LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Palexia retard (Tapentadol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Palexia retard (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 50 mg 60 szt.
Refundacja
B
65+
Opłata
pacjenta (zł):
12,12
0,00
Cena
100% (zł):
115,15
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Palexia retard (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 100 mg 60 szt.
Refundacja
B
65+
Opłata
pacjenta (zł):
14,58
0,00
Cena
100% (zł):
220,65
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Palexia retard (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 150 mg 60 szt.
Refundacja
B
65+
Opłata
pacjenta (zł):
15,39
0,00
Cena
100% (zł):
324,49
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Palexia retard (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 200 mg 60 szt.
Refundacja
B
65+
Opłata
pacjenta (zł):
0,00
0,00
Cena
100% (zł):
412,13
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Palexia retard (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 250 mg 60 szt.
Refundacja
B
65+
Opłata
pacjenta (zł):
0,00
0,00
Cena
100% (zł):
485,98
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Palexia retard

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Grünenthal GmbH

Co zawiera lek Palexia retard?

Lek Palexia retard występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w pięciu dawkach. Lek jest dostępny na receptę Rpw.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 50 mg, 100 mg, 150 mg,, 200 mg lub 250 mg tapentadolu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Palexia retard?

Tapentadol jest silnie działającą substancją przeciwbólową należącą do grupy leków nazywanych opioidami.

Kiedy stosować lek Palexia retard?

Lek Palexia retard jest wskazany w leczeniu przewlekłego bólu o dużym nasileniu u osób dorosłych, u których jedynie zastosowanie opioidowego leku przeciwbólowego pozwoli na prawidłowe leczenie.

Jak stosować lek Palexia retard?

Lekarz dostosuje dawkowanie leku do nasilenia bólu i osobniczej wrażliwości pacjenta. Pacjent będzie przyjmował najmniejszą dawkę, która skutecznie uśmierza ból. Nie należy stosować leku dłużej niż zalecił lekarz. Nie należy nagle przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem. Jeśli zakończenie leczenia będzie konieczne, lekarz poinformuje pacjenta o tym, jak należy odstawić lek.

Sposób podawania

Lek można przyjmować na czczo lub podczas posiłku. Tabletkę należy połknąć, popijając wystarczającą ilością płynu. Tabletek nie należy żuć, przełamywać ani rozgniatać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Palexia retard?

W razie pominięcia dawki leku należy powrócić do dawkowania według dotychczasowego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Palexia retard nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tapentadol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z astmą lub niebezpiecznie wolnym i płytkim oddychaniem, z niedrożnością jelit oraz w razie ostrego zatrucia alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi lub innymi lekami psychotropowymi.
Lek Palexia retard nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Palexia retard?

Przed przepisaniem leku Palexia retard lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Przeanalizuje wszystkie leki stosowane jednocześnie przez pacjenta i zadecyduje czy lek można zastosować. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zalecanej dawki leku. Szczególne środki ostrożności są wymagane, jeśli lek Palexia retard jest stosowany: u pacjentów ze skłonnością do napadów padaczkowych lub drgawek, u pacjentów z wyraźnie zwolnionym i spłyconym oddechaniem, u pacjentów ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym lub zaburzeniami świadomości, u pacjentów po urazie głowy lub z guzami mózgu, u pacjentów z chorobami wątroby lub nerek, u pacjentów z chorobami trzustki lub dróg żółciowych oraz u osób w podeszłym wieku. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przyjmowanie leku Palexia retard może spowodować uzależnienie się od niego; jest to bardziej prawdopodobne u pacjentów ze skłonnością do nadużywania leków lub u których kiedykolwiek wystąpiły uzależnienia. Podczas stosowania leku Palexia retard nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Palexia retard z innymi lekami?

Lek Palexia retard może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Palexia retard w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Palexia retard nie powinien być stosowany w czasie ciąży, chyba że lekarz zadecyduje o jego stosowaniu. Lek Palexia retard nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Palexia retard?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Palexia retard, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniami niepożądanymi leku są: nudności, zaparcia, zawroty głowy, senność, bóle głowy. Lek Palexia retard może powodować uzależnienie fizyczne i psychiczne. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku pojawią się objawy reakcji alergicznej (takie jak: świszczący oddech, problemy z oddychaniem, obrzęk powiek, twarzy lub warg, wysypka lub swędzenie - szczególnie obejmujące całe ciało); nadmierne zwolnienie i spłycenie oddechu (najczęściej występuje u pacjentów w podeszłym wieku i osłabionych).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Palexia retard?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Po zastosowaniu bardzo dużych dawek leku Palexia retard mogą wystąpić następujące objawy: zwężenie źrenic, wymioty, obniżenie ciśnienia tętniczego, szybkie bicie serca, zapaść, zaburzenia świadomości lub śpiączka, napady padaczkowe, niebezpiecznie wolne lub płytkie oddychanie lub zatrzymanie oddechu.

Czy lek Palexia retard wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Palexia retard może powodować senność, zawroty głowy, nieostre widzenie i wpływać na zdolność reakcji. Objawy te mogą wystąpić szczególnie na początku stosowania leku, po zaleconej przez lekarza zmianie dawkowania leku lub w razie jednoczesnego przyjmowania alkoholu lub leków uspokajających. Należy zapytać lekarza czy prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn są dozwolone po zastosowaniu tego leku.

Jak przechowywać lek Palexia retard?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Palexia retard - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Palexia retard - powiązane artykuły

Poniedziałek, 2 stycznia 2023

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 5 stycznia 2023 krótsza o 1 pozycję. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem