LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Suliqua (Insulin glargine long-acting + Lixisenatide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Suliqua (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 100 j. + 33 µg/ml 3 wstrzykiwacze 3 ml
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
94,52
0,00
Cena
100% (zł):
315,07
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Suliqua (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 100 j. + 50 µg/ml 3 wstrzykiwacze 3 ml
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
129,30
0,00
Cena
100% (zł):
405,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Suliqua

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera lek Suliqua?

Lek Suliqua występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Suliqua 100 j. + 33 µg/ml
    1 wstrzykiwacz zawiera 300 jednostek insuliny glargine oraz 100 mikrogramów liksysenatydu w 3 ml roztworu. Każda dawka jednostkowa leku zawiera 1 jednostkę insuliny glargine i 0,33 mikrograma liksysenatydu. Lek zawiera metakrezol, który może wywoływać reakcje alergiczne.
  • Suliqua 100 j. + 50 µg/ml
    1 wstrzykiwacz zawiera 300 jednostek insuliny glargine oraz 150 mikrogramów liksysenatydu w 3 ml roztworu. Każda dawka jednostkowa leku zawiera 1 jednostkę insuliny glargine i 0,5 mikrograma liksysenatydu. Lek zawiera metakrezol, który może wywoływać reakcje alergiczne.

Jak działa lek Suliqua?

Lek Suliqua zawiera dwie substancje czynne - insulinę glargine i liksysenatyd - które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Insulina glargine jest długo działającym rodzajem insuliny, natomiast liksysenatyd należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1).

Kiedy stosować lek Suliqua?

Lek Suliqua jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2, wspomagająco z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Jest podawany z metforminą lub metforminą stosowaną z inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT-2), czyli flozynami, kiedy inne leki nie wystarczają do kontroli stężenia cukru we krwi.

Jak stosować lek Suliqua?

Lekarz ustala wymaganą dawkę dobową leku Suliqua i porę jego podawania. Nie należy przerywać leczenia lekiem Suliqua bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy wstrzykiwać raz na dobę, w ciągu godziny poprzedzającej posiłek. Lek najlepiej jest wstrzykiwać codziennie przed tym samym posiłkiem, po wybraniu najdogodniejszego posiłku. Wstrzyknięcia mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę jak należy prawidłowo używać wstrzykiwacza. Lek należy wstrzykiwać podskórnie w przednią część uda, w ramię lub w przednią część brzucha. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Suliqua?

W przypadku pominięcia dawki leku można go wstrzyknąć przed następnym posiłkiem, w razie potrzeby. Nie należy wstrzykiwać dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Nie należy stosować dwóch wstrzyknięć na dobę.

Kiedy lek Suliqua nie może być stosowany?

Leku Suliqua nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (insulinę glargine lub liksysenatyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Suliqua nie jest przeznaczony do stosowania u osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Suliqua?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Suliqua lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje dotychczasowe schematy leczenia cukrzycy oraz wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Lekarz podejmie decyzję czy lek może być zastosowany oraz opisze jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza: jeśli pacjent ma cukrzycową kwasicę ketonową (w takim przypadku lek ten nie będzie odpowiedni dla pacjenta); jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia żołądkowe lub jelitowe takie jak choroba mięśni żołądka nazywana neuropatią trzewną, która może powodować opóźnianie opróżniania żołądka; jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek lub jest dializowany; jeśli u pacjenta występuje lub występowało w przeszłości zapalenie trzustki. Podczas leczenia należy unikać odwodnienia poprzez wypijanie dużych ilości płynów, zwłaszcza w trakcie pierwszych tygodni stosowania leku Suliqua. Stosując lek, należy każdorazowo zmieniać miejsce wstrzyknięcia, aby zapobiegać powstawaniu zmian skórnych. Osoby w wieku 65 lat i starsze oraz pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby mogą potrzebować mniejszej dawki leku.

Jak stosować lek Suliqua z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Suliqua w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Suliqua nie należy stosować w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Suliqua?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się w czasie leczenia lekiem Suliqua, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Suliqua i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią objawy ciężkiej reakcje alergiczne (takie jak obrzęk twarzy, języka lub gardła powodujące trudności z oddychaniem) lub objawy ostrego zapalenia trzustki (takie jak silny, uporczywy ból brzucha, który może promieniować do pleców, a także nudności i wymioty).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Suliqua?

W przypadku wstrzyknięcia zbyt dużej dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Suliqua wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Suliqua wystąpi nadmierne obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemia), powodujące zaburzenie koncentracji, może to wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Suliqua?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed pierwszym użyciem lek należy przechowywać w lodówce (2-8°C); nie należy go zamrażać ani umieszczać w bezpośrednim kontakcie z zamrażalnikiem. Wstrzykiwacz należy przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Po pierwszym użyciu wstrzykiwacz należy przechowywać w temperaturze pokojowej (poniżej 25°C); nie należy wkładać go z powrotem do lodówki; nie należy przechowywać wstrzykiwacza z zamocowaną igłą; zawsze należy przechowywać wstrzykiwacz z założoną nasadką. Wstrzykiwacz można stosować przez maksymalnie 28 dni po jego pierwszym użyciu. Nie należy stosować leku Suliqua, jeśli roztwór jest mętny lub zabarwiony, lub występują w nim cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Suliqua - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Suliqua - powiązane artykuły

Poniedziałek, 13 marca 2023

Marcowa lista leków z zagrożoną dostępnością w Polsce krótsza o 13 pozycji Czym jest wykaz leków z zagrożoną dostępnością w Polsce? Leki z zagrożoną dostępnością w Polsce...

Więcej »
Czwartek, 2 marca 2023

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 marca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r.– informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r....

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem