LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Akneroxid (Benzoyl peroxide)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Akneroxid 5 (OTC) żel 50 mg/g 1 tuba 50 g n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 29,00 Cena 100% (zł): 29,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Akneroxid 10 (OTC) żel 100 mg/g 1 tuba 50 g n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 32,80 Cena 100% (zł): 32,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Akneroxid

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Almirall Hermal GmbH

Co zawiera Akneroxid?

Lek Akneroxid występuje w postaci żelu na skórę w dwóch dawkach i jest dostępny bez recepty.
1 g żelu zawiera 50 mg lub 100 mg nadtlenku benzoilu.

Jak działa Akneroxid?

Lek o działaniu przeciwtrądzikowym do stosowania miejscowego na skórę.

Kiedy stosować Akneroxid?

Akneroxid 5
Trądzik pospolity.
Akneroxid 10
Trądzik pospolity, zwłaszcza klatki piersiowej i pleców.

Jak stosować Akneroxid?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie żelu Akneroxid 5
O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek Akneroxid 5 zwykle stosuje się raz lub dwa razy na dobę. Pacjenci ze szczególnie wrażliwą skórą, początkowo powinni stosować lek Akneroxid 5 raz na dobę, przed snem. Po dokładnym oczyszczeniu skóry, lek nakłada się cienką warstwą na chorobowo zmienioną skórę. Leku nie należy nakładać na zdrową skórę. Po użyciu leku należy dokładnie umyć ręce. Zazwyczaj okres leczenia wynosi od 4 do 10 tygodni.
Dawkowanie żelu Akneroxid 10
O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek Akneroxid 10 zwykle stosuje się raz lub dwa razy na dobę. Leczenie można rozpocząć od stosowania leku Akneroxid 5. Pacjenci ze szczególnie wrażliwą skórą, początkowo powinni stosować lek Akneroxid 10 raz na dobę, przed snem. Po dokładnym oczyszczeniu skóry, lek nakłada się cienką warstwą na chorobowo zmienioną skórę. Leku nie należy nakładać na zdrową skórę. Po użyciu leku należy dokładnie umyć ręce. Zazwyczaj okres leczenia wynosi od 4 do 10 tygodni.
Sposób podawania
Lek należy stosować wyłącznie na skórę.

Kiedy Akneroxid nie może być stosowany?

Leku Akneroxid nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (nadtlenek benzoilu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku: na uszkodzoną skórę, do oczu, na śluzówki, w okolicach ust, nosa lub oczu, na skórę suchą, z ograniczonym wydzielaniem łoju, u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Akneroxid?

Jeśli po upływie 4 tygodni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Szczególnie ostrożnie należy stosować lek Akneroxid na wrażliwe miejsca na skórze, np. na szyi. Należy unikać kontaktu leku z oczami, ustami i śluzówkami. W trakcie stosowania leku Akneroxid należy unikać naświetlania leczonych obszarów skóry promieniowaniem UV (światło słoneczne, solaria). Ze względu na właściwości wybielające leku Akneroxid, należy unikać nakładania go w okolicach brwi, brody, na granicy skóry z włosami oraz należy unikać kontaktu leku z odzieżą.

Jak stosować Akneroxid z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy stosować leku Akneroxid jednocześnie z lekami dermatologicznymi drażniącymi skórę, wysuszającymi, złuszczającymi lub zawierającymi substancje o właściwościach redukujących.

Czy można stosować Akneroxid w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku Akneroxid u kobiet w ciąży lub karmiących piersią należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Akneroxid?

Po rozpoczęciu stosowania leku w pierwszych dniach leczenia może wystąpić uczucie napięcia i niewielkie zaczerwienienie skóry, które zwykle ustępuje podczas leczenia. Umiarkowane złuszczanie się naskórka utrzymuje się przez cały okres terapii. W sytuacji, gdy nadmierne zaczerwienienie albo uczucie pieczenia utrzymuje się ponad 5 dni, należy przerwać stosowanie leku Akneroxid i skonsultować się z lekarzem. Stosowanie leku może niezbyt często powodować nasilenie suchości skóry. W rzadkich przypadkach może wystąpić alergia kontaktowa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Akneroxid?

W razie przypadkowego spożycia leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku stosowania leku Akneroxid niezgodnie z zaleceniami, np. zbyt często, w nadmiernych dawkach lub na uszkodzoną skórę, mogą wystąpić ciężkie objawy podrażnienia.

Jak przechowywać Akneroxid?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

banerbaner