LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Qtern (Saxagliptin + Dapagliflozin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Qtern (Rp) tabletki powlekane 5 mg + 10 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
160,00
Cena
100% (zł):
160,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Qtern

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera lek Qtern?

Lek Qtern występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg saksagliptyny oraz 10 mg dapagliflozyny. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Qtern?

Lek Qtern zawiera dwie substancje czynne - saksagliptynę i dapagliflozynę - które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Saksagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast dapagliflozyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2).

Kiedy stosować lek Qtern?

Lek Qtern jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych, kiedy nie można uzyskać właściwej kontroli cukrzycy stosując samą saksagliptynę lub dapagliflozynę w połączeniu z metforminą i (lub) pochodną sulfonylomocznika.
Lekarz może zalecić zmianę leczenia na lek Qtern, jeśli pacjent już jest leczony lekami zawierającymi saksagliptyną i dapagliflozyną w postaci osobnych tabletek.

Jak stosować lek Qtern?

Dawkę leku Qtern i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku Qtern bez porozumienia z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek można przyjmować w trakcie posiłku lub między posiłkami. Tabletkę należy połknąć w całości i popić połową szklanki wody. Lek można przyjmować o każdej porze dnia, jednak najlepiej robić to o tej samej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Qtern?

Jeśli od czasu, gdy pacjent powinien przyjąć pominiętą dawkę upłynęło mniej niż 12 godzin, należy przyjąć tę dawkę leku a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Jeśli od czasu, gdy pacjent powinien przyjąć pominiętą dawkę upłynęło więcej niż 12 godzin, należy pominąć zapomnianą dawkę a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Qtern nie może być stosowany?

Leku Qtern nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (saksagliptynę lub dapagliflozynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła poważna reakcja alergiczna na jakikolwiek inny podobny lek, który pacjent przyjmował w celu utrzymania kontroli stężenia cukru we krwi (np. lek z grupy inhibitorów DPP-4, do których należy sitagliptyna, linagliptyna, alogliptyna, lub lek z grupy inhibitorów SGLT-2 taki jak kanagliflozyna, empagliflozyna).
Lek Qtern nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Qtern?

Przed zaordynowaniem leku Qtern konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecone przez lekarza. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli w trakcie przyjmowania leku Qtern wystąpią objawy świadczące o rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej (przed rozpoczęciem leczenia lekarz objaśni kiedy ryzyko rozwoju tego powikłania jest zwiększone oraz jakie objawy są z nim związane). Należy natychmiast zgłosić lekarzowi pojawienie się objawów niewydolności serca. Jeśli wystąpią objawy zakażenia nazywanego martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza (takie zakażenie może spowodować uszkodzenie tkanki podskórnej i konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie jego leczenia). Bardzo ważne jest, aby podczas stosowania leku Qtern przestrzegać zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej, zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry oraz regularnie kontrolować stan stóp i przestrzegać zaleceń dotyczących ich pielęgnacji.

Jak stosować lek Qtern z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Qtern w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Qtern nie jest zalecany do stosowania podczas ciąży, dlatego jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, musi skonsultować się z lekarzem, aby ustalić właściwe leczenie cukrzycy podczas ciąży. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania leku Qtern.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Qtern?

Działania niepożądane, które mogą towarzyszyć terapii lekiem Qtern, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Qtern i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub szpitalem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących poważnych objawów niepożądanych: objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak: wysypka, pokrzywka, obrzmienie twarzy, warg, języka i gardła powodujące utrudnione oddychanie lub połykanie); objawy zapalenia trzustki (takie jak: silny i długotrwały ból brzucha w okolicy żołądka promieniujący do pleców, nudności i wymioty); objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej (takie jak: szybka utrata masy ciała, nudności lub wymioty, ból brzucha, nadmierne pragnienie, szybkie i głębokie oddychanie, splątanie, niezwykła senność lub zmęczenie, słodki zapach wydychanego powietrza, słodki lub metaliczny smak w ustach, odmienny zapach moczu lub potu); objawy martwiczego zapalenia powięzi krocza lub inaczej zgorzeli Fourniera (takie jak: ból, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie lub obrzęk zewnętrznych narządów płciowych albo okolicy między narządami płciowymi a odbytem, z jednoczesną gorączką lub ogólnie złym samopoczuciem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Qtern?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Qtern wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli po przyjęciu leku Qtern wystąpi oszołomienie lub zawroty głowy. Stosowanie tego leku z innym lekiem obniżającym stężenie cukru we krwi, takim jak pochodna sulfonylomocznika, może spowodować nadmierne obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co może niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Qtern?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Qtern - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem