LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Jinarc (Tolvaptan)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Jinarc (Rpz) tabletki 15 mg / 45 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Jinarc (Rpz) tabletki 30 mg / 60 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Jinarc (Rpz) tabletki 30 mg / 90 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Jinarc

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Otsuka Pharmaceutical Netherlands B.V.

Co zawiera lek Jinarc?

Lek Jinarc jest dostępny w postaci tabletek w pięciu dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka 15 mg, 30 mg, 45 mg, 60 mg lub 90 mg tolwaptanu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję pewnych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Jinarc?

Substancja czynna leku - tolwaptan - należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora wazopresyny 2.

Kiedy stosować lek Jinarc?

Lek Jinarc jest stosowany w leczeniu choroby o nazwie autosomalnie dominująca postać zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek (ADPKD) u dorosłych pacjentów ze stadium 1. do 4. przewlekłej choroby nerek i oznakami szybko postępującej choroby.

Jak stosować lek Jinarc?

Dawkowanie oraz długość leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Dobowa porcja leku jest rozdzielona na dwie dawki - jedną większą i jedną mniejszą. Większą dawkę należy przyjąć rano po przebudzeniu i co najmniej 30 minut przed śniadaniem. Mniejszą dawkę przyjmuje się 8 godzin później; może być przyjmowana z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać w całości bez żucia, popijając szklanką wody. W trakcie leczenia należy pić dużo wody lub innych płynów (poza sokiem grejpfrutowym).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Jinarc?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym, tego samego dnia. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć lek poprzedniego dnia, w następnym dniu powinien przyjąć zwykłą dawkę leku. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętych indywidualnych dawek.

Kiedy lek Jinarc nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tolwaptan), na leki podobne do tolwaptanu (benzoazepiny lub ich pochodne) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno rozpoczynać leczenia u pacjentów ze zwiększonym stężeniem enzymów wątrobowych we krwi. Leku nie wolno stosować: u pacjentów, którzy nie mogą wytwarzać moczu; u pacjentów ze zmniejszoną objętością krwi (np. z powodu ciężkiego odwodnienia lub krwawienia); u pacjentów z podwyższonym stężeniem sodu we krwi; u pacjentów, którzy nie odczuwają pragnienia. Nie wolno stosować leku u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Leku Jinarc nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Jinarc?

Terapię lekiem Jinarc będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w leczeniu autosomalnego dominującego zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek. Po przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane badania krwi w celu sprawdzenia czynności nerek; badania te będą powtarzane co miesiąc przez 18 miesięcy, a następnie co 3 lata. W czasie trwania leczenia u pacjenta będą również wykonywane comiesięczne badania krwi w celu kontroli ewentualnych zmian czynności wątroby. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące leczenia.

Jak stosować lek Jinarc z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Jinarc z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku Jinarc nie wolno pić soku grejpfrutowego ani spożywać grejpfrutów.

Czy można stosować lek Jinarc w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Jinarc nie wolno przyjmować w okresie ciąży i karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować metodę antykoncepcji o dużej niezawodności podczas stosowania tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Jinarc?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Jinarc są opracowane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane tego leku to: pragnienie, męczliwość, ból głowy, zawroty głowy, biegunka, suchość w ustach, zwiększenie wytwarzania moczu, potrzeba oddawania moczu w nocy i zwiększona potrzeba oddawania moczu w ciągu dnia. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku i jak najszybciej powiadomić lekarza lub udać się do najbliższego szpitala w przypadku pojawienia się następujących objawów: trudności z oddawaniem moczu; objawów reakcji alergicznej (takich jak: obrzęk twarzy, warg lub języka, swędzenie, uogólniona wysypka, ciężki świszczący oddech lub duszności).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Jinarc?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy wypić dużo wody i natychmiast zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala.

Czy lek Jinarc wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas leczenia lekiem Jinarc mogą wystąpić zawroty głowy, osłabienie lub zmęczenie - jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych narzędzi ani maszyn.

Jak przechowywać lek Jinarc?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Jinarc - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem