LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Talzenna (Talazoparib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Talzenna (Rpz) kapsułki twarde 0,1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Talzenna (Rpz) kapsułki twarde 0,25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Talzenna (Rpz) kapsułki twarde 1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Talzenna

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Talzenna?

Lek Talzenna występuje w postaci kapsułek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,1 mg, 0,25 mg lub 1 mg talazoparybu.

Jak działa lek Talzenna?

Lek zawiera talazoparyb, który jest lekiem przeciwnowotworowym nazywanym inhibitorem PARP - polimerazy poli(ADP-rybozy).

Kiedy stosować lek Talzenna?

Lek Talzenna jest stosowany:
- jako jedyny lek u dorosłych pacjentów, u których występuje rak piersi nazywany HER2-ujemnym rakiem piersi z nieprawidłowym odziedziczonym genem BRCA;
- w połączeniu z lekiem o nazwie enzalutamid, w leczeniu dorosłych pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, którzy nie reagują już na terapię hormonalną ani leczenie chirurgiczne zmniejszające poziom testosteronu.
Lek Talzenna jest stosowany, gdy nowotwór rozprzestrzenił się poza pierwotne ognisko lub do innych części ciała.

Jak stosować lek Talzenna?

Lekarz określi dawkę leku dla pacjenta. Należy kontynuować przyjmowanie leku Talzenna tak długo, jak to zaleci lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub pomiędzy posiłkami. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Kapsułek nie należy otwierać, żuć ani kruszyć. Należy unikać jakiegokolwiek kontaktu z zawartością kapsułki.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Talzenna?

W przypadku pominięcia przyjęcia dawki leku lub zwymiotowania, należy przyjąć kolejną dawkę zgodnie z planem . Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej lub zwymiotowanej kapsułki.

Kiedy lek Talzenna nie może być stosowany?

Leku Talzenna nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (talazoparyb) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie mogą stosować kobiety karmiące piersią.
Leku Talzenna nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Talzenna?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz wykona test w celu sprawdzenia, czy lek Talzenna jest odpowiedni dla pacjenta. Lekarz musi także wykluczyć przeciwwskazania dla tego leku oraz ocenić środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii i jej kontroli. Podczas leczenia u pacjenta będą regularnie przeprowadzane badania kontrolne krwi. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem.

Jak stosować lek Talzenna z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Talzenna z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku Talzenna nie należy przyjmować kurkuminy w suplementach diety, ponieważ może ona nasilać działania niepożądane leku Talzenna. Kurkumina występuje w korzeniu kurkumy i nie należy spożywać dużych ilości korzenia kurkumy, natomiast stosowanie przypraw w posiłkach nie powinno spowodować problemu.

Czy można stosować lek Talzenna w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Talzenna może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Lekarz przedyskutuje z pacjentką korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem tego leku w czasie ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania leku lekarz wykona u pacjentki test ciążowy aby wykluczyć ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży podczas leczenia i przez co najmniej 7 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku Talzenna (lekarz omówi z pacjentką odpowiednie metody antykoncepcji). Mężczyźni, których partnerki są w ciąży lub w wieku rozrodczym, powinni stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży (nawet po zabiegu wazektomii) podczas leczenia lekiem Talzenna i przez co najmniej 4 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki. Nie wolno karmić piersią w czasie stosowania leku Talzenna i przez co najmniej miesiąc po zakończeniu leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Talzenna?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Talzenna są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zmęczenie, niedokrwistość, nudności, neutropenia (mała liczba neutrofilów), małopłytkowość (niski poziom płytek krwi) i ból głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Talzenna?

W sytuacji przyjęcia większej niż przepisana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Talzenna wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Talzenna może powodować zawroty głowy, uczucie zmęczenia lub osłabienie - jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Talzenna?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Talzenna - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Talzenna - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem