LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Radirex Max (Rheum sp.)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Radirex Max (OTC) kapsułki twarde 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
13,00
Cena
100% (zł):
13,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Radirex Max

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Wrocławskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" S.A.

Co zawiera Radirex lub Radirex Max?

Lek Radirex występuje w postaci tabletek i kapsułek. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Radirex
  1 tabletka Radirex zawiera sproszkowany korzeń rzewienia w ilości 513,5 mg, co odpowiada 11,3-13,9 mg pochodnych hydroksyantracenowych w przeliczeniu na reinę.
 • Radirex Max
  1 kapsułka Radirex Max zawiera 196,9-371,2 mg wyciągu suchego z korzenia rzewienia, co odpowiada 15 mg pochodnych hydroksyantracenowych w przeliczeniu na reinę. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Radirex?

Lek Radirex ma działanie przeczyszczające.

Kiedy stosować Radirex lub Radirex Max?

Lek Radirex jest wskazany do stosowania w zaparciach.

Jak stosować Radirex lub Radirex Max?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Działanie przeczyszczające następuje po 6-8 godzinach. Prawidłową dawką jednorazową jest najmniejsza dawka potrzebna do wywołania łatwego wypróżnienia miękkim stolcem. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Stosowanie leku Radirex dłużej niż 2 tygodnie wymaga konsultacji z lekarzem.

 • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
  Dawkowanie tabletek Radirex
  2 tabletki Radirex jednorazowo, najlepiej przed snem. W razie potrzeby dawkowanie można zwiększyć do 3 tabletek na dobę.
  Dawkowanie kapsułek Radirex Max
  2 kapsułki Radirex Max na dobę, wieczorem. Pacjenci, u których działanie leku Radirex Max jest zbyt silne, mogą zmniejszyć dawkę i stosować 1 kapsułkę Radirex Max na dobę, wieczorem. Zazwyczaj wystarcza stosowanie leku od 2 do 3 razy w tygodniu.
 • Dzieci
  Leku Radirex nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować po jedzeniu, popijając wodą.

Kiedy Radirex lub Radirex Max nie może być stosowany?

Leku Radirex nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wyciąg z rzewienia) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta występuje: niedrożność jelit, atonia jelit, ostre i przewlekłe choroby zapalne jelit (m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), zapalenie wyrostka robaczkowego, guzki krwawnicze, zapalenie kłębuszków nerkowych, kamica szczawianowa, biegunka, odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe oraz bóle brzucha o niejasnej przyczynie.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Radirex lub Radirex Max?

Jeśli po upływie 7-14 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, lub pojawią się inne objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie zostało to zalecone przez lekarza, lek Radirex nie powinien być przyjmowany przez pacjentów cierpiących na kamienie kałowe oraz ostre lub przewlekłe dolegliwości żołądkowo-jelitowe o niewyjaśnionej przyczynie tj. ból brzucha, nudności, wymioty, ponieważ takie objawy mogą być oznaką możliwej lub istniejącej niedrożności jelit. Jeśli konieczne jest codzienne przyjmowanie środków przeczyszczających, należy zwrócić się do specjalisty o zbadanie przyczyn zaparcia. Należy unikać długotrwałego przyjmowania środków przeczyszczających. Jeśli stosowanie leków przeczyszczających trwa ponad 2 tygodnie, konieczny jest nadzór lekarski. Długotrwałe stosowanie leków przeczyszczających pobudzających perystaltykę jelit może prowadzić do zaburzenia czynności jelit i uzależnienia od leków przeczyszczających. Nadużywanie spowodować może zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (głównie obniżenie poziomu potasu), zaburzenia czynności okrężnicy (zanik prawidłowego napięcia mięśni gładkich). Leki zawierające wyciąg z rzewienia powinny być podawane tylko wówczas jeśli efektu leczniczego nie można osiągnąć poprzez zmianę diety lub stosowanie środków pęczniejących. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek powinni mieć świadomość możliwych zaburzeń elektrolitowych.

Jak stosować Radirex z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Pacjenci przyjmujący glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne, leki wydłużające odstęp QT, leki moczopędne, kortykosteroidy, korzeń lukrecji powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Radirex.

Czy można stosować Radirex lub Radirex Max w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Radirex nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Radirex lub Radirex Max?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić: ból brzucha, stany skurczowe jelit, płynny stolec (szczególnie u pacjentów z nadwrażliwym jelitem grubym) oraz reakcje nadwrażliwości. Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, białkomoczu i krwiomoczu. Długotrwałe stosowanie leku może powodować pigmentację śluzówki jelita, która zwykle przemija po zakończeniu stosowania leku. Podczas leczenia może wystąpić żółte lub czerwono-brązowe (zależnie od odczynu pH) zabarwienie moczu spowodowane obecnością w nim metabolitów substancji czynnych, co nie jest istotne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Radirex?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Głównym objawem przedawkowania lub nadużywania leku Radirex są kurczowy ból brzucha i silna biegunka z towarzyszącą utratą płynów i elektrolitów, które powinny zostać uzupełnione. Biegunka może powodować w szczególności utratę jonów potasu, co może prowadzić do zaburzeń pracy serca i osłabienia siły mięśniowej.

Czy Radirex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Radirex nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Radirex lub Radirex Max?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Radirex Max - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Radirex Max - powiązane artykuły

Postępowanie należy zacząć od leków działających najłagodniej. Zobacz produkty na zaparcia dostępne bez recepty mogą być lekami lub wyrobami medycznymi.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem