LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ketoconazole HRA (Ketoconazole)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ketoconazole HRA (Rpz) tabletki 200 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ketoconazole HRA

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Laboratoire HRA Pharma

Co zawiera lek Ketoconazole HRA?

Lek Ketoconazole HRA to dostępne na receptę tabletki.
1 tabletka zawiera 200 mg ketokonazolu. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancję niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Ketoconazole HRA?

Substancja czynna leku - ketokonazol - jest lekiem przeciwgrzybiczym. Stosowanie doustnych leków zawierających ketokonazol w leczeniu zakażeń grzybiczych zostało zawieszone z powodu ryzyko uszkodzenia wątroby. Ketokonazol blokuje także aktywność grupy enzymów w nadnerczach biorących udział w wytwarzaniu kortyzolu. Blokowanie wytwarzania kortyzolu pomaga zmniejszyć jego stężenie w organizmie, tym samym łagodząc objawy zespołu Cushinga.

Kiedy stosować lek Ketoconazole HRA?

Lek Ketoconazole HRA stosuje się w leczeniu zespołu Cushinga u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Jak stosować lek Ketoconazole HRA?

Dawkę leku dostosowuje się na podstawie stężenia kortyzolu w organizmie, które jest mierzone w regularnych badaniach kontrolnych moczu lub krwi. Długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez decyzji lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować doustnie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ketoconazole HRA?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć zaraz po przypomnieniu sobie o tym. Następnie powinien kontynuować stosowanie leku zgodnie z zaleconym schematem dawkowania przepisanym przez lekarza. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ketoconazole HRA nie może być stosowany?

Leku nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ketokonazol), inne leki przeciwgrzybicze z grupy pochodnych imidazolu lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Ketoconazole HRA nie wolno stosować u pacjentów z chorobą wątroby, a także u pacjentów z nieregularnym rytmem pracy serca. Nie wolno go również stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią. Leku Ketoconazole HRA nie wolno także stosować łącznie z niektórymi lekami, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych.
Lek Ketoconazole HRA nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ketoconazole HRA?

Leczenie lekiem Ketoconazole HRA powinno zostać rozpoczęte i być nadzorowane przez specjalistę mającego doświadczenie w leczeniu pacjentów z zespołem Cushinga oraz dostęp do odpowiednich placówek, aby ocenić występującą u pacjenta odpowiedź. Przed podjęciem leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz przedstawi zalecenia dotyczące prowadzonej terapii tym lekiem. Nie należy przekraczać przepisanej dawki. W ramach standardowego postępowania w leczeniu zespołu Cushinga u pacjenta będzie monitorowana czynność kory nadnerczy w regularnych odstępach, a także ze względu na możliwość wystąpienia niedoczynności kory nadnerczy w trakcie leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia, raz w tygodniu przez miesiąc po rozpoczęciu stosowania leku, a następnie co miesiąc przez 6 miesięcy, lekarz będzie kontrolował czynność wątroby pacjenta za pomocą badań krwi. Zostaną one ponownie sprawdzone w przypadku zwiększenia przez lekarza dobowej dawki ketokonazolu. Leczenie należy przerwać i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów, takich jak brak apetytu, nudności, wymioty, zmęczenie, żółtaczka, ból brzucha lub ciemny mocz, mogących świadczyć o zaburzeniach czynności wątroby. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku. Podczas leczenia ketokonazolem nie należy spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Ketoconazole HRA z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ketokonazolu nie wolno stosować łącznie z niektórymi lekami, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych. W ciągu co najmniej 2 godzin po przyjęciu leku Ketoconazole HRA nie należy przyjmować leków zobojętniających kwas żołądkowy (np. wodorotlenku glinu) ani innych leków na zgagę.

Czy można stosować lek Ketoconazole HRA w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Ketoconazole HRA nie wolno stosować w okresie ciąży. Nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania leku Ketoconazole HRA.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ketoconazole HRA?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Ketoconazole HRA są szczegółowo opisane działania niepożądane związane z jego stosowaniem. Najczęstsze działania niepożądane to: niewydolność nadnerczy (obniżone stężenie hormonów produkowanych przez nadnercza), nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, świąd, wysypka i zwiększona aktywność enzymów wątrobowych we krwi. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym jest zaburzenie czynności wątroby, które można wcześnie wykryć przeprowadzając regularne badania kontrolne. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Ketoconazole HRA i natychmiast zgłosić się do lekarza w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek z następujących objawów: utrzymujący się przez długi czas ciężki ból głowy lub niewyraźne widzenie; znaczna utrata apetytu; zmniejszenie masy ciała; nudności lub wymioty; nietypowe zmęczenie lub gorączka; ból brzucha; osłabienie mięśni; zażółcenie skóry lub oczu; nietypowo ciemny mocz lub jasne stolce.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ketoconazole HRA?

W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Ketoconazole HRA wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Ketoconazole HRA mogą wystąpić zawroty głowy lub senność - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli wystąpią takie objawy.

Jak przechowywać lek Ketoconazole HRA?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ketoconazole HRA - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem