LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ferrum Lek (Ferrous)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ferrum Lek (Rp) syrop 50 mg Fe III/5 ml 1 but. 100 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
28,50
Cena
100% (zł):
28,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ferrum Lek (Rp) tabletki do rozgryzania i żucia 100 mg Fe III 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,00
Cena
100% (zł):
22,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ferrum Lek

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera Ferrum Lek?

Preparat Ferrum Lek występuje w postaci syropu oraz tabletek do rozgryzania i żucia. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Ferrum Lek syrop
    5 ml (1 łyżka miarowa) syropu zawiera 50 mg żelaza w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą. Syrop zawiera sacharozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni wcześniej omówić to z lekarzem; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Syrop zawiera sorbitol (źródło fruktozy) - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów lub z dziedziczną nietolerancję fruktozy powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku; sorbitol może powodować dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Syrop zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje opóźnione). Syrop zawiera także glikol propylenowy i małą ilość alkoholu.
  • Ferrum Lek tabletki do rozgryzania i żucia
    1 tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 100 mg żelaza w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny), który może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

Jak działa Ferrum Lek?

Żelazo jest ważnym składnikiem krwinek czerwonych, mięśni i enzymów. Objawami niedoboru żelaza mogą być: przewlekłe zmęczenie, obniżenie koncentracji, rozdrażnienie, nerwowość, ból głowy, utrata apetytu, bladość, zwiększona podatność na infekcje, powstawanie pęknięć w kącikach ust, suchość skóry, łamliwość i wypadanie włosów, kruchość paznokci.

Kiedy stosować Ferrum Lek?

Preparat Ferrum Lek jest stosowany:
- w leczeniu utajonego niedoboru żelaza,
- w leczeniu niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza (jawny niedobór żelaza),
- w zapobieganiu niedoborom żelaza w okresie ciąży.
Syrop można stosować u niemowląt, dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Tabletki do rozgryzania i żucia można stosować u młodzieży w wieku powyżej 12 lat i osób dorosłych.

Jak stosować Ferrum Lek?

Na podstawie stopnia niedoboru żelaza lekarza określa dawkę leku odpowiednią dla pacjenta oraz czas trwania leczenia.

Sposób podawania

Lek można przyjmować podczas posiłku lub bezpośrednio po posiłku. Dawkę dobową można przyjąć jednorazowo lub podzielić na oddzielne dawki.
Syrop
Dawkę syropu należy odmierzać łyżką miarową dołączoną do opakowania. Syrop można zmieszać z sokiem owocowym lub warzywnym albo dodać do pokarmu podawanego dziecku butelką.
Tabletki
Tabletki należy żuć lub połykać w całości.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki Ferrum Lek?

W razie pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym, a następnie kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniem lekarza. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Ferrum Lek nie może być stosowany?

Preparatu Ferrum Lek nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kompleks wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Tabletki Ferrum Lek nie są przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania Ferrum Lek?

Przed wdrożeniem leczenia lekarz zleci badania, na podstawie których ustali stopień niedoboru żelaza, oraz ustali przyczynę niedokrwistości. Zweryfikuje także przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Podczas leczenia będą wykonywane okresowe badania, aby kontrolować stężenia hemoglobiny i żelaza we krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości.

Jak stosować Ferrum Lek z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie wolno stosować jednocześnie żelaza w innych postaciach (np. iniekcji). Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli przyjmuje jakikolwiek inny produkt zawierający żelazo.

Jak stosować Ferrum Lek z jedzeniem i piciem?

Ponieważ żelazo w leku Ferrum Lek jest związane w kompleksie, mało prawdopodobne są interakcje ze składnikami pokarmów (m.in. ze szczawianami zawartymi w warzywach, taniną zawartą w herbacie oraz soją).

Czy można stosować Ferrum Lek w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o konieczności zastosowania Ferrum Lek u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią w leczeniu niedokrwistości.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania Ferrum Lek?

W trakcie stosowania Ferrum Lek mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lek może powodować ciemne zabarwienie stolca (nie ma to znaczenia klinicznego). Podczas stosowania leku może wystąpić przebarwienie zębów, które powinno ustąpić samo po zakończeniu leczenia; przebarwienie można także usunąć stosując pastę do zębów o właściwościach ścierających albo poddając się profesjonalnemu czyszczeniu zębów u dentysty.

Co zrobić w przypadku przedawkowania Ferrum Lek?

W sytuacji przyjęcia większej dawki leku niż zalecona należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Ferrum Lek wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby preparat Ferrum Lek wpływały na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Ferrum Lek?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Syrop należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C i zużyć w ciągu 2 miesięcy od pierwszego otwarcia butelki. Tabletki należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ferrum Lek - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem