LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Retsevmo (Selpercatinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Retsevmo (Rpz) kapsułki twarde 40 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Retsevmo (Rpz) kapsułki twarde 80 mg 112 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Retsevmo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Eli Lilly Nederland B.V.

Co zawiera lek Retsevmo?

Lek Retsevmo występuje w postaci kapsułek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka twarda zawiera 40 mg lub 80 mg selperkatynibu.

Jak działa lek Retsevmo?

Selperkatynib jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami RET. Blokuje on aktywność nieprawidłowych białek wytwarzanych przez organizm w wyniku zmian w genie RET.

Kiedy stosować lek Retsevmo?

Lek Retsevmo jest stosowany w leczeniu następujących nowotworów:
- niedrobnokomórkowego raka płuca u osób dorosłych, którzy nie byli wcześniej leczeni lekiem z grupy inhibitorów genu RET;
- raka tarczycy (każdego rodzaju) u osób dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszej, jeśli mimo leczenia jodem radioaktywnym, w stosownych przypadkach, nie udało się opanować raka;
- raka rdzeniastego tarczycy u osób dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszej;
- guzów litych w innych częściach ciała u osób dorosłych, u których mimo wcześniejszego leczenia nie udało się opanować zmian nowotworowych.

Jak stosować lek Retsevmo?

Dawkę leku Retsevmo oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia, jeśli nie zaleci tego lekarz.

Sposób podawania

Lek przyjmuje się dwa razy na dobę codziennie mniej więcej o tej samej porze, najlepiej rano i wieczorem. Lek można przyjmować w czasie posiłku lub niezależnie od posiłków. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Kapsułek nie należy żuć, rozgniatać ani dzielić przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Retsevmo?

W przypadku pominięcia dawki leku lub wystąpienia wymiotów po przyjęciu dawki należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek leku w celu uzupełnienia pominiętej lub zwymiotowanej dawki.

Kiedy lek Retsevmo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (selperkatynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Retsevmo nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów w wieku poniżej 18 lat w leczeniu raka płuca i guzów litych w innych częściach ciała.
Lek Retsevmo nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat w leczeniu raka tarczycy (w tym raka rdzeniastego tarczycy).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Retsevmo?

Terapię będzie prowadził i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii oraz wykona test sprawdzający obecność zmian w genie RET w tkance nowotworowej, aby upewnić się, że lek Retsevmo jest odpowiedni dla danego pacjenta. Przed i w trakcie leczenia zostaną przeprowadzone u pacjenta badania krwi w celu sprawdzenia czynności wątroby i stężeń elektrolitów (takich jak sód, potas, magnez i wapń) we krwi, badania EKG oraz pomiar ciśnienia krwi. U pacjentów w wieku od 12 do 18 lat, lekarz może kontrolować wzrost podczas leczenia. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Retsevmo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Retsevmo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Retsevmo w okresie ciąży. Zaleca się kobietom unikanie zajścia w ciążę, a mężczyznom unikanie zapłodnienia kobiety w trakcie stosowania leku Retsevmo, ponieważ lek może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Należy stosować odpowiednią antykoncepcję w trakcie leczenia i przez co najmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki leku Retsevmo. Nie należy karmić piersią w czasie stosowania leku Retsevmo oraz przez co najmniej tydzień po przyjęciu jego ostatniej dawki. Lek Retsevmo może wpływać na płodność u kobiet i mężczyzn - przed rozpoczęciem leczenia należy porozmawiać z lekarzem na temat zachowania płodności.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Retsevmo?

W trakcie stosowania leku Retsevmo mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: zapalenie płuc, ból głowy, zawroty głowy, wydłużenie odstępu QT w EKG, wysokie ciśnienie krwi, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zaparcia, suchość jamy ustnej, wysypka, gorączka, uczucie zmęczenia, obrzęki, krwawienia, zmiany poziomu enzymów wątrobowych, zmniejszona liczba płytek krwi i białych krwinek, zmniejszony poziom magnezu i zwiększony poziom kreatyniny. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast zwrócić się do lekarza, jeśli podczas leczenia pojawią się następujące objawy: żółte zabarwienie skóry i oczu, ciemne zabarwienie moczu, utrata apetytu, nudności lub wymioty, ból w prawym nadbrzuszu (mogą to być objawy zaburzenia czynności wątroby); wysokie ciśnienie krwi; krwawienie z takimi objawami, jak odkrztuszanie krwi; objawy reakcj alergicznej, takie jak gorączka, wysypka i ból.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Retsevmo?

Jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą ilość kapsułek leku, powinien skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Czy lek Retsevmo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Retsevmo mogą wystąpić zawroty głowy lub zmęczenie - należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Retsevmo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Retsevmo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Retsevmo - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z programów lekowych i chemioterapii obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem