LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pyrantelum Owix zawiesina (Pyrantel)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pyrantelum Owix (OTC) zawiesina doustna 250 mg/5 ml 1 but. 15 ml n.d. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 21,00 Cena 100% (zł): 21,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pyrantelum Owix zawiesina

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Pyrantelum Owix zawiesina?

Lek Pyrantelum Owix występuje w postaci zawiesiny doustnej i jest dostępny bez recepty.
5 ml zawiesiny doustnej zawiera 250 mg pyrantelu (w postaci embonianu). Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; sorbitol może wywoływać lekkie działanie przeczyszczające.

Jak działa Pyrantelum Owix?

Pyrantel jest lekiem przeciwpasożytniczym.

Kiedy stosować Pyrantelum Owix zawiesina?

Lek Pyrantelum Owix zawiesina jest przeznaczonym dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego owsikami. Warunkiem zastosowania leku jest stwierdzenie występowania owsików w kale i (lub) okolicy odbytu.

Jak stosować Pyrantelum Owix zawiesina?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dorośli i dzieci
  Dorośli i dzieci w wieku od 2 lat:
  masa ciała 11-16 kg - dawka jednorazowa 2,5 ml zawiesiny (125 mg);
  masa ciała 17-28 kg - dawka jednorazowa 5 ml zawiesiny (250 mg);
  masa ciała 29-39 kg - dawka jednorazowa 7,5 ml zawiesiny (375 mg);
  masa ciała 40-50 kg - dawka jednorazowa 10 ml zawiesiny (500 mg);
  masa ciała 51-62 kg - dawka jednorazowa 12,5 ml zawiesiny (625 mg);
  masa ciała 63-75 kg - dawka jednorazowa 15 ml zawiesiny (750 mg);
  dorośli o masie ciała powyżej 75 kg - dawka jednorazowa 20 ml zawiesiny (1000 mg).
  Dawkę tę należy powtórzyć po 2 lub 3 tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki.
  Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Po upływie 14 dni od zakończenia leczenia należy wykonać kontrolne badania parazytologiczne. Jeśli objawy utrzymują się po podaniu drugiej dawki, leku należy skontaktować się z lekarzem.
  Dzieci w wieku poniżej 2 lat lub o masie ciała poniżej 11 kg: lek Pyrantelum Owix zawiesina należy stosować jedynie pod nadzorem lekarza.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku Pyrantelum Owix zawiesina.

Sposób podawania

Lek przyjmuje się w trakcie lub niezależnie od posiłku. Przed użyciem wstrząsnąć do uzyskania jednorodnej zawiesiny. Do opakowania dołączona jest miarka z podziałką, ułatwiająca dawkowanie. Nie ma konieczności stosowania środków przeczyszczających przed podaniem leku.

Kiedy Pyrantelum Owix zawiesina nie może być stosowany?

Leku Pyrantelum Owix zawiesina nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pyrantel) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli pacjent przyjmuje piperazynę. Leku Pyrantelum Owix zawiesina nie należy stosować, jeśli pacjent jest w trakcie leczenia miastenii.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pyrantelum Owix zawiesina?

Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Pyrantelum Owix zawiesina należy skonsultować się z lekarzem w przypadku występowania u pacjenta zaburzenia czynności wątroby oraz jeśli pacjent jest niedożywiony lub ma niedokrwistość (anemię). Konsultacja z lekarzem jest także wymagana w przypadku stosowania leku Pyrantelum Owix zawiesina u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
W przypadku zakażenia pasożytami cała rodzina chorego musi przestrzegać zwiększonej higieny osobistej. Leczenie należy prowadzić jednocześnie u wszystkich mieszkających wspólnie osób i powinno być ono powtórzone. W przypadku podejrzenia ponownego zakażenia należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Pyrantelum Owix z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Pyrantelu nie należy stosować jednocześnie z piperazyną, gdyż działanie obu leków może ulec osłabieniu. Pyrantel może zwiększać stężenie teofiliny.

Czy można stosować Pyrantelum Owix zawiesina w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Pyrantelum Owix zawiesina.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pyrantelum Owix zawiesina?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia, bóle brzucha, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, ból i zawroty głowy, senność lub bezsenność, alergiczne wysypki skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pyrantelum Owix?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu leku mogą wystąpić następujące objawy: zaburzenia widzenia, dezorientacja, zawroty głowy, omdlenia podczas zmiany pozycji na stojącą, pocenie się, osłabienie, nieregularne tętno, kurcze i drżenia mięśni, trudności w oddychaniu, utrata przytomności.

Czy Pyrantelum Owix wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych dotyczących wpływu leku Pyrantelum Owix na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać Pyrantelum Owix zawiesina?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Po otwarciu lek można przechowywać przez 21 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem