LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pemazyre (Pemigatinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pemazyre (Rpz) tabletki 4,5 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pemazyre (Rpz) tabletki 9 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pemazyre (Rpz) tabletki 13,5 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pemazyre

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Incyte Biosciences Distribution B.V.

Co zawiera lek Pemazyre?

Lek Pemazyre występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 4,5 mg, 9 mg lub 13,5 mg pemigatynibu.

Jak działa lek Pemazyre?

Pemigatynib należy do grupy leków przeciwnowotworowych nazywanych inhibitorami kinazy tyrozynowej.

Kiedy stosować lek Pemazyre?

Lek Pemazyre jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z rakiem dróg żółciowych (nowotworem przewodów żółciowych) w przypadku, gdy na powierzchni komórek nowotworowych występuje nieprawidłowa postać białka FGFR2. Lek stosuje się w przypadku, gdy nastąpiły przerzuty nowotworu do innych części ciała albo gdy nowotwór nie może być usunięty chirurgicznie i inne leki przestały być skuteczne.

Jak stosować lek Pemazyre?

Dawkowanie leku określi lekarz. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak to zalecił lekarz. Nie wolno samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek przyjmuje się w cyklach trwających 3 tygodnie: 2 tygodnie przyjmowania leku codziennie o tej samej porze, a następnie tydzień bez przyjmowania leku. Nie wolno przyjmować leku Pemazyre podczas siedmiu dni bez leczenia. Lek można przyjmować podczas posiłków albo między posiłkami. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie wolno rozgniatać, żuć, łamać ani rozpuszczać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pemazyre?

W przypadku pominięcia dawki leku o 4 godziny lub więcej albo w przypadku zwymiotowania po przyjęciu leku, nie należy przyjmować kolejnej tabletki leku Pemazyre w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Kolejną dawkę leku należy przyjąć o zaplanowanej porze.

Kiedy lek Pemazyre nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pemigatynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno przyjmować z lekami ziołowymi zawierającymi dziurawiec zwyczajny.
Leku Pemazyre nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pemazyre?

Przed zleceniem stosowania leku Pemazyre lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane. Lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i reakcję na leczenie. U pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby lub nerek, a także u pacjentów wymagających leczenia pewnymi innymi lekami, może być konieczne indywidualne dostosowanie dawki leku przez lekarza. W trakcie leczenia u pacjenta będą wykonywane regularne badania oczu: przed rozpoczęciem stosowania leku, co 2 miesiące przez pierwszych 6 miesięcy leczenia, a następnie co 3 miesiące albo natychmiast w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów związanych ze wzrokiem, w tym błysków światła, zaburzeń widzenia albo ciemnych plamek. Należy jak najszybciej powiadomić lekarza w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów związanych ze wzrokiem. Należy również stosować natłuszczające albo nawilżające krople do oczu albo żele do oczu, aby zapobiegać suchości oczu albo ją leczyć. Należy zwrócić się do lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Pemazyre z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Pemazyre z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku Pemazyre należy unikać spożywania grejpfrutów i picia soku grejpfrutowego.

Czy można stosować lek Pemazyre w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Pemazyre może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Lekarz omówi z pacjentką ryzyko związane ze stosowaniem tego leku podczas ciąży. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci wykonanie testu ciążowego, aby wykluczyć ciążę. Kobiety zdolne do zajścia w ciążę muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia i przez co najmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki leku (należy omówić z lekarzem odpowiednią metodę antykoncepcji). Mężczyźni nie powinni spłodzić dziecka; muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia i przez co najmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki leku. Nie wolno karmić piersią w trakcie stosowania leku Pemazyre i przez co najmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pemazyre?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Pemazyre są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: wysokie lub niskie stężenie fosforanów we krwi, utrata włosów, biegunka, problemy z paznokciami, zmęczenie, nudności, zaburzenia smaku, zapalenie jamy ustnej, zaparcia, ból stawów, suchość w ustach, suchość oczu i skóry, wysypka i drętwienie dłoni i podeszw stóp, niskie stężenie sodu we krwi i wysokie stężenie kreatyniny we krwi. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pemazyre?

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Pemazyre wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Pemazyre mogą wystąpić zmęczenie i zaburzenia widzenia - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli pojawią się takie objawy.

Jak przechowywać lek Pemazyre?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pemazyre - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem