LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pitamet (Pitavastatin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pitamet (Rp) tabletki powlekane 2 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,60
Cena
100% (zł):
24,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pitamet (Rp) tabletki powlekane 4 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
40,00
Cena
100% (zł):
40,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pitamet

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva B.V.

Co zawiera Pitamet?

Lek Pitamet występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 2 mg lub 4 mg pitawastatyny (w postaci soli wapniowej). Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa Pitamet?

Pitawastatyn należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Pitamet?

Lek Pitamet jest przepisywany pacjentom ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi, gdy zmiana diety i stylu życia nie przyniosły wystarczającej poprawy.
Podczas przyjmowania leku Pitamet należy kontynuować stosowanie diety obniżającej poziom cholesterolu oraz utrzymać zmiany w stylu życia.

Jak stosować Pitamet?

Dawkę leku dla każdego pacjenta i czas leczenia ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Pitamet można przyjmować o dowolnej porze dnia; należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. U dzieci w razie potrzeby tabletkę można rozpuścić w szklance wody bezpośrednio przed przyjęciem, a następnie przepłukać szklankę taką samą ilością wody i również natychmiast ją wypić (tabletek nie należy rozpuszczać w sokach owocowych ani w mleku).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pitamet?

Jeśli pacjent pominie dawkę leku Pitamet, powinien przyjąć następną dawkę o właściwej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Pitamet nie może być stosowany?

Leku Pitamet nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pitawastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Pitamet nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pitamet?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Pitamet, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Pitamet i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią bóle lub osłabienie mięśni, które utrzymują się dłużej niż można się spodziewać. Podczas leczenia lekarz zaleci regularne wykonywanie badan czynności wątroby. Podczas stosowania leku Pitamet należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Jak stosować Pitamet z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Pitamet w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Pitamet nie wolno stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią. W przypadku gdy pacjentka zajdzie w ciążę w okresie stosowania leku Pitamet, powinna przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące lek Pitamet muszą stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pitamet?

W trakcie stosowania leku Pitamet mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Pitamet i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się następujące objawy: objawy reakcji alergicznej (takie jak trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z połykaniem, silny świąd skóry z grudkami); niewyjaśniony ból lub osłabienie mięśni trwające dłużej niż można oczekiwać; zażółcenie skóry i oczu (objaw zapalenia wątroby); silny ból brzucha i pleców (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pitamet?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Pitamet wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przewiduje się, aby lek Pitamet wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. U niektórych pacjentów mogą wystąpić zawroty głowy lub senność - jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Pitamet?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pitamet - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem