LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lutathera (Lutetium 177Lu oxodotreotide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lutathera (Rpz) roztwór do infuzji 370 MBq/ml 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lutathera

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Advanced Accelerator Applications

Co zawiera lek Lutathera?

Lek Lutathera to roztwór do infuzji, który jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 370 MBq oksodotreotydu lutetu (177Lu) w dniu i godzinie kalibracji.

Jak działa lek Lutathera?

Substancją czynną leku jest oksodotreotyd lutetu (177Lu). Aby lek był skuteczny, na powierzchni komórek nowotworu muszą być obecne receptory nazywane receptorami somatostatyny. Lek Lutathera wiąże się z tymi receptorami i emituje promieniowanie jonizujące bezpośrednio do komórek nowotworowych, powodując ich śmierć.

Kiedy stosować lek Lutathera?

Lek Lutathera stosuje się w leczeniu określonych nowotworów: guzów w przewodzie pokarmowym nazywanych guzami neuroendokrynnymi trzustki i przewodu pokarmowego, których nie można całkowicie usunąć operacyjnie, nastąpiły przerzuty nowotworu lub które nie reagują na leczenie.

Jak stosować lek Lutathera?

Lek Lutathera może być stosowany tylko w specjalnie kontrolowanych pomieszczeniach. Musi być stosowany i podawany pacjentom przez odpowiednio przeszkolone osoby, które zapewnią bezpieczeństwo podania leku i poinformują pacjenta o przeprowadzanych procedurach. Oprócz leku Lutathera pacjent otrzyma infuzję aminokwasów w celu ochrony nerek.

Sposób podawania

Lek Lutathera podaje się bezpośrednio do żyły w postaci infuzji (wlewu). Infuzja leku trwa 30 +/- 10 minut, jednak pełna procedura podania zajmuje około 5 godzin. Lekarz będzie regularnie monitorował stan pacjenta w czasie podania.

Kiedy lek Lutathera nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną - oksodotreotyd lutetu (177Lu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno podawać kobietom w ciąży ani kobietom, u których nie wykluczono ciąży. Nie wolno go również podawać pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.
Lek Lutathera nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lutathera?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Lutathera lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu tego leku i dokładnie objaśni pacjentowi jak będzie wyglądała procedura podania leku i postępowanie po jego podaniu. Ponieważ lek jest radioaktywny, pacjent musi ściśle przestrzegać przekazanych zaleceń w celu ograniczenia narażenia innych osób na promieniowanie. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z prowadzonym leczeniem.

Jak stosować lek Lutathera z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lutathera w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Lutathera jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, ponieważ promieniowanie jonizujące jest niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia tym lekiem. Pacjentki muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia i przez 7 miesięcy po zakończeniu leczenia lekiem Lutathera. Pacjenci powinni stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia i przez 4 miesiące po zakończeniu leczenia lekiem Lutathera. Promieniowanie jonizujące pochodzące z leku może potencjalnie zmniejszyć płodność - przed rozpoczęciem leczenia może być zaoferowane pacjentom zamrożenie nasienia lub jajeczek.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lutathera?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane leku Lutathera. Działania niepożądane tego leku wiążą się głównie z jego radioaktywnością. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest działanie na szpik kostny, które może prowadzić do zmniejszenia liczby różnych krwinek, szczególnie czerwonych krwinek, płytek krwi oraz białych krwinek. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lutathera - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Lutathera - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem