LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Scaldex (Calendula officinalis + Propols + Bacitracin + Retinol - vitamin A)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Scaldex (OTC) maść 90 mg + 30 mg + 10 mg + 0,3 mg/g 1 tuba 25 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
48,50
Cena
100% (zł):
48,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Scaldex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Owoc Ointment S.C.

Scaldex - skład

1 g maści zawiera: 90 mg nalewki z kwiatów nagietka, 30 mg wyciągu z propolisu, 10 mg bacytracyny oraz 0,3 mg witaminy A syntetycznej (witamina A stabilizowana tokoferolem). 1 g maści zawiera 364,5 mg lanoliny.

Scaldex - wskazania

Preparat stosuje się w leczeniu: oparzeń termicznych pierwszego i drugiego stopnia, lekkich odmrożeń pierwszego i drugiego stopnia, trudno gojących się płytkich ran, odleżyn pierwszego i drugiego stopnia, zropienia drobnych ran.
Preparat przeznaczony jest do stosowania na niewielkiej powierzchni skóry.

Scaldex - dawkowanie

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    W pierwszych dniach leczenia maść należy nanosić na powierzchnię rany co 2-3 godziny. W kolejnych dniach leczenia preparat należy stosować 3 razy na dobę. W przypadku towarzyszącej wydzielinie ropnej, dodatkowo dwa razy na dobę przemywać 0,1% roztworem manganianu (VII) potasu. Nie stosować w opatrunkach zamkniętych (okluzyjnych). Przy oparzeniach większych niż 2% powierzchni ciała należy nałożyć preparat na oparzoną skórę i zgłosić się do lekarza.
    Preparat należy stosować przez okres nie dłuższy niż 7 dni. W przypadku braku poprawy należy skontaktować się z lekarzem. Stosowanie preparatu nie powinno zastępować odpowiedniego leczenia ogólnego i (lub) chirurgicznego, szczególnie w przypadku głębokiego zakażenia skóry i tkanki podskórnej.
  • Dzieci w wieku poniżej 12 lat
    Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na zwiększone ryzyko wchłaniania bacytracyny do krwi i związanego z tym działania nefrotoksycznego. Dopuszcza się stosowanie preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Sposób podawania

Do stosowania na skórę.

Scaldex - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae dawniej Compositae), np. bylicę, jeżówkę, rumianek. Niewydolność nerek. Głębokie, rozległe rany. Oparzenia trzeciego i czwartego stopnia.

Scaldex - ciąża i karmienie piersią

U kobiet w ciąży i karmiących piersią należy uwzględnić możliwość wchłaniania leku do krwi. Nie należy stosować preparatu w stanach zapalnych brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Scaldex - działania niepożądane

Częstość nieznana: nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub grzybów; reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości; utrata przytomności, blokada nerwowo-mięśniowa; zatrzymanie krążenia; niedociśnienie; bezdech; obrzęk ust; ostre kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka kontaktowa, nadmierna potliwość, rumień, świąd, uogólniony świąd; toksyczne działanie na nerki; ucisk w klatce piersiowej, obrzęk twarzy, obrzęk w miejscu podania, wysypka w miejscu podania.

Scaldex - uwagi

Osoby z nadwrażliwością na neomycynę mogą również wykazywać nadwrażliwość na zawartą w preparacie bacytracynę. U osób uczulonych na produkty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele), może wystąpić również nadwrażliwość na propolis zawarty w preparacie.
Należy unikać stosowania preparatu u osób z atopowym zapaleniem skóry.
Nie należy stosować preparatu na rozległe rany ani w dużych dawkach ze względu na zwiększone ryzyko wchłaniania do krwi i związanego z tym działania nefrotoksycznego bacytracyny.
Preparat należy stosować ostrożnie u osób z zaburzoną czynnością nerek oraz u osób stosujących jednocześnie inne leki, które mają działanie nefrotoksyczne.
Nie należy stosować preparatu, jeśli istnieje ryzyko niekontrolowanego wchłaniania do krwi (np. podczas stosowania na duże powierzchnie skóry lub rany), gdyż istnieje ryzyko blokady nerwowo-mięśniowej.
Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem.
Podczas jednoczesnego stosowania leków działających nefrotoksycznie (np. antybiotyków aminoglikozydowych) wchłonięcie preparatu Scaldex do krwi może spowodować nasilenie działania nefrotoksycznego.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Scaldex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem