LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Apap migrena (Acetylsalicylic acid + Paracetamol + Caffeine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Apap migrena (OTC) tabletki powlekane 250 mg + 250 mg + 65 mg 10 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 16,90 Cena 100% (zł): 16,90 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Apap migrena

US Pharmacia Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 250 mg paracetamolu oraz 65 mg kofeiny. 1 tabletka zawiera: 0,24 mg glikolu propylenowego, 0,05 mg kwasu benzoesowego.

Wskazania

Doraźne leczenie bólu głowy i napadów migreny z aurą lub bez aury u dorosłych.

Dawkowanie

Zarówno w przypadku bólu głowy jak i migreny nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę. Preparat nie powinien być stosowany przez dłuższy okres lub w większych dawkach bez uprzedniego porozumienia z lekarzem.
Dorośli (w wieku powyżej 18 lat)
Ból głowy
Zazwyczaj zalecaną dawką jest 1 tabletka. Drugą tabletkę można przyjąć po upływie 4-6 godzin od zażycia pierwszej. W przypadku bardziej nasilonego bólu głowy można przyjąć jednorazowo 2 tabletki. W razie konieczności można przyjąć kolejne 2 tabletki po upływie 4-6 godzin. Preparat jest przeznaczony do doraźnego stosowania w bólu głowy, maksymalnie do 4 dni.
Migrena
Po wystąpieniu objawów należy przyjąć 2 tabletki. W razie konieczności można przyjąć kolejne 2 tabletki po upływie 4-6 godzin. Preparat jest przeznaczony do doraźnego stosowania w migrenie, maksymalnie do 3 dni.
Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat)
Nie przeprowadzono oceny bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu o u dzieci i młodzieży - nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży.
Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku (zwłaszcza o małej masie ciała) preparat należy stosować ze szczególną ostrożnością.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. Preparat powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem lub niewydolnością nerek. Preparat powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Preparat każdorazowo należy popić szklanką wody.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. U pacjentów, u których stosowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak diklofenak czy ibuprofen, powoduje napady astmy, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywkę lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa. Czynny wrzód żołądka lub jelit, krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego oraz u pacjentów z owrzodzeniem żołądka w wywiadzie. Hemofilia lub inne skazy krwotoczne. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężkie uszkodzenie lub niewydolność nerek (GFR < 30 ml/min/1,73 m2). Ciężka niewydolność serca. Przyjmowanie metotreksatu w dawce większej niż 15 mg na tydzień. Trzeci trymestr ciąży.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży. Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w trzecim trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Często: nerwowość; zawroty głowy; nudności, dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Niezbyt często: bezsenność; drżenie, parestezje, ból głowy; szum w uszach; arytmia; uczucie suchości w jamie ustnej, biegunka, wymioty; zmęczenie, uczucie zaniepokojenia; przyspieszone tętno. Rzadko: zapalenie gardła; zmniejszony apetyt; niepokój, euforyczny nastrój, napięcie; zaburzenia smaku, zaburzenia uwagi, amnezja, zaburzona koordynacja ruchów, obniżenie czucia, ból głowy pochodzenia zatokowego; ból oka, zaburzenia widzenia; zaczerwienienie twarzy, miażdżyca naczyń obwodowych; krwawienie z nosa, hipowentylacja, wodnisty wyciek z nosa; odbijanie się ze zwracaniem treści żołądkowej lub gazu, wzdęcia, dysfagia, parestezje w obrębie jamy ustnej, nadmierne wydzielanie śliny; nadmierne pocenie się, świąd, pokrzywka; sztywność mięśniowo-szkieletowa, ból szyi, ból pleców, kurcze mięśniowe; astenia, dolegliwości w obrębie klatki piersiowej. Ponadto mogą wystąpić: ból górnej części jamy brzusznej, dyspepsja, ból brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego (w tym: krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, krwawienie z żołądka, perforacja wrzodów żołądka, perforacja wrzodów dwunastnicy, krwawienie z odbytu), wrzody (w tym: żołądka, dwunastnicy, jelita grubego, choroba wrzodowa), nieżyt żołądka; niewydolność wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zespół Reye'a; zaburzenia czynności nerek, podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi; przedłużający się czas krwawienia, małopłytkowość, krwiaki; skurcz oskrzeli, duszność, astma; rumień, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, rumień wielopostaciowy; nadwrażliwość, reakcja anafilaktyczna.

UWAGI
Preparat nie powinien być stosowany przez pacjentów, u których w ponad 20% napadom migreny towarzyszą wymioty oraz przez pacjentów, u których w ponad 50% napadów migreny konieczne jest pozostanie w łóżku. Należy unikać jednoczesnego stosowania kwasu acetylosalicylowego i innych ogólnych NLPZ, w tym selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy-2, ze względu na możliwość wystąpienia dodatkowych działań niepożądanych. Podczas stosowania preparatu należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów ze skazą moczanową, zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, odwodnieniem, niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą. Ze względu na zawartość kofeiny preparat powinien być stosowany ostrożnie przez osoby z dną moczanową, nadczynnością tarczycy lub arytmią. Spożywanie alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego nasila ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego, a jednocześnie alkohol w połączeniu z paracetamolem może powodować ciężkie uszkodzenie wątroby - należy unikać picia alkoholu podczas leczenia preparatem.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy lub senność, nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama





banerbaner