LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Koselugo (Selumetinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Koselugo (Rpz) kapsułki twarde 10 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Koselugo (Rpz) kapsułki twarde 25 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Koselugo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera lek Koselugo?

Lek Koselugo występuje w postaci kapsułek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 10 mg lub 25 mg selumetynibu (w postaci wodorosiarczanu).

Jak działa lek Koselugo?

Selumetynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami MEK. Jego działanie polega na blokowaniu pewnych białek uczestniczących we wzroście komórek nowotworowych.

Kiedy stosować lek Koselugo?

Lek Koselugo stosuje w leczeniu dzieci w wieku 3 lat i starszych, u których występują nerwiakowłókniaki splotowate (będących wynikiem choroby genetycznej zwanej neurofibromatozą typu 1 - NF1), których nie można całkowicie usunąć chirurgicznie.

Jak stosować lek Koselugo?

Dawkę leku Koselugo określa lekarz a podstawie masy ciała i wzrostu pacjenta. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek przyjmuje się dwa razy na dobę, w odstępie około 12 godzin. Należy go przyjmować na pusty żołądek: po jedzeniu należy odczekać co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leku; po przyjęciu leku należy odczekać co najmniej godzinę przed jedzeniem. Kapsułki należy połykać w całości i popijać wodą. Kapsułek nie należy otwierać, żuć ani rozpuszczać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Koselugo?

Postępowanie w przypadku pominięcia dawki leku zależy od czasu, który pozostał do przyjęcia kolejnej dawki. Jeśli do przyjęcia kolejnej dawki pozostało więcej niż 6 godzin, należy przyjąć pominiętą dawkę, a kolejną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Jeśli do przyjęcia kolejnej dawki pozostało mniej niż 6 godzin, należy opuścić pominiętą dawkę, a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek jednocześnie w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Koselugo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (selumetynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby.
Leku Koselugo nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Koselugo?

Leczenie będzie prowadził lekarz doświadczony w rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów związanych z NF1. Lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii. Przed i podczas leczenia lekiem Koselugo lekarz będzie sprawdzał u pacjenta czynność serca i wątroby oraz stan oczu. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli podczas leczenia pojawi się nieostre widzenie lub inne zmiany dotyczące widzenia.

Jak stosować lek Koselugo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Koselugo może wpływać na działanie innych leków, a inne leki mogą wpływać na działanie leku Koselugo - lekarz ustali zalecenia w przypadku jednoczesnego stosowania leków wchodzących w interakcje z tym lekiem.

Jak stosować lek Koselugo z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku Koselugo nie należy pić soku grejpfrutowego, ponieważ może on wpływać na sposób działania leku.

Czy można stosować lek Koselugo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką w ciąży lub karmiącą piersią ryzyko związane ze stosowaniem leku Koselugo. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci wykonanie testu ciążowego. Jeśli podczas stosowania leku pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Kobiety i mężczyźni aktywni seksualnie powinni stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku i przez co najmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki (należy skonsultować się z lekarzem na temat odpowiednich metod antykoncepcji).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Koselugo?

Działania niepożądane leku Koselugo zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: wymioty, wysypka, zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej krwi, biegunka, nudności, uczucie osłabienia, suchość skóry, gorączka, wysypka trądzikowa, niskie stężenie albuminy, zwiększenie aktywności enzymu aminotransferazy asparaginianowej, zanokcica. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Koselugo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Koselugo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Koselugo może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - jeśli podczas leczenia pojawi się zmęczenie lub zaburzenia widzenia (takie jak nieostre widzenie), nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Koselugo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Butelkę należy przechowywać szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed wilgocią i światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Koselugo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Koselugo - powiązane artykuły

Środa, 13 grudnia 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. - nowości w programach lekowych i chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem