LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xalofree (Latanoprost)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xalofree (Rp) krople do oczu, roztwór 0,05 mg/ml 1 but. 7,5 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,56
0,00
Cena
100% (zł):
96,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xalofree

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera lek Xalofree?

Lek Xalofree występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 50 mikrogramów latanoprostu.

Jak działa lek Xalofree?

Latanoprost należy do grupy leków zwanych analogami prostaglandyn. Lek zwiększa odprowadzanie wodnistego płynu (ciecz wodnista oka) z gałki ocznej, co pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Kiedy stosować lek Xalofree?

Lek Xalofree stosuje się u dorosłych (w tym u osób w podeszłym wieku) w leczeniu jednego z rodzajów jaskry zwanej jaskrą otwartego kąta oraz w leczeniu nadciśnienia wewnątrzgałkowego.
Lek Xalofree może być również stosowany u dzieci w każdym wieku w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry.

Jak stosować lek Xalofree?

Lekarz określa dawkowanie leku Xalofree. Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Xalofree jest przeznaczony do podawania wyłącznie do oka. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku dołączoną do opakowania i stosować się do zaleceń w niej zawartych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xalofree?

W przypadku pominięcia zastosowania kropli o zwykłej porze należy poczekać do czasu kiedy powinno się przyjąć kolejną dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Xalofree nie może być stosowany?

Leku Xalofree nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (latanoprost) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u kobiet w ciąży, z podejrzeniem ciąży, planujących ciążę oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xalofree?

Przed przepisaniem leku Xalofree lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz przekaże zalecenia dotyczące stosowania leku. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku. Przed podaniem leku należy wyjąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem.

Jak stosować lek Xalofree z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu należy zachować co najmniej 5 minut przerwy pomiędzy podaniem kolejnych leków. Maść do oczu należy stosować na końcu.

Czy można stosować lek Xalofree w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Xalofree nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xalofree?

Podczas stosowania leku Xalofree mogą pojawić się działania niepożądane, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xalofree?

Należy zachować ostrożność podczas ściskania butelki, aby do chorego oka dostała się tylko jedna kropla leku. W razie przypadkowego spożycia leku należy natychmiast porozumieć się z lekarzem.

Czy lek Xalofree wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie kropli do oczu może być przyczyną przemijającego nieostrego widzenia - jeśli takie działanie wystąpi, nie należy w tym okresie prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Xalofree?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek można stosować przez 90 dni po pierwszym otwarciu butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xalofree - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xalofree - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – i nformacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem