LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Segluromet (Ertugliflozin + Metformin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Segluromet (Rp) tabletki powlekane 2,5 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
239,00
Cena
100% (zł):
239,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Segluromet (Rp) tabletki powlekane 7,5 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
299,00
Cena
100% (zł):
299,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Segluromet

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sharp & Dohme B.V.

Co zawiera Segluromet?

Lek Segluromet występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Segluromet 2,5 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 2,5 mg ertugliflozyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.
  • Segluromet 7,5 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 7,5 mg ertugliflozyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa Segluromet?

Lek Segluromet zawiera dwie substancje czynne: ertugliflozynę i metforminę. Oba składniki leku mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Ertugliflozyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2). Metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować Segluromet?

Lek Segluromet jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2 (może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z niektórymi innymi lekami zmniejszającymi stężenie cukru we krwi).
Lek Segluromet może być stosowany zamiast ertugliflozyny i metforminy przyjmowanych jako osobne tabletki.

Jak stosować Segluromet?

Dawkę leku Segluromet ustala lekarz indywidualnie, określając również czas prowadzonej terapii. Nie należy samodzielnie przerywać terapii, gdyż może dojść do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek najlepiej przyjmować podczas posiłku, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości żołądkowych. Tabletkę należy połknąć; tabletkę można także przełamać lub pokruszyć, jeśli pacjenta ma trudności z połykaniem. Lek najlepiej przyjmować o tej samej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Segluromet?

W przypadku opuszczenia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej; jeśli zbliża się pora następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego schematu. Nie należy stosować dwóch dawek jednocześnie w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Segluromet nie może być stosowany?

Leku Segluromet nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ertugliflozynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Segluromet nie powinien być podawany dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Segluromet?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Segluromet, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane przez lekarza.
Należy odstawić lek Segluromet i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli w czasie leczenia pojawią się objawy groźnego działania niepożądanego nazywanego kwasicą mleczanową, które wynika z obecności w leku substancji metforminy. Kwasica mleczanowa jest nagłym stanem zagrażającym życiu, w którym konieczne jest natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko jej wystąpienia jest zwiększone u osób z zaburzeniami czynności nerek oraz w stanach odwodnienia organizmu (np. w przypadku ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania niewystarczającej ilości płynów). Lekarz dokładnie opisze sytuacje w jakich zwiększa się ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej oraz objawy na które należy zwrócić uwagę. Innym ciężkim objawem, który może wystąpić podczas stosowania tego leku, jest zakażenie nazywane martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera. Zakażenie to może spowodować uszkodzenie tkanki podskórnej, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie w przypadku pojawienia się jego pierwszych objawów. Konieczny jest również jak najszybszy kontakt z lekarzem lub pomoc medyczna w przypadku pojawienia się objawów cukrzycowej kwasicy ketonowej (przed wdrożeniem leczenia lekarz opisze objawy tego powikłania cukrzycy i sytuacje w których ryzyko jego rozwoju jest zwiększone).
Jeżeli w trakcie przyjmowania leku Segluromet będzie konieczne wykonanie poważnego zabiegu chirurgicznego, pacjent będzie musiał przerwać jego przyjmowanie na czas zabiegu i przez pewien czas po jego przeprowadzeniu (lekarz dokładnie poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać i wznowić leczenie). Czasowe wstrzymanie przyjmowania leku Segluromet jest również konieczne w sytuacjach podawania środka kontrastowego zawierającego jod we wstrzyknięciu (na przykład w związku z badaniem radiologicznym lub obrazowym) - lekarz podejmie decyzję, kiedy trzeba przerwać i kiedy wznowić leczenie lekiem Segluromet.
Podczas leczenia lekiem Segluromet lekarz będzie kontrolował czynność nerek przynajmniej raz na rok (częściej, jeśli pacjent jest w podeszłym wieku lub występuje u niego pogorszenie czynności nerek). Podczas leczenia cukrzycy należy przestrzegać zaleconej przez lekarza diety i ćwiczeń fizycznych oraz regularnej kontroli stanu stóp i ich pielęgnacji. Podczas przyjmowania leku Segluromet należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować Segluromet z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Segluromet w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem na temat sposobu kontrolowania cukrzycy w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Segluromet?

W trakcie stosowania leku Segluromet mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Segluromet i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych: kwasica mleczanowa (z objawami takimi jak: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólne złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); cukrzycowa kwasica ketonowa (z objawami takimi jak: nagłe zmniejszenie masy ciała, nudności lub wymioty, ból brzucha, nadmierne pragnienie, szybki i głęboki oddech, dezorientacja, nietypowa senność lub zmęczenie, słodki zapach z ust, słodki lub metaliczny smak w ustach, nietypowy zapachu moczu lub potu); zakażenie nazywane martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub inaczej zgorzelą Fourniera (z objawami takimi jak: ból, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie lub obrzęk zewnętrznych narządów płciowych albo okolicy między narządami płciowymi a odbytem, z jednoczesną gorączką lub ogólnie złym samopoczuciem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Segluromet?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Segluromet wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przyjmowanie leku Segluromet w skojarzeniu z insuliną lub lekami zwiększającymi wydzielanie insuliny przez trzustkę może spowodować nadmierne zmniejszenie poziomu cukru we krwi (hipoglikemię), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn jeśli podczas przyjmowania leku Segluromet pojawią się zawroty głowy.

Jak przechowywać Segluromet?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Segluromet - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem