LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Loargys (Pegzilarginase)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Loargys (Rpz) roztwór do wstrzykiwań i infuzji 5 mg/ml 1 fiolka 0,4 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Loargys (Rpz) roztwór do wstrzykiwań i infuzji 5 mg/ml 1 fiolka 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Loargys

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Immedica Pharma AB

Co zawiera lek Loargys?

Lek Loargys to roztwór do wstrzykiwań lub wlewu. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka o pojemności 0,4 ml zawiera 2 mg pegzylarginazy. 1 fiolka o pojemności 1 ml zawiera 5 mg pegzylarginazy.

Jak działa lek Loargys?

Substancją czynną leku jest pegzylarginaza, która działa w podobny sposób jak naturalnie występujący enzym - arginaza-1. Pegzylarginaza rozkłada nadmiar argininy z krwi, co zapobiega uszkodzeniu mózgu i innych narządów.

Kiedy stosować lek Loargys?

Lek Loargys jest stosowany w leczeniu niedoboru arginazy-1 (inaczej hiperargininemii) u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 2 lat i starszych.

Jak stosować lek Loargys?

Lekarz określi dawkę leku Loargys na podstawie masy ciała pacjenta. Lek będzie stosowany w połączeniu z innymi metodami leczenia choroby, w tym z dietą o małej zawartości białka, suplementami diety zawierającymi niezbędne aminokwasy i innymi lekami niezbędnymi do leczenia choroby.

Sposób podawania

Lek Loargys podaje się raz na tydzień we wlewie dożylnym (kroplówce) lub we wstrzyknięciu podskórnym. Podanie dożylne leku wykonuje lekarz lub pielęgniarka; wlew dożylny trwa co najmniej 30 minut. Lekarz może podjąć decyzję o podawaniu leku Loargys w domu, w postaci wstrzyknięcia podskórnego. Po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę w zakresie przygotowania i wstrzyknięcia leku pacjent lub opiekun mogą samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia podskórne leku. Odpowiednie miejsca do podania podskórnego leku to brzuch, boczna część uda, boczna lub tylna część ramienia. Należy zmieniać miejsca wstrzyknięcia kolejnych dawek. Leku nie należy wstrzykiwać w tkankę bliznowatą lub obszary zaczerwienione, objęte stanem zapalnym lub opuchnięte. W przypadku wstrzyknięć w brzuch należy unikać obszaru bezpośrednio otaczającego pępek. Jeżeli do podania pojedynczej dawki leku potrzebne jest więcej niż jedno wstrzyknięcie, miejsca wstrzyknięć powinny być oddalone od siebie o co najmniej 3 cm.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Loargys?

W razie pominięcia dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu zaplanowania kolejnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Przerwa między dawkami powinna wynosić co najmniej 4 dni.

Kiedy lek Loargys nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom, u których wystąpiła ciężka reakcja alergiczna (nadwrażliwości) na substancję czynną (pegzylarginazę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Loargys nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Loargys?

Leczenie lekiem Loargys jest terapią specjalistyczną nadzorowaną przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu dziedzicznych chorób metabolicznych. Lekarz przekaże zalecenia dotyczące prowadzenia takiej terapii. W trakcie leczenia konieczne będą regularne badania krwi w celu monitorowania stężenia argininy i, w razie potrzeby, dostosowania dawki. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z chorobą lub leczeniem.

Jak stosować lek Loargys z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Loargys w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Loargys u kobiet w ciąży. Lekarz podejmie decyzję, czy będzie możliwe stosowanie leku Loargys u pacjentki karmiącej piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Loargys?

Działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Loargys są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym leku jest reakcja alergiczna z takimi objawami jak obrzęk twarzy, wysypka skórna i nagłe zaczerwienienie skóry. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać podawanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym w przypadku wystąpienia objawów ciężkiej reakcji alergicznej, takich jak: pokrzywka, uogólniony świąd, uczucie ucisku w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, obniżone ciśnienie krwi.

Czy lek Loargys wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Loargys nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Loargys?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nieotwarte fiolki leku należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C; nie zamrażać. Lek należy przechowywać w oryginalnym pudełku tekturowym w celu ochrony przed światłem. Po wyjęciu z lodówki lek można przechowywać przez maksymalnie 2 godziny w temperaturze pokojowej do 25°C; po tym czasie nie można już użyć leku i należy go wyrzucić. Fiolkę (fiolki) leku należy wyjąć z lodówki 15 do 30 minut przed podaniem i poczekać aby roztwór osiągnął temperaturę pokojową; fiolek nie należy ogrzewać w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli roztwór jest mętny, zmienił kolor lub zawiera widoczne cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Loargys - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem