LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Fabrazyme (Agalsidase beta)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Fabrazyme (Rpz) proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 5 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Fabrazyme (Rpz) proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 35 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Fabrazyme

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi B.V.

Co zawiera lek Fabrazyme?

Lek Fabrazyme ma postać proszku w dwóch dawkach, z którego sporządza się koncentrat roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z proszkiem zawiera 5 mg lub 35 mg agalzydazy beta. Po rozpuszczeniu fiolka zawiera 5 mg agalzydazy beta w 1 ml.

Jak działa lek Fabrazyme?

Substancją czynną leku Fabrazyme jest agalzydaza beta. Lek ten zastępuje ludzki enzym alfa-galaktozydazę A, którego niedobór stwierdzono u osób z chorobą Fabry’ego. Enzym ten rozkłada substancję tłuszczową o nazwie globotriaozyloceramid (Gb3 lub GL-3). Agalzydaza beta jest kopią enzymu ludzkiego i została uzyskana metodą o nazwie technika rekombinacji DNA (jest ona wytwarzana przez komórki, które otrzymały odpowiedni gen (DNA) umożliwiający im wytwarzanie tego enzymu). Enzym zastępczy pomaga w rozkładzie GL-3 i hamuje jego odkładanie się w narządach pacjenta, np. w nerkach lub sercu.

Kiedy stosować lek Fabrazyme?

Lek Fabrazyme stosuje się w leczeniu dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku 8 lat i starszych z potwierdzonym rozpoznaniem choroby Fabry’ego.

Jak stosować lek Fabrazyme?

Lekarz określa dawkę leku Fabrazyme na podstawie masy ciała pacjenta. Nie należy przerywać stosowania leku bez uzgodnienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek jest podawany co 2 tygodnie we wlewie dożylnym (kroplówce). Jest stosowany wyłącznie pod nadzorem lekarza. Lekarz może zadecydować o możliwości leczenia pacjenta w domu pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Fabrazyme?

W przypadku pominięcia infuzji leku Fabrazyme należy skontaktować się z lekarzem.

Kiedy lek Fabrazyme nie może być stosowany?

Leku Fabrazyme nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (agalzydazę beta) lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Lek Fabrazyme nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 0 do 7 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Fabrazyme?

Terapia z zastosowaniem leku Fabrazyme jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu pacjentów z chorobą Fabry'ego lub innymi metabolicznymi chorobami dziedzicznymi. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii. Lek jest przeznaczony do długotrwałego leczenia. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z chorobą lub leczeniem należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Fabrazyme z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Fabrazyme w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz określi, czy lek Fabrazyme może być stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Fabrazyme?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Fabrazyme, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić reakcje związane z infuzją, takie jak dreszcze, gorączka, uczucie zimna, nudności, wymioty, ból głowy i zaburzenia odczuwania dotyku, takie jak drętwienie i mrowienie. Lekarz może zdecydować o zmniejszeniu szybkości infuzji lub podać dodatkowe leki zapobiegające występowaniu takich reakcji. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli podczas podawania leku lub wkrótce po podaniu pacjent zauważy jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej lub reakcji związanej z infuzją.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Fabrazyme?

Jeśli pacjent zauważy, że zastosował większą niż zalecana dawkę leku Fabrazyme, powinien zwrócić się do lekarza.

Czy lek Fabrazyme wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeżeli w trakcie podawania leku Fabrazyme lub wkrótce po jego podaniu wystąpią zawroty głowy, senność, zaburzenia równowagi lub omdlenia.

Jak przechowywać lek Fabrazyme?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Fiolki z proszkiem należy przechowywać w lodówce (2-8°C). Rozpuszczony roztwór nie może być przechowywany i należy go natychmiast rozcieńczyć. Rozcieńczony roztwór może być przechowywany przez 24 godziny w temperaturze 2-8°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Fabrazyme - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem