LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ocrevus (Ocrelizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ocrevus (Rpz) roztwór do wstrzykiwań 40 mg/ml 1 fiolka 23 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ocrevus (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 30 mg/ml 1 fiolka 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ocrevus

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Ocrevus?

Lek Ocrevus występuje w dwóch postaciach: w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji i w postaci roztworu do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.

  • Ocrevus koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
    1 fiolka zawiera 300 mg okrelizumabu w 10 ml. Końcowe stężenie leku po rozcieńczeniu wynosi około 1,2 mg/ml.
  • Ocrevus roztwór do wstrzykiwań
    1 fiolka zawiera 920 mg okrelizumabu w 23 ml.

Jak działa lek Ocrevus?

Lek zawiera okrelizumab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi.

Kiedy stosować lek Ocrevus?

Lek Ocrevus jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z:
- rzutowymi postaciami stwardnienia rozsianego (RMS);
- wczesną pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego (PPMS).

Jak stosować lek Ocrevus?

Dawkowanie leku Ocrevus oraz czas trwania leczenia określa lekarz. Przed podaniem leku Ocrevus (we wlewie lub wstrzyknięciu) pacjent otrzyma inne leki zapobiegające lub zmniejszające nasilenie możliwych działań niepożądanych, takich jak reakcja na wlew lub reakcje na wstrzyknięcie. Przed każdym podaniem leku pacjent otrzyma kortykosteroid i lek przeciwuczuleniowy, a także może otrzymać lek obniżający gorączkę.

Sposób podawania

Ocrevus koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wlewu dożylnego (kroplówki). Pierwsze dwa wlewy podaje się w odstępie 2 tygodni, a kolejne wlewy co 6 miesięcy. Pacjent będzie obserwowany podczas wykonywania wlewu oraz przez co najmniej godzinę po jego zakończeniu.
Ocrevus roztwór do wstrzykiwań
Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wstrzyknięcia podskórnego, trwającego około 10 minut, co 6 miesięcy. Wstrzyknięcia będą wykonywane w brzuch. Pacjent będzie obserwowany podczas podawania leku i przez co najmniej godzinę po zakończeniu pierwszego wstrzyknięcia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ocrevus?

W przypadku pominięcia wlewu lub wstrzyknięcia leku należy jak najszybciej ustalić nowy termin podania. Nie należy czekać do czasu kolejnego planowanego wlewu lub wstrzyknięcia.

Kiedy lek Ocrevus nie może być stosowany?

Leku Ocrevus nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (okrelizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z czynnymi zakażeniami, z ciężkim upośledzeniem układu odpornościowego oraz u pacjentów z nowotworami złośliwymi.
Lek Ocrevus nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ocrevus?

Leczenie lekiem Ocrevus będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz mający doświadczenie w leczeniu chorób układu nerwowego. Po przeanalizowaniu u pacjenta dotychczasowego leczenia, weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku, lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia lekiem Ocrevus. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Należy niezwłocznie poinformować lekarza w przypadku zauważenia nasilenia stwardnienia rozsianego lub jakichkolwiek nowych objawów w trakcie leczenia, ponieważ mogą to być objawy PML (zakażenia mózgu o nazwie postępująca wieloogniskowa leukoencefalopatia). Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem. Należy poinformować lekarza, jeśli w ostatnim czasie pacjent otrzymał jakiekolwiek szczepienia lub planowane jest u niego szczepienie w najbliższym czasie.

Jak stosować lek Ocrevus z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ocrevus w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję, czy będzie możliwe stosowanie leku Ocrevus w okresie ciąży. Kobiety mogące zajść w ciążę muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Ocrevus i przez 12 miesięcy po ostatnim podaniu dawki leku (odpowiednią metodę antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Podczas leczenia lekiem Ocrevus nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ocrevus?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Ocrevus są omówione działania niepożądane towarzyszące terapii tym lekiem. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane tego leku to reakcje na wlew (takie jak świąd, wysypka i problemy z oddychaniem), reakcje na wstrzyknięcie (m.in. swędzenie skóry, wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry, ból lub opuchnięcie w miejscu wstrzyknięcia) oraz zakażenia. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Ocrevus wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie wiadomo, czy lek Ocrevus może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania narzędzi lub maszyn. Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, czy występujące u niego stwardnienie rozsiane może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub bezpiecznego obsługiwania narzędzi lub maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ocrevus - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem