LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Gripex Duo (Paracetamol + Phenylephrine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Gripex Duo (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 6,1 mg 16 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 31,90 Cena 100% (zł): 31,90 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Leki złożone o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciw katarowi stosujemy w infekcji z gorączką, bólami i katarem.

Więcej »

Gripex Duo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 6,1 mg chlorowodorku fenylefryny. 1 tabletka zawiera: 184 mg sorbitolu, 0,63 mg tartrazyny, 0,6 mg glukozy oraz żółcień chinolinową.

Wskazania

Doraźne leczenie objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych, takich jak: gorączka, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, katar oraz niedrożność nosa i zatok przynosowych.
Preparat złożony należy stosować, jeśli wymagane jest równoczesne działanie obkurczające naczynia krwionośne fenylefryny i działanie przeciwbólowe i (lub) przeciwgorączkowe paracetamolu. W przypadku przeważania jednego z objawów (albo niedrożności nosa albo bólu głowy i (lub) gorączki) preferowane jest leczenie jedną substancją czynną.

Dawkowanie

Należy stosować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę preparatu, przez możliwie najkrótszy czas. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Preparatu nie wolno stosować dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 65 kg: 1-2 tabletki co 4 godziny, jeśli konieczne. Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę.
    Dorośli i młodzież o masie ciała od 43 kg do 65 kg: 1 tabletka co 4 godziny, jeśli to konieczne. Nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.
    Dorośli i młodzież o masie ciała od 33 kg do 43 kg: 1 tabletka co 6 godzin, jeśli to konieczne. Nie należy stosować więcej niż 4 tabletki na dobę.
  • Dzieci
    Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Należy zachować ostrożność u osób w podeszłym wieku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

W przypadku stabilnej, przewlekłej niewydolności wątroby, stosowanie paracetamolu, zgodnie z podanym schematem dawkowania, zwykle nie powoduje uszkodzenia wątroby. Zaleca się nie podawać tym pacjentom maksymalnych dawek i zachować odstęp co najmniej 6 godzin pomiędzy kolejnymi dawkami. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek konieczna jest modyfikacja dawkowania preparatu. W przypadku umiarkowanej niewydolności nerek (klirens kreatyniny 10-50 ml/min) minimalny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami preparatu powinien wynosić 6 godzin. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min) minimalny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami preparatu powinien wynosić 8 godzin. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek.

Sposób podawania

Tabletkę można połknąć w całości, popijając szklanką wody lub można ją rozpuścić w połowie szklanki wody, po czym wypić przygotowany roztwór. Tabletkę można też podzielić na dwie części w celu ułatwienia połknięcia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Zaburzenia rytmu serca. Nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca. Guz chromochłonny nadnercza. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Nadczynność tarczycy. Rozrost gruczołu krokowego. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. Stosowanie inhibitorów MAO i w okresie 14 dni od zaprzestania ich stosowania. Stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Stosowanie zydowudyny. Choroba alkoholowa. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

  • Paracetamol
    Rzadko: ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, krwotok, bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty; świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka; nefropatie i tubulopatie; obrzęki; niedokrwistość, zahamowanie czynności szpiku kostnego, małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia, neutropenia. Bardzo rzadko: skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ; niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka; wykwity polekowe; reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości skórnej włącznie z wysypką skórną, obrzękiem naczynioruchowym i ciężkie reakcje skórne, takie jak: ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka.
  • Fenylefryna
    Często: nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, jadłowstręt. Rzadko: podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, bladość powłok; świąd, pokrzywka; reakcje alergiczne i nadwrażliwości aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego i skurczu oskrzeli. Bardzo rzadko: lęk, niepokój, drżenia, nerwowość, bezsenność, rozdrażnienie, zawroty i bóle głowy, omamy. Częstość nieznana: zatrzymanie moczu.

Uwagi

Preparatu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub sympatykomimetyki. Należy ostrożnie stosować u osób: z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, z chorobami zakrzepowo-zatorowymi (np. zespół Reynauda), z niewydolnością oddechową, z astmą oskrzelową, przyjmujących leki z grupy antagonistów receptorów beta-adrenergicznych i inne leki obniżające ciśnienie krwi (debryzochina, guanetydyna, rezerpina, metyldopa), przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.
W czasie stosowania preparatu należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem