LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Biosteron (Prasterone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Biosteron (OTC) tabletki 10 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
43,00
Cena
100% (zł):
43,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Biosteron (OTC) tabletki 25 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
72,50
Cena
100% (zł):
72,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Biosteron

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

Co zawiera Biosteron?

Lek Biosteron występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.
1 tabletka zawiera 10 mg lub 25 mg dehydroepiandrosteronu (prasteronu, DHEA). Tabletki 10 mg można podzielić na połowy. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Biosteron?

Prasteron (dehydroepiandrosteron, DHEA) należy do grupy hormonów steroidowych. Jego ilość w organizmie zmniejsza się w trakcie starzenia. Podawanie DHEA może korzystnie wpływać m.in. na erekcję u mężczyzn, popęd płciowy, samopoczucie, odporność organizmu i układ kostno-mięśniowy.

Kiedy stosować Biosteron?

Lek Biosteron jest wskazany w celu uzupełniania niedoborów dehydroepiandrosteronu (DHEA).

Jak stosować Biosteron?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    Zalecana początkowa, jednorazowa dawka dobowa DHEA dla kobiet wynosi 5 mg, a dla mężczyzn 10 mg. Początkową dawkę leku należy stopniowo zwiększać (o 5 do 10 mg co 2 tygodnie). Maksymalna dawka dobowa DHEA zalecana kobietom wynosi 25 mg, a mężczyznom 50 mg. Efekt działania leku występuje po kilku tygodniach przyjmowania i dlatego lek Biosteron jest przeznaczony do długotrwałego stosowania.
  • Dzieci i młodzież
    Lek Biosteron nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Leku Biosteron nie należy stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby i (lub) nerek.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z posiłkiem.

Kiedy Biosteron nie może być stosowany?

Leku Biosteron nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (prasteron) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek Biosteron jest przeciwwskazany w przypadku stwierdzenia: raka piersi, jajnika i innych nowotworów zależnych od estrogenów; przerostu gruczołu krokowego (prostaty) i (lub) nowotworu gruczołu krokowego; raka sutka u mężczyzn lub innych nowotworów; ciężkiej niewydolności wątroby i (lub) nerek. Leku Biosteron nie wolno stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Biosteron?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku tygodniach stosowania leku Biosteron, należy skontaktować się z lekarzem. Rozpoczęcie przyjmowania leku należy omówić z lekarzem, który zleci wykonanie koniecznych badań i na ich podstawie zdecyduje o konieczności stosowania leku. Pacjenci w wieku poniżej 40 lat przyjmowanie leku Biosteron powinni omówić z lekarzem. Bez porozumienia z lekarzem pacjent nie powinien zmieniać, a w szczególności zwiększać dawki leku. Leczenie dolegliwości związanych z andropauzą występujących u osób w podeszłym wieku należy poprzedzić rozmową z lekarzem. Nie należy stosować leku Biosteron u pacjentów w trakcie leczenia hormonalnego, np. u kobiet w trakcie hormonalnej terapii zastępczej lub u mężczyzn podczas leczenia preparatami testosteronu. W przypadku konieczności stosowania dawek większych niż 25 mg na dobę u kobiet i 50 mg na dobę u mężczyzn (tylko z przepisu lekarza) należy regularnie oznaczać stężenie DHEA w osoczu i odpowiednio często wykonywać badania lekarskie. Lek Biosteron nie powinien być stosowany u sportowców, gdyż należy do grupy niedozwolonych środków anabolicznych - androgennych.

Jak stosować Biosteron z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu któregokolwiek z następujących leków: leki przeciwzakrzepowe, np. heparyna, warfaryna; leki zawierające androgeny (męskie hormony płciowe), np. testosteron i pochodne testosteronu; leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet; leki stosowane w leczeniu padaczki, np. karbamazepina, kwas walproinowy; leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, np. pochodne fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny).

Czy można stosować Biosteron w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Biosteron nie wolno stosować u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Biosteron?

Bardzo często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: wzrost potliwości, zmiany łojotokowe skóry twarzy, świąd skóry głowy, trądzik skóry twarzy lub łagodne trądzikowate zapalenie skóry oraz u kobiet umiarkowanie nasilone nadmierne owłosienie. Rzadko: ból głowy, niepokój, zmiany nastroju, powiększenie i tkliwość sutków u mężczyzn, zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Bardzo rzadko: bezsenność, mania, niezagrażające życiu zaburzenia rytmu pracy serca, ustępujące po odstawieniu DHEA i zastosowaniu odpowiedniego leku. Prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych jest większe u kobiet niż u mężczyzn.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Biosteron?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Biosteron wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie badano wpływu leku Biosteron na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Biosteron?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Biosteron - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Biosteron - powiązane artykuły

Przed zastosowaniem leków wspomagających erekcję dostępnych bez recepty należy bardzo dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem