Excedrin MigraStop, w razie konieczności można przyjąć kolejne 2 tabletki po upływie 4-6 godzin od zażycia dwóch pierwszych tabletek. Nie należy stosować leku Excedrin MigraStop dłużej niż przez 4 dni w bólu głowy bez konsultacji z lekarzem.
Leczenie migreny
W przypadku wystąpienia objawów migreny lub aury migrenowej należy przyjąć 2 tabletki Excedrin MigraStop, popijając je szklanką wody. W razie konieczności można przyjąć kolejne 2 tabletki Excedrin MigraStop, zachowując 4-6 godzinny odstęp między dawkami. Nie należy stosować leku Excedrin MigraStop dłużej niż przez 3 dni w migrenie bez konsultacji z lekarzem.
Dzieci i młodzież
Leku Excedrin MigraStop nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Nie istnieją specjalne zalecenia odnośnie dawkowania leku Excedrin MigraStop u osób starszych.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Należy poinformować lekarza o chorobach wątroby i nerek. Lekarz może zlecić stosowanie innych niż zalecane przerw między kolejnymi dawkami leku lub inny czas stosowania leku. Nie należy przyjmować leku Excedrin MigraStop u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby.
Sposób podawania
Lek każdorazowo należy popić szklanką wody.

KIEDY EXCEDRIN MIGRASTOP NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Excedrin MigraStop nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Excedrin MigraStop nie należy stosować: jeśli stwierdzono kiedykolwiek reakcje alergiczne na inne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub przeciwgorączkowe, takie jak diklofenak lub ibuprofen; u pacjentów z owrzodzeniem żołądka, jelit lub jeżeli w przeszłości występowało owrzodzenie układu pokarmowego; jeżeli występuje krew w stolcu lub czarne stolce (objawy krwawienia lub perforacji żołądkowo-jelitowych); w przypadku hemofilii lub występowania innych chorób krwi; w ciężkich schorzeniach serca, wątroby lub nerek. Nie stosować podczas przyjmowania ponad 15 mg metotreksatu tygodniowo. Leku Excedrin MigraStop nie wolno podawać kobietom w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU EXCEDRIN MIGRASTOP?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach w leczeniu migreny i 4 dniach w leczeniu bólu głowy, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu lub kwasu acetylosalicylowego (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność jeśli: migrena jest tak ciężka, że konieczne jest położenie się do łóżka, lub z powodu bólu różniącego się od migren występujących zwykle, lub jeśli bólom migrenowym towarzyszą wymioty; występują bóle głowy po urazie lub spowodowane urazem głowy, przemęczeniem, kaszlem lub pochyloną pozycją; codziennie występują bóle głowy lub jeśli bóle głowy wystąpiły po raz pierwszy po 50. roku życia; występuje dziedziczny niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, który ma wpływ na czerwone krwinki; kiedykolwiek wystąpiły schorzenia układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego lub czarne stolce; u pacjenta w przeszłości występowało uczucie dyskomfortu w żołądku lub zgaga po zażyciu leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych; występują zaburzenia krwawienia lub nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych inne niż krwawienia miesięczne (np. nienaturalnie obfite i przedłużone krwawienia miesięczne); pacjent przeszedł niedawno zabieg chirurgiczny (także drobny, np. chirurgiczny zabieg dentystyczny) albo w ciągu kolejnych 7 dni podda się zabiegowi chirurgicznemu; występuje astma oskrzelowa, katar sienny, polipy w nosie, przewlekła obturacyjna choroba płuc lub występują objawy wskazujące na alergię (reakcje skórne, swędzenie, pokrzywka); występuje skaza moczanowa, cukrzyca, nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze; występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby; występują problemy z nadużywaniem alkoholu; występuje ryzyko odwodnienia (np. z powodu wymiotów, biegunki, przed lub po poważnej operacji). Nie stosować u pacjentów w wieku poniżej 18 lat (możliwy jest związek pomiędzy kwasem acetylosalicylowym podawanym dzieciom i młodzieży a wystąpieniem zespołu Reye'a). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana. Nawykowe stosowanie leków przeciwbólowych może wywołać ból głowy, którego nie wolno leczyć większymi dawkami tej samej substancji przeciwbólowej. Lek może zmniejszać nasilenie objawów zakażenia (np. bóle głowy, gorączkę), co może utrudniać jego rozpoznanie. W czasie stosowania leku Excedrin MigraStop nie należy spożywać alkoholu.

JAK STOSOWAĆ EXCEDRIN MIGRASTOP Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Excedrin MigraStop nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub jakiekolwiek inne leki przeciwbólowe/ przeciwgorączkowe. Przed przyjęciem leku należy poinformować lekarza o stosowaniu następujących leków: leków przeciwzakrzepowych, kortykosteroidów, barbituranów i benzodiazepin, litu, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny lub fluwoksaminy, leków stosowanych w leczeniu cukrzycy (np. insuliny i pochodnych sulfonylomocznika), metotreksatu, niektórych leków stosowanych w leczeniu zakażeń (np. ryfampicyna, izoniazyd, chloramfenikol, cyprofloksacyna, kwas pipemidowy), lewotyroksyny, metoklopramidu, leków stosowanych w leczeniu padaczki, leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym i niewydolności serca, diuretyków, leków stosowanych w leczeniu skazy moczanowej, doustnych środków antykoncepcyjnych, zydowudyny, leków opóźniających opróżnianie żołądka (np. propantelina), klozapiny, leków sympatykomimetycznych, leków przeciwalergicznych, teofiliny, terbinafiny, cymetydyny, disulfiramu, nikotyny, cholestyraminy. Alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawienia z przewodu pokarmowego. Podczas stosowania leku należy ograniczyć spożycie leków, żywności lub napojów zawierających kofeinę.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ EXCEDRIN MIGRASTOP W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku Excedrin MigraStop nie wolno stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Podczas pierwszych sześciu miesięcy ciąży przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Lek może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. Nie należy stosować leku Excedrin MigraStop w okresie karmienia piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU EXCEDRIN MIGRASTOP?

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku Excedrin MigraStop i poinformować lekarza w przypadku wystąpienia następujących objawów niepożądanych: reakcje alergiczne (takie jak opuchnięcie twarzy, ust, jamy ustnej, języka, lub gardła; zaczerwienienie skóry, pęcherze na ustach, oczach lub jamie ustnej, łuszczenie się skóry; krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie żołądka lub jelit (objawom tym może towarzyszyć ostry ból brzucha, krwawe lub czarne stolce lub krwawe wymioty); zażółcenie skóry lub oczu (objawy niewydolności wątroby); zawroty głowy; nieregularne bicie serca.
Często występujące działania niepożądane obejmują nerwowość, zawroty głowy, nudności, dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Niezbyt często: bezsenność, drżenie, odrętwienie, ból głowy, szum w uszach, uczucie suchości w jamie ustnej, biegunka, wymioty, zmęczenie, uczucie zaniepokojenia, przyspieszone bicie serca. Rzadko: ból gardła, trudności z przełykaniem, odrętwienie i mrowienie dookoła ust, nadmierne wydzielanie śliny, zmniejszony apetyt, zaburzenia smaku, niepokój, nastrój euforyczny, uczucie napięcia, zaburzenia uwagi, utrata pamięci, zaburzona koordynacja, uczucie bólu w okolicy czoła i policzków, ból oczu, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, problemy z naczyniami obwodowymi (np. w rękach lub nogach), krwawienie z nosa, płytki i spowolniony oddech, katar, wzdęcia, odbijanie się, nadmierne pocenie się, swędzenie, swędząca wysypka, zwiększona wrażliwość skóry, sztywność mięśni, kości lub stawów, ból szyi, ból pleców, kurcze mięśni, osłabienie, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU EXCEDRIN MIGRASTOP?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

CZY EXCEDRIN MIGRASTOP WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Nie istnieją dane potwierdzające wpływ leku Excedrin MigraStop na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub senności nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać urządzeń mechanicznych. Należy niezwłocznie poinformować lekarza o pojawieniu się tych zdarzeń.

JAK PRZECHOWYWAĆ EXCEDRIN MIGRASTOP?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych