Terebyo (Teriflunomide)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Terebyo (Rpz) | tabletki powlekane | 14 mg | 28 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): |
Cena 100% (zł): |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Terebyo
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Sandoz GmbH
- Co zawiera lek Terebyo?
- Jak działa lek Terebyo?
- Kiedy stosować lek Terebyo?
- Jak stosować lek Terebyo?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Terebyo?
- Kiedy lek Terebyo nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Terebyo?
- Jak stosować lek Terebyo z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Terebyo w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Terebyo?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Terebyo?
- Czy lek Terebyo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Terebyo?
- Terebyo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Terebyo - powiązane artykuły
Co zawiera lek Terebyo?
Lek Terebyo to tabletki, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 14 mg teryflunomidu. Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją pewnych cukrów powinni wcześniej skonsultować się z lekarzem. Lek zawiera czerwień Allura, która może powodować reakcje alergiczne.
Jak działa lek Terebyo?
Teryflunomid jest lekiem immunomodulującym regulującym układ odpornościowy w celu ograniczenia stanu zapalnego, który u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym prowadzi do uszkodzenia nerwów.
Kiedy stosować lek Terebyo?
Lek Terebyo jest stosowany w leczeniu dorosłych oraz dzieci i młodzieży (w wieku 10 lat i starszych) ze stwardnieniem rozsianym o przebiegu rzutowo-ustępującym.
Jak stosować lek Terebyo?
Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Terebyo oraz określi długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia ani zmieniać dawki leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Sposób podawania
Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Lek należy przyjmować codziennie o dowolnej porze, w postaci pojedynczej dawki dobowej. Tabletki należy połykać w całości i popijać wodą.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Terebyo?
W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę zgodnie z ustalonym schematem dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Kiedy lek Terebyo nie może być stosowany?
Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (teryflunomid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Terebyo nie wolno stosować u pacjentów, u których kiedykolwiek po zastosowaniu teryflunomidu lub leflunomidu wystąpiła ciężka wysypka skórna lub łuszczenie się skóry, pęcherze i (lub) owrzodzenie jamy ustnej. Nie może być on stosowany u pacjentek w ciąży, podejrzewających ciążę oraz u kobiet karmiących piersią. Leku nie należy stosować u pacjentów z ciężkim zakażeniem.
Lek Terebyo nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat. Tabletki w dawce 14 mg nie są nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży o masie ciała 40 kg i mniejszej.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Terebyo?
Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w leczeniu stwardnienia rozsianego. Przed wprowadzeniem terapii lekiem Terebyo lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia i w czasie jego trwania u pacjenta będą zlecane badania krwi w celu kontroli czynności wątroby. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli w czasie leczenia u pacjenta wystąpi kaszel o niewyjaśnionym pochodzeniu oraz duszność. Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli ma być wykonane u niego szczepienie, ponieważ w czasie leczenia lekiem Terebyo nie zaleca się podawania żywych szczepionek. Należy omówić z lekarzem jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.
Jak stosować lek Terebyo z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Terebyo w ciąży i okresie karmienia piersią?
Nie wolno stosować leku Terebyo u pacjentek w ciąży lub przypuszczających, że mogą być w ciąży. Kobietom w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej antykoncepcji, nie wolno przyjmować tego leku. Teryflunomid pozostaje we krwi przez długi czas po zakończeniu jego przyjmowania. Podczas leczenia lekiem Terebyo i po jego zakończeniu kobieta powinna stosować skuteczną metodę antykoncepcji (odpowiednią metodę antykoncepcji należy omówić z lekarzem). W przypadku podejrzenia, że pacjentka zaszła w ciążę w czasie przyjmowania leku Terebyo lub w ciągu 2 lat po zakończeniu leczenia, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby przeprowadzić test ciążowy. Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę po zakończeniu stosowania leku Terebyo, powinna poinformować o tym lekarza, ponieważ przed próbą zajścia w ciążę należy koniecznie upewnić się, że lek nie znajduje się w organizmie. Nie należy przyjmować leku Terebyo podczas karmienia piersią.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Terebyo?
W trakcie stosowania leku Terebyo mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są dokładnie opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej obserwowano następujące działania niepożądane: ból głowy, biegunkę, nudności, podwyższony poziom enzymów wątrobowych, łysienie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej powiadomić lekarza w razie pojawienia się jakiegokolwiek z następujących objawów: objawów zapalenia trzustki (takich jak ból brzucha, nudności lub wymioty); objawów reakcji alergicznej (w tym: wysypki, pokrzywki, obrzęku warg, języka lub twarzy, nagłych trudności z oddychaniem); objawów ciężkiej reakcji skórnej (takich jak: wysypka skórna, pęcherze na skórze, gorączka lub owrzodzenie w jamie ustnej); objawów ciężkiego zakażenia lub posocznicy (w tym: wysokiej gorączki, drgawek, dreszczy, zmniejszonej ilości oddawanego moczu); objawów zapalenia płuc (takich jak: duszność lub uporczywy kaszel); objawów choroby wątroby (takich jak zażółcenie skóry lub oczu, ciemne zabarwienie moczu, niewyjaśnione nudności i wymioty, ból brzucha).
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Terebyo?
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Terebyo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Terebyo - powiązane artykuły
Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. - nowości w programach lekowych i chemioterapii
Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. - nowości w programach lekowych i chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. – informacje ogólne Nowa lista...
Więcej »