LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Maxitrol (Dexamethasone + Neomycin + Polymyxin B)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Maxitrol (Rp) krople do oczu, zawiesina 1 mg + 3500 j.m. + 6000 j.m./ml 1 but. 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
33,50
Cena
100% (zł):
33,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Maxitrol (Rp) maść do oczu 1 mg + 3500 j.m. + 6000 j.m./g 1 tuba 3,5 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
33,50
Cena
100% (zł):
33,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Maxitrol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Poland Sp. z o.o.

Co zawiera Maxitrol?

Lek Maxitrol występuje w dwóch postaciach do oczu: w postaci kropli lub maści. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Maxitrol krople do oczu
    1 ml zawiera 1 mg deksametazonu, 3500 j.m. siarczanu neomycyny, 6000 j.m. siarczanu polimyksyny B. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.
  • Maxitrol maść do oczu
    1 g maści zawiera 1 mg deksametazonu, 3500 j.m. siarczanu neomycyny, 6000 j.m. siarczanu polimyksyny B. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje uczuleniowe. Lek zawiera także lanolinę, która może powodować miejscowe reakcje skórne.

Jak działa Maxitrol?

Lek Maxitrol zawiera trzy składniki: deksametazon, neomycynę i polimyksynę B. Deksametazon jest kortykosteroidem, który łagodzi stan zapalny oka i świąd. Neomycyna i polimyksyna B są antybiotykami aktywnymi wobec większości bakterii chorobotwórczych powodujących zakażenia oka.

Kiedy stosować Maxitrol?

Lek Maxitrol stosuje się do leczenia chorób zapalnych oczu, którym może towarzyszyć zakażenie.

Jak stosować Maxitrol?

Lekarz dobierze odpowiednią postać leku Maxitrol i przedstawi zasady dawkowania. Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz. Nie należy kończyć leczenia bez zlecenia lekarza, nawet jeśli objawy choroby ustąpią.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oka. Lek powinien być stosowany tylko przez jednego pacjenta. Należy zapoznać się z instrukcją stosowania kropli lub maści do oka Maxitrol, którą zawiera ulotka dołączona do opakowania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Maxitrol?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną planową dawkę. Jeśli do przyjęcia kolejnej dawki leku pozostało niewiele czasu, pominiętą dawkę należy opuścić i powrócić do normalnego schematu podawania. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Maxitrol nie może być stosowany?

Leku Maxitrol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (deksametazon, neomycynę i polimyksynę B) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Maxitrol?

Przed zaordynowaniem leku Maxitrol konieczne będzie przeanalizowanie przez lekarza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia i przekaże zalecenia dotyczące stosowania leku. Lek nie jest przeznaczony do leczenia wirusowych lub grzybiczych zakażeń oka. Jeśli objawy choroby nasilą się lub nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego w kroplach Maxitrol należy usunąć soczewki kontaktowe przed ich zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem.
Krople Maxitrol zawierają chlorek benzalkoniowy i w związku z tym mogą powodować podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po zastosowaniu leku pojawią się nieprawidłowe odczucia w oku, kłucie lub ból w oku.

Jak stosować Maxitrol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W sytuacji jednoczesnego stosowania innych kropli lub maści podawanych do oczu, należy zachować odstęp co najmniej 5 minut pomiędzy podaniem kolejnych leków. Maści do oczu należy stosować na końcu.

Czy można stosować Maxitrol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Maxitrol w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Maxitrol?

W trakcie stosowania leku Maxitrol mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnej częstości występowania; objawy te są dokładnie opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli u pacjenta wystąpią objawy reakcji alergicznej (w tym wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub połykaniu), należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Maxitrol?

W razie miejscowego przedawkowania kropli lub maści Maxitrol należy przepłukać oko (oczy) letnią wodą. Nie należy stosować leku do czasu planowego przyjęcia kolejnej dawki.

Czy Maxitrol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przez pewien czas po podaniu leku Maxitrol może wystąpić niewyraźne widzenie - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tego objawu.

Jak przechowywać Maxitrol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Tubkę z maścią należy przechowywać szczelnie zamkniętą. Krople lub maść do oczu można stosować przez 4 tygodnie od pierwszego otwarcia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Maxitrol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem