LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xeljanz (Tofacitinib)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Xeljanz (Rpz) tabletki powlekane 5 mg 56 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xeljanz (Rpz) tabletki powlekane 10 mg 56 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xeljanz: tabletki powlekane (10 mg) 56 szt.

Pfizer Europe MA EEIG
Opis produktu stanowi wyciąg z ChPL i jest z nią zgodny w zakresie informacji w nim zawartych.

Lek immunosupresyjny selektywny z rodziny JAK.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera cytrynian tofacytynibu odpowiadający 10 mg tofacytynibu. 1 tabletka zawiera 118,88 mg laktozy.

Wskazania

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Tofacytynib jest wskazany w leczeniu czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego u dorosłych pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią, utratą odpowiedzi lub nietolerancją leczenia konwencjonalnego lub leczenia biologicznego.

W dalszej części serwisu znajdują się informacje fachowe przeznaczone dla profesjonalistów. 

Potwierdzam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą profesjonalnie związaną z ochroną zdrowia lub z obrotem produktami leczniczymi.

Korzystanie z serwisu jest bezpłatne


Nowy użytkownik     Posiadam kontoZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać ze strony:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

Powiązane artykuły

Wtorek, 26 marca 2019

Komunikat bezpieczeństwa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych dla preparatu Xeljanz (tofacytynib) W porozumieniu z Europejską Agencją leków (EMA) i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych...

Więcej »
Wtorek, 19 listopada 2019

Informacja Prezesa Urzędu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych  z dnia 19 listopada 2019 r. w sprawie potwierdzenia przez Europejską Agencję...

Więcej »
Niedziela, 28 marca 2021

Xeljanz (tofacytynib) możliwość zwiększonego ryzyka poważnych zdarzeń niepożądanych Tofacytynib jest inhibitorem kinaz janusowych (JAK) i jest wskazany do stosowania w leczeniu reumatoidalnego...

Więcej »
Poniedziałek, 28 lutego 2022

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 1 marca 2022 krótsza o 8 pozycji. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz leków...

Więcej »
Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023 Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowości...

Więcej »

Xeljanz

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Xeljanz?

Lek Xeljanz to tabletki w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg tofacytynibu (w postaci cytrynianu tofacytynibu). Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Xeljanz?

Tofacytynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz janusowych. Jego działanie polega na blokowaniu działania występujących w organizmie enzymów nazywanych kinazami janusowymi, które biorą udział w powstawaniu stanu zapalnego. Blokując aktywność tych enzymów, tofacytynib pomaga łagodzić stan zapalny w przypadku niektórych chorób.

Kiedy stosować lek Xeljanz?

Lek Xeljanz jest stosowany w leczeniu następujących chorób zapalnych:
- reumatoidalnego zapalenia stawów o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u osób dorosłych,
- łuszczycowego zapalenia stawów u osób dorosłych,
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa u osób dorosłych,
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u osób dorosłych,
- wielostawowego młodzieńczego zapalenia stawów oraz młodzieńczego łuszczycowego zapalenia stawów u dzieci w wieku od 2 lat.

Jak stosować lek Xeljanz?

Lekarz określi dawkowanie leku Xeljanz zależnie od choroby pacjenta i ustali czas trwania terapii. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłku, o tej samej porze każdego dnia (1 tabletka rano i 1 tabletka wieczorem). Tabletki można rozkruszać i przyjmować z wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xeljanz?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć kolejną tabletkę o zwykłej porze i kontynuować przyjmowanie zgodnie z zaleceniami. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Xeljanz nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tofacytynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z czynną gruźlicą, ciężkimi zakażeniami, a także u pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Leku Xeljanz nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat z wielostawowym młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów i młodzieńczym łuszczycowym zapaleniem stawów.
Lek Xeljanz nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w innych wskazaniach.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xeljanz?

Lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, podczas którego zapozna się z dotychczas prowadzonym leczeniem pacjenta oraz przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku Xeljanz. Lekarz zleci leczenie tym lekiem i będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i skuteczność leczenia. Nie należy przekraczać zleconej przez lekarza dawki leku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z terapią tym lekiem, należy zgłosić się do lekarza. Lekarz zlecić pacjentowi wykonanie badań krwi przed rozpoczęciem przyjmowania leku, po 4-8 tygodniach leczenia, a następnie co 3 miesiące; będzie sprawdzał stężenie cholesterolu we krwi pacjenta oraz zleci okresowe wykonywanie testów wątrobowych. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma zostać zaszczepiony, ponieważ w czasie stosowania leku Xeljanz nie mogą być podawane niektóre rodzaje szczepionek.

Jak stosować lek Xeljanz z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Xeljanz nie należy stosować z niektórymi innymi lekami. Niektóre leki przyjmowane razem z lekiem Xeljanz mogą zmieniać stężenie leku Xeljanz w organizmie, co może wymagać dostosowania jego dawki.

Czy można stosować lek Xeljanz w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Xeljanz nie wolno stosować w okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie przyjmowania tego leku, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie stosowania leku Xeljanz i co najmniej przez 4 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki. Leku Xeljanz nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xeljanz?

W trakcie stosowania leku Xeljanz mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: ból głowy, zakażenie i zapalenie nosa i gardła, biegunka, nudności, nadciśnienie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: objawy ciężkich zakażeń (w tym: gorączka i dreszcze, kaszel, pęcherze na skórze, ból brzucha, utrzymujące się bóle głowy); objawy wrzodów lub perforacji żołądka (takie jak: gorączka, ból żołądka lub brzucha, krew w stolcu, niewyjaśnione zmiany w funkcjonowaniu jelit); objawy ciężkich reakcji alergicznych (w tym: ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, zawroty głowy, obrzęk warg, języka lub gardła, pokrzywka); objawy zakrzepów krwi w płucach lub żyłach (takie jak: nagła duszność lub trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej lub ból w górnej części pleców, obrzęk nogi lub ręki, ból lub tkliwość nogi, zaczerwienienie lub przebarwienie na nodze lub ręce); objawy zawału serca (w tym: silny ból lub ucisk w klatce piersiowej, duszność, zimny pot, oszołomienie lub nagłe zawroty głowy).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xeljanz?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Xeljanz wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xeljanz nie ma wpływu lub wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Xeljanz?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem