Dodaj do mojego indeksu leków »

FluControl Max (Paracetamol+Phenylephrine+Chlorpheniramine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
FluControl Max (OTC) tabletki 650 mg + 10 mg + 4 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 10,80 Cena 100% (zł): 10,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

FluControl Max

Informacja dla pacjenta

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka zawiera 650 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny, 4 mg maleinianu chlorfenyraminy. Preparat zawiera czerwień koszenilową.

WSKAZANIA
Leczenie objawowe przeziębienia i grypy, przebiegających z gorączką, słabym lub umiarkowanym bólem, obrzękiem błony śluzowej nosa z tworzeniem wydzieliny.

DAWKOWANIE
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
Dawka jednorazowa to 1 tabletka. W razie konieczności dawkę można powtarzać, lecz nie częściej niż co 4-6 godzin. Nie stosować więcej niż 6 tabletek (tj. 3,9 g paracetamolu, 60 mg chlorowodorku fenylefryny i 24 mg maleinianu chlorfenyraminy) w ciągu 24 godzin.
Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Ze względu na zawartość fenylefryny i chlorfenyraminy, u pacjentów w podeszłym wieku należy stosować preparat ostrożnie. Należy kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, szczególnie u starszych pacjentów z chorobami serca. Pacjenci w podeszłym wieku są szczególnie podatni na wystąpienie działań przeciwcholinergicznych leków przeciwhistaminowych, takich jak suchość w jamie ustnej i zaleganie moczu; jeżeli działania te są ciągłe lub znacznie nasilone, może być konieczne przerwanie stosowania preparatu.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Nadciśnienie tętnicze. Ciężkie choroby sercowo-naczyniowe (choroba wieńcowa, dławica piersiowa). Tachykardia. Zaburzenia rytmu serca. Nadczynność tarczycy. Jaskra. Jednoczesne przyjmowanie inhibitorów MAO i przez 2 tygodnie od ich odstawienia. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci w wieku poniżej 12 lat.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Często: hamowanie czynności OUN w postaci senności, nudności i osłabienia mięśniowego, dyskinezy w obrębie twarzy, zaburzenia koordynacji (sztywność), drżenia, parestezje; nasilone pocenie; suchość w jamie ustnej, utrata apetytu, zmiany dotyczące odczuwania smaków i zapachów, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból w nadbrzuszu); suchość błony śluzowej nosa i gardła; zatrzymanie moczu i (lub) trudności z oddawaniem moczu; nieostre widzenie, podwójne widzenie. Niezbyt często lub rzadko: pobudzenie paradoksalne (szczególnie u osób w podeszłym wieku); nadciśnienie; zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, tachykardia (na ogół przy przedawkowaniu); ucisk w klatce piersiowej, sapanie; cholestaza, zapalenie wątroby lub inne zaburzenia czynności wątroby; reakcje nadwrażliwości (kaszel, trudności z połykaniem, świąd, opuchnięcie powiek lub okolic oczu, twarzy, języka, duszność, zmęczenie itp.), nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość krzyżowa na podobne leki; zaburzenia morfologii krwi (agranulocytoza, leukopenia, niedokrwistość aplastyczna, trombocytopenia); szumy uszne, ostre zapalenie błędnika; krwawienia międzymiesiączkowe, impotencja. Rzadko: krwawienia domózgowe (na ogół przy dużych dawkach lub u osób podatnych); ból brzucha, niestrawność, nudności, biegunka; zawał mięśnia sercowego, komorowe zaburzenia rytmu serca; obrzęk płuc (na ogół przy dużych dawkach lub u osób podatnych); toksyczne uszkodzenie wątroby (żółtaczka); reakcje nadwrażliwości (wysypka grudkowo-plamista, pokrzywka, obrzęk krtani, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktoidalne); hipoglikemia.

UWAGI
Ze względu na zawartość chlorfenyraminy, zaleca się wstrzymanie podawania preparatu co najmniej 3 dni przed rozpoczęciem testów skórnych. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Preparat stosowany w zalecanych dawkach może powodować senność i uspokojenie, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych