LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tibsovo (Ivosidenib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tibsovo (Rpz) tabletki powlekane 250 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tibsovo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Les Laboratoires Servier

Co zawiera lek Tibsovo?

Lek Tibsovo to tabletki powlekane dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 250 mg iwosydenibu. Lek zawiera laktozę - pacjent, u którego stwierdzono wcześniej nietolerancję pewnych cukrów, powinien porozumieć się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Tibsovo?

Lek zawiera iwosydenib, który jest lekiem przeciwnowotworowym.

Kiedy stosować lek Tibsovo?

Lek Tibsovo jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z:
- ostrą białaczką szpikową - lek stosuje się w skojarzeniu z innym lekiem przeciwnowotworowym o nazwie azacytydyna;
- rakiem dróg żółciowych - lek Tibsovo stosuje się jako jedyny lek i może być stosowany u pacjentów, u których rak dróg żółciowych rozprzestrzenił się do innych części ciała i którzy byli leczeni co najmniej jedną wcześniejszą terapią.
Lek Tibsovo może być stosowany wyłącznie u pacjentów, u których ostra białaczka szpikowa lub rak dróg żółciowych są związane ze zmianą (mutacją) białka IDH1.

Jak stosować lek Tibsovo?

Lekarz ustala dawkowanie leku Tibsovo i długość leczenia. W razie potrzeby lekarz może zmniejszyć dawkę leku, czasowo przerwać podawanie lub całkowicie przerwać podawanie leku. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Przepisaną dawkę leku należy przyjmować raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Lek należy przyjmować bez posiłku. Nie należy nic jeść przez 2 godziny przed zażyciem i przez 1 godzinę po zażyciu leku. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. W przypadku wystąpienia wymiotów po przyjęciu dawki leku nie należy przyjmować dodatkowej dawki i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze następnego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tibsovo?

W przypadku pominięcia dawki lub nieprzyjęcia dawki o zwykłej porze, należy przyjąć tabletki tak szybko jak to jest możliwe, chyba że pora przyjęcia kolejnej dawki przypada w ciągu 12 godzin. Nie należy przyjmować dwóch dawek w ciągu 12 godzin. Następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze następnego dnia.

Kiedy lek Tibsovo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (iwosydenib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno podawać z silnymi induktorami CYP3A4 (ponieważ leki te mogą wpływać na stężenie leku Tibsovo we krwi) ani z dabigatranem (lekiem przeciwzakrzepowym). Ponadto leku nie wolno podawać pacjentom z określonymi zaburzeniami rytmu serca.
Leku Tibsovo nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tibsovo?

Leczenie lekiem Tibsovo będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Lekarz przeprowadzi badanie w celu sprawdzenia, czy u pacjenta występuje mutacja białka IDH1, aby zadecydować czy lek jest właściwy do leczenia dla pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Przed leczeniem i podczas leczenia lekiem Tibsovo pacjent będzie ściśle monitorowany przez lekarza. Pacjent będzie potrzebować regularnego wykonywania badań EKG - badanie EKG zostanie wykonane przed rozpoczęciem leczenia lekiem Tibsovo, raz w tygodniu przez pierwsze 3 tygodnie leczenia, a następnie co miesiąc; dodatkowe badanie EKG może być wykonane zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli pacjent zacznie przyjmować niektóre leki, które mogą wpływać na serce, przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia nowym lekiem zostanie wykonane badanie EKG, jeśli będzie taka konieczność. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Tibsovo, a następnie regularnie, u pacjenta będą przeprowadzane także badania krwi. Lekarz będzie regularnie kontrolował skuteczność leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem należy porozumieć się z lekarzem.

Jak stosować lek Tibsovo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Tibsovo z jedzeniem i piciem?

Podczas leczenia lekiem Tibsovo nie należy pić soku grejpfrutowego ani spożywać grejpfrutów, ponieważ produkty te mogą wpływać na działanie tego leku.

Czy można stosować lek Tibsovo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Tibsovo nie należy stosować w czasie ciąży, ponieważ może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Kobiety w wieku rozrodczym powinny wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem leczenia lekiem Tibsovo i powinny unikać zajścia w ciążę podczas leczenia. Kobiety, które mogą zajść w ciążę lub mężczyźni, których partnerki mogą zajść w ciążę, muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia lekiem Tibsovo i przez co najmniej miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki (należy porozmawiać z lekarzem o odpowiedniej metodzie antykoncepcji). Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Tibsovo, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie należy karmić piersią dziecka podczas leczenia lekiem Tibsovo i przez co najmniej miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tibsovo?

W ulotce dołączonej do opakowania opisane są działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie terapii lekiem Tibsovo. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku w skojarzeniu z azacytydyną w leczeniu ostrej białaczki szpikowej to: wymioty, niski poziom neutrofili, niski poziom płytek krwi, wydłużenie odstępu QT i bezsenność. W monoterapii w leczeniu raka dróg żółciowych najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi ze stosowaniem leku Tibsovo są: zmęczenie, nudności, ból brzucha, biegunka, zmniejszenie apetytu, wodobrzusze, wymioty, niedokrwistość i wysypka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tibsovo?

W sytuacji przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecona należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną.

Czy lek Tibsovo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W przypadku złego samopoczucia po przyjęciu leku Tibsovo nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn, dopóki pacjent nie poczuje się dobrze.

Jak przechowywać lek Tibsovo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku. Butelkę należy przechowywać szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tibsovo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem