Ryeqo (Relugolix + Estradiol + Norethisterone)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ryeqo (Rp) | tabletki powlekane | 40 mg + 1 mg + 0,5 mg | 28 szt. |
Refundacja 30% |
Opłata pacjenta (zł): 110,46 |
Cena 100% (zł): 368,19 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Ryeqo
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Gedeon Richter Plc.
- Co zawiera lek Ryeqo?
- Jak działa lek Ryeqo?
- Kiedy stosować lek Ryeqo?
- Jak stosować lek Ryeqo?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ryeqo?
- Kiedy lek Ryeqo nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ryeqo?
- Jak stosować lek Ryeqo z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Ryeqo w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ryeqo?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ryeqo?
- Czy lek Ryeqo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Ryeqo?
- Ryeqo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Ryeqo - powiązane artykuły
Co zawiera lek Ryeqo?
Lek Ryeqo występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera: 40 mg relugoliksu, 1 mg estradiolu i 0,5 mg octanu noretysteronu. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjentki, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinny skonsultować się z lekarzem zanim rozpoczną przyjmowanie tego leku.
Jak działa lek Ryeqo?
Lek Ryeqo zawiera trzy substancje czynne: relugoliks, estradiol i noretysteron. Relugoliks blokuje określone receptory w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia wytwarzania hormonów stymulujących jajniki do wytwarzania estradiolu i progesteronu; po ich zablokowaniu stężenia estrogenu i progesteronu we krwi są zmniejszone. Lek zawiera także dwa rodzaje żeńskich hormonów: estradiol (który należy do grupy leków nazywanych estrogenami) oraz noretysteron (który należy do grupy leków nazywanych progestagenami). Obecność tych hormonów w leku pozwala utrzymać stan hormonalny podobny do występującego na początku cyklu miesiączkowego, co łagodzi objawy, a jednocześnie przyczynia się do zachowania wytrzymałości kości.
Kiedy stosować lek Ryeqo?
Lek Ryeqo jest stosowany w leczeniu:
- umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy;
- objawów endometriozy u kobiet, które wcześniej były leczone farmakologicznie lub chirurgicznie.
Lek Ryeqo jest przeznaczony do stosowania u dorosłych kobiet zanim osiągną one menopauzę.
Jak stosować lek Ryeqo?
Lekarz omówi z pacjentką sposób przyjmowania leku Ryeqo. W razie zamiaru przerwania przyjmowania leku należy najpierw omówić to z lekarzem. Lekarz wyjaśni konsekwencje przerwania leczenia i przedstawi inne dostępne opcje.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Tabletkę można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, popijając niewielką ilością płynu w razie potrzeby. Zaleca się rozpoczęcie przyjmowania leku Ryeqo w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia krwawienia miesiączkowego; jeśli przyjmowanie leku zostanie rozpoczęte w innym dniu cyklu miesiączkowego, początkowo mogą wystąpić nieregularne lub bardziej obfite krwawienia.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ryeqo?
W przypadku pominięcia 1 tabletki należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe, a następnie powrócić do przyjmowania leku o zwykłej porze kolejnego dnia. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. W przypadku pominięcia dwóch lub więcej tabletek z rzędu należy skonsultować się z lekarzem i stosować niehormonalne środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywy) przez kolejne 7 dni leczenia.
Kiedy lek Ryeqo nie może być stosowany?
Leku nie należy podawać pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (relugoliks, estradiol lub noretysteron) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Ryeqo nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ryeqo?
Lek Ryeqo może zostać przepisany wyłącznie po wykonaniu szczegółowej diagnostyki. Przed jego przepisaniem lekarz przeprowadzi z pacjentką dokładny wywiad, w tym również wywiad dotyczący chorób występujących u bliskich krewnych w przeszłości. Przeanalizuje także wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i podejmie decyzję, czy lek będzie mógł być stosowany. Lekarz poinformuje pacjentkę na jakie objawy w trakcie leczenia powinna zwrócić szczególną uwagę i zwrócić się po pomoc medyczną. Lekarz zmierzy ciśnienie krwi i indywidualnie zadecyduje o przeprowadzeniu innych badań. W trakcie leczenia konieczne są regularne wizyty kontrolne, których harmonogram lekarz dobierze indywidulanie dla każdej pacjentki. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku, należy skontaktować się z lekarzem. Należy wiedzieć, że większość kobiet ma zmniejszone miesiączki lub nie ma ich w ogóle w trakcie leczenia i przez kilka tygodni po jego zakończeniu. Jeżeli pacjentka ma mieć wykonany zabieg chirurgiczny, powinna poinformować chirurga o przyjmowaniu leku Ryeqo.
Jak stosować lek Ryeqo z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Ryeqo w ciąży i okresie karmienia piersią?
Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Ryeqo lekarz upewni się, że pacjentka nie jest w ciąży. Lek Ryeqo nie może być stosowany u kobiet w ciąży ani u kobiet które mogą być w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania leku Ryeqo należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Nie wolno karmić piersią w czasie stosowania leku Ryeqo i przez 2 tygodnie po jego odstawieniu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ryeqo?
Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Ryeqo, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występującymi niepożądanymi działaniami leku są bóle głowy, uderzenia gorąca i krwawienie z macicy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Ryeqo i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: zażółcenie skóry lub oczu, nudności lub wymioty, ciemne zabarwienie moczu, świąd, ból w nadbrzuszu (mogą to być objawy choroby wątroby); objawy zwiększenia ciśnienia krwi (takie jak ból głowy, zmęczenie, zawroty głowy); objawy migreny po raz pierwszy lub wyjątkowo silne bóle głowy występujące częściej niż dotychczas; objawy wskazujące na choroby pęcherzyka żółciowego (np. bardzo silny ból poniżej klatki piersiowej lub w nadbrzuszu); objawy depresyjne; zmniejszenia ilości wytwarzania moczu lub zatrzymywania płynów w organizmie; objawy wskazujące na wystąpienie zakrzepu krwi, które mogą być związane z zakrzepicą żył głębokich, zatorowością płucną, zawałem serca lub udarem (objawy zakrzepu krwi będą zależeć od miejsca, w którym doszło do zakrzepu krwi; przed leczeniem lekarz dokładnie objaśni ryzyko wystąpienia tych schorzeń i wskaże na jakie objawy należy zwrócić uwagę).
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ryeqo?
W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy skonsultować się z lekarzem.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Ryeqo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Ryeqo - powiązane artykuły
Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - nowości na liście aptecznej
Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1...
Więcej »