LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kigabeq (Vigabatrin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kigabeq (Rpz) tabletki rozpuszczalne 100 mg 100 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kigabeq (Rpz) tabletki rozpuszczalne 500 mg 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kigabeq

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Orphelia Pharma SAS

Co zawiera lek Kigabeq?

Lek Kigabeq to tabletki rozpuszczalne dostępne w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka rozpuszczalna zawiera 100 mg lub 500 mg wigabatryny. Tabletki można podzielić na połowy.

Jak działa lek Kigabeq?

Wigabatryna jest lekiem przeciwpadaczkowym, który zmniejsza częstość napadów padaczkowych lub drgawek.

Kiedy stosować lek Kigabeq?

Lek Kigabeq jest stosowany u niemowląt i dzieci w wieku od 1 miesiąca do poniżej 7 lat w leczeniu napadów padaczkowych wieku niemowlęcego (zespół Westa) lub, w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi, w leczeniu częściowych napadów epileptycznych, które nie są dostatecznie kontrolowane w ramach obecnego leczenia.

Jak stosować lek Kigabeq?

Lekarz ustali dawkę leku Kigabeq indywidualnie dla dziecka na podstawie masy ciała. Lekarz dostosuje dawkę w trakcie leczenia w zależności od potrzeb. Nie należy zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem. Jeśli zakończenie leczenia lekiem Kigabeq będzie konieczne, lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku aby zminimalizować ryzyko nasilenia napadów padaczkowych.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany przed posiłkiem lub po posiłku. Lekarz dokładnie wyjaśni w jaki sposób należy podawać lek Kigabeq. Do przygotowania zawiesiny należy używać wyłącznie wody. Przygotowaną zawiesinę należy natychmiast podać dziecku do wypicia bezpośrednio ze szklanki. Jeżeli dziecko nie umie jeszcze pić ze szklanki, można użyć strzykawki do podawania doustnego i delikatnie wycisnąć zawiesinę do jamy ustnej dziecka. Przepłukać szklankę 1 lub 2 łyżeczkami wody (około 5 do 10 ml) i podać dziecku do wypicia, aby upewnić się, że otrzymało ono całą dawkę leku. Jeżeli dziecko nie może przełykać, zawiesinę można podać przez zgłębnik żołądkowy przy użyciu odpowiedniej strzykawki (zgłębnik należy przepłukać 10 ml wody).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kigabeq?

W razie pominięcia dawki leku należy podać ją dziecku bezpośrednio po przypomnieniu sobie o tym. Jeżeli zbliża się pora podania następnej dawki, należy podać tylko jedną dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Kigabeq nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wigabatrynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Kigabeq nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 1 miesiąca ani powyżej 7 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kigabeq?

Leczenie powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz specjalizujący się w leczeniu padaczki lub zaburzeń układu nerwowego. Przed wprowadzeniem terapii lekiem Kigabeq lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz poinformuje rodzica o wizytach kontrolnych. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku oraz nie przekraczać zalecanej dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Kigabeq lekarz sprawdzi pole widzenia dziecka, a następnie będzie przeprowadzał kontrole w regularnych odstępach w trakcie leczenia. Jeżeli u dziecka rozwiną się objawy takie jak senność, obniżony poziom świadomości bądź ograniczenie ruchowe lub splątanie, należy powiadomić o tym lekarza, który może zmniejszyć dawkę leku lub przerwać terapię lekiem Kigabeq. U młodych niemowląt leczonych z powodu napadów padaczkowych wieku niemowlęcego (zespół Westa) mogą wystąpić zaburzenia ruchowe - w razie zaobserwowania nietypowych zaburzeń ruchowych u dziecka należy skontaktować się z lekarzem. Należy jak najszybciej powiadomić lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się u dziecka takie objawy, jak zaburzenia snu, utrata łaknienia lub masy ciała, odosobnienie, utrata zainteresowania ulubionymi czynnościami. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Kigabeq z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Kigabeq nie należy stosować w skojarzeniu z innymi lekami, który mogą wywoływać działania niepożądane związane z oczami.

Czy można stosować lek Kigabeq w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Kigabeq nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym ani u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kigabeq?

W ulotce dołączonej do opakowania opisane są działania niepożądane leku Kigabeq. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: utrata pola widzenia, zmęczenie, senność i bóle stawów. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli u dziecka wystąpią ubytki pola widzenia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kigabeq?

W razie przyjęcia przez dziecko większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Kigabeq wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Dziecko nie powinno jeździć na rowerze, wspinać się ani uczestniczyć w niebezpiecznych czynnościach, jeżeli w czasie stosowania leku Kigabeq występują u niego objawy takie jak senność lub zawroty głowy. U niektórych pacjentów przyjmujących ten lek wystąpiły zaburzenia widzenia mogące ograniczać zdolność do jazdy na rowerze, wspinania się lub uczestniczenia w niebezpiecznych czynnościach.

Jak przechowywać lek Kigabeq?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy zużyć w ciągu 100 dni po pierwszym otwarciu. Lek nie wymaga przechowywania w specjalnych warunkach. Przygotowaną zawiesinę należy podać natychmiast po przygotowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Kigabeq - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem