LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Multibiotic (Neomycin + Bacitracin + Polymyxin B)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Multibiotic (OTC) maść 5 mg + 10 mg + 0,833 mg/g 1 tuba 3 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
11,00
Cena
100% (zł):
11,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Multibiotic (OTC) maść 5 mg + 10 mg + 0,833 mg/g 10 saszetek 1 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12,50
Cena
100% (zł):
12,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Multibiotic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Chema Elektromet Spółdzielnia Pracy

Co zawiera Multibiotic?

Lek Multibiotic występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 10 mg bacytracyny cynkowej, 0,833 mg siarczanu polimyksyny B. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu - mogą powodować miejscową reakcję alergiczną skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Jak działa Multibiotic?

Lek Multibiotic zawiera trzy antybiotyki - neomycynę, polimyksynę B i bacytracynę o działaniu przeciwbakteryjnym.

Kiedy stosować Multibiotic?

Lek Multibiotic jest stosowany w zapobieganiu zakażeniom wtórnym drobnych ran ciętych, zadrapań, otarć i oparzeń oraz w pierwotnych i wtórnych bakteryjnych zakażeniach skóry (np. zakażone niewielkie rany, zakażenia bakteryjne skóry w oparzeniach i odmrożeniach), wywołanych przez bakterie Gram-dodatnie (gronkowce, paciorkowce) oraz Gram-ujemne pałeczki, w tym bakterie z rodzaju Pseudomonas.

Jak stosować Multibiotic?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    Przed każdym nałożeniem maści umyć chore miejsce mydłem i wodą, po czym dokładnie wysuszyć skórę i pokryć cienką warstwą maści. O ile lekarz nie zaleci inaczej, stosować 2 do 5 razy w ciągu doby w jednakowych odstępach czasu. Pokryte maścią chore miejsce może być zabezpieczone jałowym ochronnym opatrunkiem gazowym. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Lek należy stosować przez cały ten okres.
  • Dzieci
    Leku Multibiotic nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek przed zastosowaniem leku Multibiotic powinni zwrócić się do lekarza.

Sposób podawania

Lek należy stosować na skórę.

Kiedy Multibiotic nie może być stosowany?

Leku Multibiotic nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (neomycynę, polimyksynę B, bacytracynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Multibiotic na śluzówki, na głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia, na dużą powierzchnię uszkodzonej skóry, do oczu, na sączące zmiany chorobowe skóry. Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Multibiotic?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku reakcji uczuleniowych na lek, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. Pacjenci uczuleni na którykolwiek antybiotyk z grupy antybiotyków aminoglikozydowych (jak np. streptomycyna, gentamycyna, tobramycyna) lub polimyksyn mogą być również uczuleni na lek Multibiotic. Stosowanie leku Multibiotic na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może spowodować uszkodzenie nerek i słuchu, łącznie z utratą słuchu, oraz wystąpienie objawów toksycznych ze strony układu nerwowego. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek istnieje większe ryzyko szkodliwego działania leku na nerki i słuch. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek, upośledzeniem słuchu lub stosujący jednocześnie inne leki mogące uszkadzać nerki i słuch, przed zastosowaniem leku Multibiotic powinni zwrócić się do lekarza.

Jak stosować Multibiotic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Po zastosowaniu leku na dużą powierzchnię skóry lub uszkodzoną skórę, w wyniku wchłaniania substancji czynnych do krwi, mogą wystąpić interakcje z innymi stosowanymi jednocześnie lekami. Równoczesne stosowanie leku Multibiotic i doustnie przyjmowanej neomycyny, może nasilić ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych. Nie należy stosować leku Multibiotic jednocześnie z lekami mogącymi uszkadzać nerki i słuch, takimi jak silnie działające leki moczopędne (np. furosemid, kwas etakrynowy). Leki te podawane jednocześnie z antybiotykami aminoglikozydowymi (jak np. zawarta w leku Multibiotic neomycyna) zwiększają ich stężenie we krwi, co nasila ryzyko powstania zaburzeń słuchu, aż do głuchoty, która może wystąpić nawet po przerwaniu stosowania leku. Podczas jednoczesnego stosowania z lekiem Multibiotic leków mogących uszkadzać nerki lub układ nerwowy, może wystąpić sumowanie się działań niepożądanych.

Czy można stosować Multibiotic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Multibiotic przez kobiety w ciąży i karmiące piersią jest przeciwwskazane.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Multibiotic?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić: reakcje uczuleniowe, w tym skórne, z objawami takimi jak świąd, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk), podrażnienie w miejscu stosowania leku, nadkażenie niewrażliwymi szczepami bakterii lub drożdżakami.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Multibiotic?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku lub przypadkowego przyjęcia doustnego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku zastosowania leku Multibiotic na śluzówki czy na dużą powierzchnię skóry (zwłaszcza uszkodzonej) mogą wystąpić ogólne działania niepożądane. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Mogą wystąpić objawy uszkodzenia nerek, słuchu i toksycznego działania leku na układ nerwowy.

Jak przechowywać Multibiotic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać maści w otwartej saszetce, maść zastosować bezpośrednio po otwarciu saszetki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Multibiotic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem