LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tenox (Amlodipine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Tenox (Rp) tabletki 5 mg 30 szt. 65+: S 18-: DZ Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 2,51 Cena 100% (zł): 7,72 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tenox (Rp) tabletki 5 mg 90 szt. 65+: S 18-: DZ Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 6,46 Cena 100% (zł): 21,54 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tenox (Rp) tabletki 10 mg 30 szt. 65+: S 18-: DZ Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 4,46 Cena 100% (zł): 14,85 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tenox: tabletki (10 mg) 30 szt.

Krka Polska Sp. z o.o.
Opis produktu stanowi wyciąg z ChPL i jest z nią zgodny w zakresie informacji w nim zawartych.

Lek blokujący kanały wapniowe o selektywnym działaniu naczyniowym - pochodna dihydropirydiny.

SKŁAD
1 tabletka zawiera 10 mg amlodypiny w postaci maleinianu.

WSKAZANIA
Nadciśnienie tętnicze.
Przewlekła, stabilna dławica piersiowa.
Naczynioskurczowa dławica piersiowa (typu Prinzmetala).

DAWKOWANIE
Dorośli
W leczeniu zarówno nadciśnienia tętniczego, jak i dławicy piersiowej, dawka początkowa wynosi zwykle 5 mg raz na dobę. Dawkę tę można zwiększyć do dawki maksymalnej 10 mg na dobę w zależności od efektu klinicznego.

W dalszej części serwisu znajdują się informacje fachowe przeznaczone dla profesjonalistów. 

Potwierdzam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą profesjonalnie związaną z ochroną zdrowia lub z obrotem produktami leczniczymi.

Korzystanie z serwisu jest bezpłatne


Nowy użytkownik     Posiadam kontoZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać ze strony:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

Tenox

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Tenox?

Lek Tenox występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg amlodypiny (w postaci maleinianu).

Jak działa Tenox?

Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne.

Kiedy stosować Tenox?

Lek Tenox jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub w leczeniu bólu w klatce piersiowej zwanego dławicą piersiową i jej postaci zwanej dławicą piersiową typu Prinzmetala.

Jak stosować Tenox?

Lekarz przedstawi dawkowanie leku Tenox dla każdego pacjenta oraz czas leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia, niezależnie od spożywanych posiłków i napojów. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą. Leku nie należy popijać sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tenox?

Regularne przyjmowanie leku zapewnia skuteczność leczenia. W przypadku zapomnienia o przyjęciu leku Tenox, należy przyjąć następną dawkę o właściwej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Tenox nie może być stosowany?

Leku Tenox nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (amlodypinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na jakikolwiek inny lek z grupy antagonistów wapnia.
Lek Tenox nie jest wskazany do leczenia nadciśnienia tętniczego u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tenox?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Tenox lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku.

Jak stosować Tenox z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Tenox z jedzeniem i piciem?

Nie należy spożywać grejpfrutów ani soku grejpfrutowego w trakcie leczenia lekiem Tenox - produkty te mogą spowodować zwiększenie stężenia amlodypiny we krwi, co może wywołać nieprzewidziane nasilenie działania obniżającego ciśnienie tętnicze przez lek Tenox.

Czy można stosować Tenox w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości stosowania leku Tenox u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tenox?

W trakcie stosowania leku Tenox mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia pojawią się jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Tenox i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z wymienionych tu objawów: nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność lub trudności z oddychaniem; obrzęk powiek, twarzy lub warg; obrzęk języka i gardła powodujący poważnie trudności z oddychaniem; ciężkie reakcje skórne (jak nasilona wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry całego ciała, silne swędzenie, pęcherze, złuszczanie się i obrzęk skóry, zapalenie śluzówek (objawy zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka); zawał serca, zaburzenia rytmu serca; ostry ból w nadbrzuszu związany z zapaleniem trzustki.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tenox?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Tenox wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tenox może powodować nudności, zawroty głowy, ból głowy lub zmęczenie - jeśli one wystąpią, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Tenox?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem