LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tremfya (Guselkumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tremfya (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 100 mg/ml 1 amp.-strzyk. 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tremfya (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 100 mg/ml 1 wstrzykiwacz 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tremfya

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Tremfya?

Lek Tremfya to roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce lub wstrzykiwaczu, który jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 100 mg guselkumabu w 1 ml roztworu.
1 wstrzykiwacz zawiera 100 mg guselkumabu w 1 ml roztworu.

Jak działa lek Tremfya?

Guselkumab należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Guselkumab blokuje czynność białka o nazwie IL-23, którego stężenie jest podwyższone u osób z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów, łagodząc stan zapalny i objawy związane z chorobą.

Kiedy stosować lek Tremfya?

Lek Tremfya jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu łuszczycy plackowatej o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, gdy leki stosowane na skórę nie są odpowiednie.
Lek stosuje się także u osób dorosłych w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów - może być stosowany jako jedyny lek lub z innym lekiem o nazwie metotreksat.

Jak stosować lek Tremfya?

Dawkowanie leku Tremfya w poszczególnych wskazaniach i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Tremfya jest wstrzykiwany podskórnie na obszarze skóry nieobjętym łuszczycą. Po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę pacjent lub jego opiekun będą mogli samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia leku. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania leku i przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego podawania leku. Do wykonania wstrzyknięcia można wybrać jedno z następujących miejsc: górna przednia część uda (zalecane) lub dolna część brzucha; jeżeli wstrzyknięcie wykonuje opiekun, można wykorzystać również zewnętrzną okolicę ramienia. Nie należy wykonywać wstrzyknięć w odległości mniejszej niż 5 cm wokół pępka. Nie wstrzykiwać leku w miejsca, w których skóra jest bolesna, zasiniona, zaczerwieniona, łuszcząca się lub twarda, występują na niej blizny lub rozstępy. Każde wstrzyknięcie należy wykonywać w innym miejscu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tremfya?

W przypadku pominięcia wstrzyknięcia dawki leku należy poinformować o tym lekarza.

Kiedy lek Tremfya nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (guselkumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być zastosowany, jeśli pacjent ma czynne zakażenie (w tym czynną gruźlicę).
Lek Tremfya nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tremfya?

Terapia z zastosowaniem leku Tremfya jest prowadzona pod nadzorem lekarza doświadczonego w rozpoznawaniu i leczeniu chorób, w których lek jest stosowany. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje dotychczasowe leczenie pacjenta oraz wykluczy przeciwwskazania związane ze stosowaniem leku. Lekarz przekaże dokładne zalecenia odnośnie leczenia, będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i efekty terapii. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Przed rozpoczęciem oraz w trakcie terapii lekarz zleci wykonywanie badań krwi, aby sprawdzić poziom enzymów wątrobowych. Należy poinformować lekarza, jeśli niedawno pacjent został zaszczepiony lub ma zaplanowane szczepienie, ponieważ podczas stosowania leku Tremfya nie mogą być podawane pewne rodzaje szczepionek (szczepionki zawierające żywe drobnoustroje).

Jak stosować lek Tremfya z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Tremfya w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Tremfya w okresie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny unikać zajścia w ciążę i muszą stosować odpowiednią antykoncepcję w okresie stosowania tego leku oraz przez co najmniej 12 tygodni po przyjęciu jego ostatniej dawki. Lekarz omówi z pacjentką możliwość stosowania leku Tremfya w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tremfya?

Podczas terapii z zastosowaniem leku Tremfya mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest zakażenie nosa i gardła. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub do najbliższego szpitala, jeśli w trakcie stosowania leku Tremfya wystąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak: trudności z oddychaniem lub przełykaniem; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła; silne swędzenie skóry z czerwoną wysypką lub guzkami).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tremfya?

Jeśli została podana większa niż zalecana dawka leku albo dawka została podana wcześniej niż powinna, należy poinformować o tym lekarza.

Czy lek Tremfya wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Tremfya miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Tremfya?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C), nie zamrażać. Przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Przed wykonaniem wstrzyknięcia należy odczekać 30 minut aż ampułko-strzykawka lub wstrzykiwacz ogrzeje się do temperatury pokojowej; nie należy ogrzewać ampułko-strzykawki ani wstrzykiwacza w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli płyn jest mętny, przebarwiony albo zawiera duże cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tremfya - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Tremfya - powiązane artykuły

Wtorek, 18 kwietnia 2023

Nowa lista refundacyjna - nowości refundacyjne w programach lekowych od 1 maja 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 maja 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem