LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gripex Duo (Paracetamol + Phenylephrine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gripex Duo (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 6,1 mg 16 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
31,90
Cena
100% (zł):
31,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gripex Duo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Gripex Duo - skład

1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 6,1 mg chlorowodorku fenylefryny. 1 tabletka zawiera: 184 mg sorbitolu, 0,63 mg tartrazyny, 0,6 mg glukozy oraz żółcień chinolinową.

Gripex Duo - wskazania

Doraźne leczenie objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych, takich jak: gorączka, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, katar oraz niedrożność nosa i zatok przynosowych.
Preparat złożony należy stosować, jeśli wymagane jest równoczesne działanie obkurczające naczynia krwionośne fenylefryny i działanie przeciwbólowe i (lub) przeciwgorączkowe paracetamolu. W przypadku przeważania jednego z objawów (albo niedrożności nosa albo bólu głowy i (lub) gorączki) preferowane jest leczenie jedną substancją czynną.

Gripex Duo - dawkowanie

Należy stosować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę preparatu, przez możliwie najkrótszy czas. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Preparatu nie wolno stosować dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

 • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
  Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 65 kg: 1-2 tabletki co 4 godziny, jeśli konieczne. Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę.
  Dorośli i młodzież o masie ciała od 43 kg do 65 kg: 1 tabletka co 4 godziny, jeśli to konieczne. Nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.
  Dorośli i młodzież o masie ciała od 33 kg do 43 kg: 1 tabletka co 6 godzin, jeśli to konieczne. Nie należy stosować więcej niż 4 tabletki na dobę.
 • Dzieci
  Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Należy zachować ostrożność u osób w podeszłym wieku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

W przypadku stabilnej, przewlekłej niewydolności wątroby, stosowanie paracetamolu, zgodnie z podanym schematem dawkowania, zwykle nie powoduje uszkodzenia wątroby. Zaleca się nie podawać tym pacjentom maksymalnych dawek i zachować odstęp co najmniej 6 godzin pomiędzy kolejnymi dawkami. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek konieczna jest modyfikacja dawkowania preparatu. W przypadku umiarkowanej niewydolności nerek (klirens kreatyniny 10-50 ml/min) minimalny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami preparatu powinien wynosić 6 godzin. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min) minimalny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami preparatu powinien wynosić 8 godzin. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek.

Sposób podawania

Tabletkę można połknąć w całości, popijając szklanką wody lub można ją rozpuścić w połowie szklanki wody, po czym wypić przygotowany roztwór. Tabletkę można też podzielić na dwie części w celu ułatwienia połknięcia.

Gripex Duo - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Zaburzenia rytmu serca. Nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca. Guz chromochłonny nadnercza. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Nadczynność tarczycy. Rozrost gruczołu krokowego. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. Stosowanie inhibitorów MAO i w okresie 14 dni od zaprzestania ich stosowania. Stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Stosowanie zydowudyny. Choroba alkoholowa. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Gripex Duo - ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Gripex Duo - działania niepożądane

 • Paracetamol
  Rzadko: ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, krwotok, bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty; świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka; nefropatie i tubulopatie; obrzęki; niedokrwistość, zahamowanie czynności szpiku kostnego, małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia, neutropenia. Bardzo rzadko: skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ; niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka; wykwity polekowe; reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości skórnej włącznie z wysypką skórną, obrzękiem naczynioruchowym i ciężkie reakcje skórne, takie jak: ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka.
 • Fenylefryna
  Często: nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, jadłowstręt. Rzadko: podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, bladość powłok; świąd, pokrzywka; reakcje alergiczne i nadwrażliwości aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego i skurczu oskrzeli. Bardzo rzadko: lęk, niepokój, drżenia, nerwowość, bezsenność, rozdrażnienie, zawroty i bóle głowy, omamy. Częstość nieznana: zatrzymanie moczu.

Gripex Duo - uwagi

Preparatu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub sympatykomimetyki. Należy ostrożnie stosować u osób: z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, z chorobami zakrzepowo-zatorowymi (np. zespół Reynauda), z niewydolnością oddechową, z astmą oskrzelową, przyjmujących leki z grupy antagonistów receptorów beta-adrenergicznych i inne leki obniżające ciśnienie krwi (debryzochina, guanetydyna, rezerpina, metyldopa), przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.
W czasie stosowania preparatu należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gripex Duo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Gripex Duo - powiązane artykuły

Leki złożone o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciw katarowi stosujemy w infekcji z gorączką, bólami i katarem.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem