LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lytgobi (Futibatinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lytgobi (Rpz) tabletki powlekane 4 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lytgobi (Rpz) tabletki powlekane 4 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lytgobi (Rpz) tabletki powlekane 4 mg 35 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lytgobi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Taiho Pharma Netherlands B.V.

Co zawiera lek Lytgobi?

Lek Lytgobi to tabletki, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 4 mg futibatynibu. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien powiedzieć o tym lekarzowi przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Lytgobi?

Futibatynib to lek przeciwnowotworowy należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy tyrozynowej. Futibatynib działa poprzez blokowanie działania białek o nazwie receptory czynnika wzrostu fibroblastów (FGFR). Blokując FGFR lek może ograniczać wzrost komórek nowotworowych.

Kiedy stosować lek Lytgobi?

Lek Lytgobi jest stosowany pojedynczo w leczeniu dorosłych pacjentów z rakiem dróg żółciowych, gdy na powierzchni komórek nowotworowych występuje nieprawidłowa forma receptora o nazwie FGFR2. Lek stosuje się w przypadku, gdy rak rozprzestrzenił się na inne narządy lub nie może być usunięty chirurgicznie i choroba postąpiła po uprzednim stosowaniu przynajmniej jednego leku przeciwnowotworowego.

Jak stosować lek Lytgobi?

Dawkowanie leku Lytgobi oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Może być przyjmowany jednocześnie z posiłkiem lub między posiłkami. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletki należy połykać w całości, aby upewnić się, że cała dawka została przyjęta.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lytgobi?

W razie pominięcia przyjęcia dawki leku o 12 godzin lub krócej, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. W razie pominięcia dawki leku o ponad 12 godzin, nie należy przyjmować pominiętej dawki, tylko przyjąć kolejną dawkę leku o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Nie należy przyjmować podwójnej dawki leku w przypadku wystąpienia wymiotów, a kolejną dawkę przyjąć o zwykłej porze.

Kiedy lek Lytgobi nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (futibatynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Lytgobi nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lytgobi?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz mający doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu raka przewodu żółciowego. Lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i objaśni zasady prowadzenia terapii. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia i w czasie jego trwania lekarz będzie wykonywał badania krwi w celu oceny stężenia fosforanów we krwi. W razie wystąpienia wysokiego stężenia fosforanów we krwi (hiperfosfatemii), lekarz może zalecić zmianę diety, przepisać dodatkowe leczenie obniżające stężenie fosforanów lub w razie potrzeby zmienić albo przerwać leczenie tym lekiem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Lytgobi, a następnie co 6 tygodni lub w dowolnym momencie wystąpienia jakichkolwiek problemów z widzeniem lub z oczami, lekarz będzie zlecał badania oczu. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek objawy związane ze wzrokiem. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.

Jak stosować lek Lytgobi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lytgobi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką, która jest w ciąży, ryzyko związane ze stosowaniem leku Lytgobi. Kobiety w wieku rozrodczym powinny unikać zajścia w ciążę podczas leczenia lekiem Lytgobi, ponieważ może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjentki zostanie wykonany test ciążowy, aby wykluczyć ciążę. Mężczyźni leczeni lekiem Lytgobi nie powinni płodzić dzieci w okresie leczenia. Zarówno kobiety w wieku rozrodczym jak i mężczyźni, których partnerkami są kobiety w wieku rozrodczym, muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez tydzień po przyjęciu ostatniej dawki leku (lekarz omówi z pacjentem odpowiednie metody antykoncepcji). Nie wolno karmić piersią podczas leczenia lekiem Lytgobi i przez przynajmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lytgobi?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Lytgobi, szczegółowo omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Do najczęstszych działań niepożądanych leku należą: wysoki poziom fosforanów we krwi (hiperfosfatemia), zaparcia, biegunka, nudności, ból brzucha, zapalenie jamy ustnej, wymioty, zmniejszenie łaknienia, suchość w ustach, zaburzenia paznokci, łysienie, suchość skóry, zwiększone stężenie enzymów wątrobowych we krwi, zespół dłoniowo-podeszwowy, ból stawów, zmęczenie. Najczęstsze poważne działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Lytgobi to migrena i niedrożność jelit. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy podwyższonego stężenia fosforanów we krwi (hiperfosfatemii), w tym bolesne zmiany skórne, skurcze mięśni, drętwienie lub mrowienie w okolicy ust oraz nieprawidłowe bicie serca.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lytgobi?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Czy lek Lytgobi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Lytgobi może powodować zaburzenia widzenia oraz zmęczenie - jeśli wystąpią takie działania niepożądane, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Lytgobi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lytgobi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem