LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lojuxta (Lomitapide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lojuxta (Rpz) kapsułki twarde 5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lojuxta (Rpz) kapsułki twarde 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lojuxta (Rpz) kapsułki twarde 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lojuxta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amryt Pharmaceuticals DAC

Co zawiera lek Lojuxta?

Lek Lojuxta występuje w postaci kapsułek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg lomitapidu (w postaci mezylanu). Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Lojuxta?

Lomitapid jest lekiem wpływającym na stężenie lipidów. Jego działanie polega na blokowaniu aktywności "mikrosomalnego białka transportującego triglicerydy", znajdującego się w komórkach wątroby i jelita. Poprzez blokowanie tego białka lek zmniejsza stężenie tłuszczów i cholesterolu we krwi.

Kiedy stosować lek Lojuxta?

Lek Lojuxta stosuje się u dorosłych pacjentów z bardzo dużym stężeniem cholesterolu, wynikającym z dziedzicznej choroby - homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej (HoFH). Lek Lojuxta stosuje się razem z innymi lekami zmniejszającymi stężenie lipidów i dietą niskotłuszczową, aby zmniejszyć stężenie cholesterolu we krwi.

Jak stosować lek Lojuxta?

Dawkę leku Lojuxta i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować na czczo, ze szklanką wody, co najmniej 2 godziny po wieczornym posiłku. Nie należy przyjmować leku z jedzeniem, ponieważ może to spowodować problemy żołądkowe.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lojuxta?

Po pominięciu dawki leku należy przyjąć zalecaną dawkę o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lojuxta nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lomitapid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Lojuxta nie wolno stosować u kobiet w ciąży. Nie wolno go również stosować u pacjentów z umiarkowanie lub znacznie upośledzoną czynnością wątroby, lub z niewyjaśnionymi nieprawidłowymi wynikami prób wątrobowych ani u pacjentów z istotnymi i długotrwałymi problemami jelitowymi. Leku Lojuxta nie wolno stosować jednocześnie z innym lekiem obniżającym stężenie cholesterolu we krwi - symwastatyną stosowaną w dawce większej 40 mg na dobę, ani z lekami, które wpływają na metabolizm lomitapidu.
Nie zaleca się stosowania leku Lojuxta u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lojuxta?

Przed przepisaniem leku Lojuxta konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz wykluczy inne przyczyny zwiększonego stężenia cholesterolu i nieprawidłowego poziomu tłuszczów we krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Przed przepisaniem leku, przed każdym zwiększeniem jego dawki oraz regularnie w trakcie leczenia lekarz zaleci wykonywanie badań czynności wątroby. Należy kontynuować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu. Podczas stosowania leku Lojuxta należy codziennie przyjmować suplementy diety zawierające witaminę E oraz egzogenne kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6). Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia lekiem Lojuxta.

Jak stosować lek Lojuxta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Lojuxta może wpływać na działanie innych leków, a inne leki mogą wpływać na działanie leku Lojuxta - lekarz ustali zalecenia w przypadku jednoczesnego stosowania leków wchodzących w interakcje z tym lekiem.
Jeśli pacjent jednocześnie stosuje inny lek zmniejszający stężenie cholesterolu poprzez wiązanie kwasów żółciowych, np. kolesewelam lub cholestyramina, należy go przyjąć co najmniej 4 godziny przed przyjęciem leku Lojuxta lub 4 godziny po przyjęciu leku Lojuxta.

Jak stosować lek Lojuxta z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku Lojuxta należy przestrzegać diety niskotłuszczowej, aby zmniejszyć ryzyko problemów żołądkowych (w tym celu można skorzystać z porady dietetyka). W czasie leczenia nie należy pić żadnego rodzaju soku grejpfrutowego. Może być konieczne dostosowanie dawki leku Lojuxta podczas jednoczesnego spożywania olejku z mięty pieprzowej lub pomarańczy gorzkiej.

Czy można stosować lek Lojuxta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Lojuxta nie należy stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz upewni się, że pacjentka nie jest w ciąży i że stosuje skuteczne metody antykoncepcji. Jeśli u pacjentki stosującej środki antykoncepcyjne wystąpi trwająca dłużej niż 2 dni biegunka lub wymioty, powinna stosować alternatywne metody zapobiegania ciąży (np. prezerwatywy) przez 7 dni po ustąpieniu objawów. Jeśli podczas stosowania leku Lojuxta pacjentka zajdzie w ciążę, powinna odstawić lek i jak najszybciej poinformować o tym lekarza. W przypadku kobiet karmiących piersią lekarz doradzi przerwanie stosowania leku Lojuxta lub przerwanie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lojuxta?

Działania niepożądane leku Lojuxta zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to problemy jelitowe (biegunka, nudności, zgaga, wymioty, ból, dyskomfort i wzdęcia, zaparcia i gazy). Najpoważniejszym działaniem niepożądanym, obserwowanym u niektórych pacjentów, jest nieprawidłowo duży wzrost aktywności enzymów wątrobowych. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek objawy zaburzeń czynności wątroby, takie jak: nudności, wymioty, ból brzucha, bóle mięśni, zażółcenie skóry lub oczu, uczucie nietypowego zmęczenia, objawy grypopodobne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lojuxta?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Lojuxta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Lojuxta może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - jeśli podczas leczenia wystąpią zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia objawów.

Jak przechowywać lek Lojuxta?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Butelkę należy przechowywać szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lojuxta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Lojuxta - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z programów lekowych i chemioterapii obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem