LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ryeqo (Relugolix + Estradiol + Norethisterone)

Lek jest refundowany. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ryeqo (Rp) tabletki powlekane 40 mg + 1 mg + 0,5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
Opłata
pacjenta (zł):
110,46
Cena
100% (zł):
368,19
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ryeqo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Plc.

Co zawiera lek Ryeqo?

Lek Ryeqo występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera: 40 mg relugoliksu, 1 mg estradiolu i 0,5 mg octanu noretysteronu. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjentki, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinny skonsultować się z lekarzem zanim rozpoczną przyjmowanie tego leku.

Jak działa lek Ryeqo?

Lek Ryeqo zawiera trzy substancje czynne: relugoliks, estradiol i noretysteron. Relugoliks blokuje określone receptory w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia wytwarzania hormonów stymulujących jajniki do wytwarzania estradiolu i progesteronu; po ich zablokowaniu stężenia estrogenu i progesteronu we krwi są zmniejszone. Lek zawiera także dwa rodzaje żeńskich hormonów: estradiol (który należy do grupy leków nazywanych estrogenami) oraz noretysteron (który należy do grupy leków nazywanych progestagenami). Obecność tych hormonów w leku pozwala utrzymać stan hormonalny podobny do występującego na początku cyklu miesiączkowego, co łagodzi objawy, a jednocześnie przyczynia się do zachowania wytrzymałości kości.

Kiedy stosować lek Ryeqo?

Lek Ryeqo jest stosowany w leczeniu:
- umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy;
- objawów endometriozy u kobiet, które wcześniej były leczone farmakologicznie lub chirurgicznie.
Lek Ryeqo jest przeznaczony do stosowania u dorosłych kobiet zanim osiągną one menopauzę.

Jak stosować lek Ryeqo?

Lekarz omówi z pacjentką sposób przyjmowania leku Ryeqo. W razie zamiaru przerwania przyjmowania leku należy najpierw omówić to z lekarzem. Lekarz wyjaśni konsekwencje przerwania leczenia i przedstawi inne dostępne opcje.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Tabletkę można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, popijając niewielką ilością płynu w razie potrzeby. Zaleca się rozpoczęcie przyjmowania leku Ryeqo w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia krwawienia miesiączkowego; jeśli przyjmowanie leku zostanie rozpoczęte w innym dniu cyklu miesiączkowego, początkowo mogą wystąpić nieregularne lub bardziej obfite krwawienia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ryeqo?

W przypadku pominięcia 1 tabletki należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe, a następnie powrócić do przyjmowania leku o zwykłej porze kolejnego dnia. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. W przypadku pominięcia dwóch lub więcej tabletek z rzędu należy skonsultować się z lekarzem i stosować niehormonalne środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywy) przez kolejne 7 dni leczenia.

Kiedy lek Ryeqo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (relugoliks, estradiol lub noretysteron) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Ryeqo nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ryeqo?

Lek Ryeqo może zostać przepisany wyłącznie po wykonaniu szczegółowej diagnostyki. Przed jego przepisaniem lekarz przeprowadzi z pacjentką dokładny wywiad, w tym również wywiad dotyczący chorób występujących u bliskich krewnych w przeszłości. Przeanalizuje także wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i podejmie decyzję, czy lek będzie mógł być stosowany. Lekarz poinformuje pacjentkę na jakie objawy w trakcie leczenia powinna zwrócić szczególną uwagę i zwrócić się po pomoc medyczną. Lekarz zmierzy ciśnienie krwi i indywidualnie zadecyduje o przeprowadzeniu innych badań. W trakcie leczenia konieczne są regularne wizyty kontrolne, których harmonogram lekarz dobierze indywidulanie dla każdej pacjentki. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku, należy skontaktować się z lekarzem. Należy wiedzieć, że większość kobiet ma zmniejszone miesiączki lub nie ma ich w ogóle w trakcie leczenia i przez kilka tygodni po jego zakończeniu. Jeżeli pacjentka ma mieć wykonany zabieg chirurgiczny, powinna poinformować chirurga o przyjmowaniu leku Ryeqo.

Jak stosować lek Ryeqo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ryeqo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Ryeqo lekarz upewni się, że pacjentka nie jest w ciąży. Lek Ryeqo nie może być stosowany u kobiet w ciąży ani u kobiet które mogą być w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania leku Ryeqo należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Nie wolno karmić piersią w czasie stosowania leku Ryeqo i przez 2 tygodnie po jego odstawieniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ryeqo?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Ryeqo, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występującymi niepożądanymi działaniami leku są bóle głowy, uderzenia gorąca i krwawienie z macicy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Ryeqo i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: zażółcenie skóry lub oczu, nudności lub wymioty, ciemne zabarwienie moczu, świąd, ból w nadbrzuszu (mogą to być objawy choroby wątroby); objawy zwiększenia ciśnienia krwi (takie jak ból głowy, zmęczenie, zawroty głowy); objawy migreny po raz pierwszy lub wyjątkowo silne bóle głowy występujące częściej niż dotychczas; objawy wskazujące na choroby pęcherzyka żółciowego (np. bardzo silny ból poniżej klatki piersiowej lub w nadbrzuszu); objawy depresyjne; zmniejszenia ilości wytwarzania moczu lub zatrzymywania płynów w organizmie; objawy wskazujące na wystąpienie zakrzepu krwi, które mogą być związane z zakrzepicą żył głębokich, zatorowością płucną, zawałem serca lub udarem (objawy zakrzepu krwi będą zależeć od miejsca, w którym doszło do zakrzepu krwi; przed leczeniem lekarz dokładnie objaśni ryzyko wystąpienia tych schorzeń i wskaże na jakie objawy należy zwrócić uwagę).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ryeqo?

W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy skonsultować się z lekarzem.

Czy lek Ryeqo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ryeqo nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Ryeqo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ryeqo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ryeqo - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem