LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ameluz (5-Aminolevulinic acid)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ameluz (Rp) żel 78 mg/g 1 tuba 2 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ameluz

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Biofrontera Bioscience GmbH

Co zawiera lek Ameluz?

Lek Ameluz jest żelem do stosowania na skórę. Lek jest dostępny na receptę.
1 g żelu zawiera 78 mg kwasu 5-aminolewulinowego (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera benzoesanu sodu (może powodować miejscowe podrażnienie) oraz glikol propylenowy (może wywoływać podrażnienie skóry).

Jak działa lek Ameluz?

Leczenie jest dwuetapowe i jest nazywane terapią fotodynamiczną. Obejmuje nałożenie leku Ameluz bezpośrednio na zmiany skórne, a następnie naświetlanie tych zmian źródłem światła. Naświetlanie zapoczątkowuje reakcję chemiczną w zmienionych chorobowo komórkach skórnych, prowadząc do ich zniszczenia.

Kiedy stosować lek Ameluz?

Lek Ameluz jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:
- rogowacenia słonecznego o nasileniu łagodnym do umiarkowanego lub całych obszarów skóry z licznymi zmianami rogowacenia słonecznego;
- powierzchownego i (lub) guzkowego raka podstawnokomórkowego skóry, którego nie można leczyć chirurgicznie.

Jak stosować lek Ameluz?

Żel Ameluz jest nakładany na zmiany na skórze, a następnie są one naświetlane odpowiednim źródłem światła. Może to być wystawienie na pełne światło dzienne lub zastosowanie lampy z czerwonym światłem, w zależności od rodzaju zmian. Podczas jednej sesji można leczyć jedną lub wiele zmian rogowacenia słonecznego, natomiast zmiany spowodowane rakiem podstawnokomórkowym wymagają zastosowania dwóch sesji w odstępie około tygodnia. Leczone zmiany będą ocenione przez lekarza po 3 miesiącach, który zadecyduje o konieczności powtórzenia leczenia.

Kiedy lek Ameluz nie może być stosowany?

Leku Ameluz nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwas 5-aminolewulinowy), substancje fotoaktywne o nazwie porfiryny, soję lub orzeszki ziemne, lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie można go stosować u osób z porfirią lub pewnymi chorobami skóry wywołanymi przez ekspozycję na światło lub u których może dojść do zaostrzenia choroby skóry z powodu ekspozycji na światło.
Lek Ameluz nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ameluz?

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leczenia lekiem Ameluz lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z tym rodzajem terapii. Lekarz objaśni zasady terapii fotodynamicznej i przekaże pacjentowi wszystkie niezbędne zalecenia. Powodzenie leczenia może być mniejsze, jeśli na leczonym obszarze skóry występują zmiany chorobowe (stan zapalny, zakażenie, łuszczyca, egzema, choroba nowotworowa skóry) lub jeśli wykonano na nim tatuaże. Wszystkie wątpliwości związane z prowadzoną terapią należy omówić z lekarzem. Po zastosowaniu leczenia należy unikać ekspozycji na słońce leczonych miejsc i otaczającej je skóry przez około 48 godzin.

Jak stosować lek Ameluz z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Ameluz w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką ryzyko związane ze stosowaniem leku Ameluz w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ameluz?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Ameluz są przedstawione działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas jego stosowania. Najczęściej obserwowane działania niepożądane po zastosowaniu leku to reakcje w miejscu nałożenia żelu, takie jak: zaczerwienienie skóry, ból (także pieczenie), podrażnienie, swędzenie, obrzęk, powstawanie strupów, złuszczanie się skóry, twardnienie skóry oraz zaburzenia czucia, takie jak kłucie, mrowienie lub drętwienie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Ameluz?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (2-8°C). Po pierwszym otwarciu tubki muszą być szczelnie zamknięte. Po pierwszym otwarciu tubki lek można używać w ciągu 12 tygodni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ameluz - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem