LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Proktosedon (Neomycin + Hydrocortisone + Cinchocaine + Esculin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Proktosedon (OTC) czopki 10 mg + 5 mg + 5 mg + 10 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
49,00
Cena
100% (zł):
49,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Proktosedon (OTC) maść 10 mg + 5 mg + 5 mg + 10 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
35,00
Cena
100% (zł):
35,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Proktosedon

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Polmex Pharma Biniecki & Malinowski Sp.j.

Co zawiera Proktosedon?

Lek Proktosedon występuje w postaci czopków i maści. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Proktosedon czopki
  1 czopek Proktosedon zawiera 10 mg siarczanu neomycyny, 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu, 5 mg chlorowodorku cynchokainy i 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu.
 • Proktosedon maść
  1 g maści Proktosedon zawiera 10 mg siarczanu neomycyny, 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu, 5 mg chlorowodorku cynchokainy i 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu.

Jak działa Proktosedon?

Lek Proktosedon wykazuje skojarzone działanie składników. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie; cynchokaina miejscowo znieczulająco; neomycyna zapobiega wtórnym zakażeniom i leczy miejscowe zakażenia wywołane przez gronkowce i wrażliwe bakterie Gram-ujemne; eskulina hamuje krwawienia z naczyń i zmniejsza obrzęki. Lek Proktosedon zmniejsza objawy występujące w żylakach odbytu, tj. stan zapalny, ból, świąd, obrzęk i krwawienie.

Kiedy stosować Proktosedon?

Lek Proktosedon jest wskazany w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, przewlekłych i ostrych stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu, świądu odbytu. Może być stosowany w leczeniu przed- i pooperacyjnym.

Jak stosować Proktosedon?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dorośli
  Dawkowanie czopków Proktosedon
  Zwykle stosuje się 1 czopek rano, 1 czopek wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu. Stosować przez 3 do 6 dni, do ustąpienia stanu zapalnego. Jeśli po upływie tego czasu nie nastąpi poprawa lub objawy nasilą się, należy zwrócić się do lekarza.
  Dawkowanie maści Proktosedon
  Za pomocą aplikatora nakładać niewielką ilość maści do odbytu i na zewnątrz, rano i wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu. Stosować przez 3 do 6 dni, do ustąpienia stanu zapalnego. Jeśli po upływie tego czasu nie nastąpi poprawa lub objawy nasilą się, należy zwrócić się do lekarza.
 • Dzieci
  Leku Proktosedon nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować doodbytniczo.

Kiedy Proktosedon nie może być stosowany?

Leku Proktosedon nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Proktosedon, jeśli u pacjenta stwierdzono cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, osteoporozę, ostrą psychozę, zakażenie grzybicze i wirusowe lub zakrzepicę żylną. Stosowanie leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest przeciwwskazane.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Proktosedon?

Jeśli po upływie 3-6 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta występuje równocześnie zakażenie, alergia lub inne objawy (w takiej sytuacji należy stosować odpowiednie leczenie przyczynowe); jeśli pacjent jest w trakcie szczepień lub leczenia immunizacyjnego (nie należy wówczas stosować leku); jeśli u pacjenta wystąpią objawy podrażnienia (należy zaprzestać stosowania leku); jeśli u pacjenta wystąpi krwawienie z odbytu (należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem). Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku długotrwałego stosowania leku, ze względu na możliwe ryzyko wystąpienia działania ogólnego charakterystycznego dla kortykosteroidów. Jeśli u pacjenta pojawi się nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Proktosedon z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Proktosedon w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Proktosedon.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Proktosedon?

Sporadycznie może pojawić się pieczenie odbytu, zwłaszcza jeśli naskórek jest znacznie uszkodzony. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić objawy niepożądane spowodowane ogólnym działaniem hydrokortyzonu. Może także wystąpić nieostre widzenie.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Proktosedon?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W razie przypadkowego połknięcia leku, szczególnie przez dziecko, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak przechowywać Proktosedon?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Proktosedon - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem