LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ylpio (Telmisartan + Indapamide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ylpio (Rp) tabletki 80 mg + 2,5 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
14,18
0,00
Cena
100% (zł):
30,23
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ylpio

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

PRO. MED. CS. Praha a.s.

Co zawiera lek Ylpio?

Lek Ylpio to tabletki, które są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 80 mg telmisartanu i 2,5 mg indapamidu. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.

Jak działa lek Ylpio?

Lek Ylpio zawiera dwie substancje czynne: telmisartan i indapamid. Telmisartan należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Indapamid jest lekiem moczopędnym. Obie substancje zmniejszają ciśnienie tętnicze.

Kiedy stosować lek Ylpio?

Lek Ylpio jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych, u których uzyskano kontrolę ciśnienia tętniczego podczas jednoczesnego stosowania telmisartanu i indapamidu w takich samych dawkach jak w leku złożonym.

Jak stosować lek Ylpio?

Dawkowanie leku Ylpio i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połknąć, popijając odpowiednią ilością wody lub innego płynu bezalkoholowego.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ylpio?

Przyjmowanie leku Ylpio powinno być regularne. W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej, a następnie kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z ustalonym schematem. Jeśli tabletka nie zostanie przyjęta w ciągu danego dnia, należy przyjąć zwykle stosowaną dawkę następnego dnia. Nie należy przyjmować dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ylpio nie może być stosowany?

Leku Ylpio nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (telmisartan lub indapamid), jakiekolwiek inne sulfonamidy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Ylpio nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ylpio?

Przed zleceniem stosowania leku Ylpio konieczny jest wywiad lekarski oraz analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o leczeniu i przedstawi zalecenia dotyczące kontroli terapii. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta planowany jest zabieg chirurgiczny lub znieczulenie, albo jeśli u pacjenta występuje zwiększona wrażliwość skóry na słońce lub promieniowanie ultrafioletowe. Sportowcy powinni wziąć pod uwagę, substancja indapamid zawarta w leku Ylpio, może wykazywać pozytywny wynik w testach antydopingowych. Podczas przyjmowania leku Ylpio należy unikać spożywania zbyt dużej ilości alkoholu.

Jak stosować lek Ylpio z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ylpio w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Ylpio w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ przyjmowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Ylpio, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Ylpio podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ylpio?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Ylpio są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Ylpio i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: nagły obrzęk skóry kończyn lub twarzy, obrzęk warg lub języka, obrzęk śluzówek gardła lub dróg oddechowych, powodujący duszność i trudności w połykaniu; ciężkie reakcje skórne, takie jak nasilona wysypka, zaczerwienienie skóry całego ciała, silne swędzenie, powstawanie pęcherzy na skórze, złuszczanie i obrzęk skóry, zapalenie śluzówek (objawy zespołu Stevensa-Johnsona); nieregularne bicie serca; silny ból w nadbrzuszu (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ylpio?

W razie przyjęcia większej liczby tabletek leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Ylpio wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U niektórych osób przyjmujących lek Ylpio mogą wystąpić zawroty głowy lub zmęczenie - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ylpio?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ylpio - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ylpio - powiązane artykuły

Środa, 19 kwietnia 2023

Nowa lista refundacyjna - nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 maja 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 maja 2023 r.– informacje ogólne Nowa lista refundacyjna...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem