LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Novostella (Prasterone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Novostella (OTC) tabletki 10 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,00
Cena
100% (zł):
32,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Novostella

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Novostella?

Lek Novostella występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka zawiera 10 mg prasteronu (dehydroepiandrosteronu, DHEA). Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Novostella?

Prasteron (dehydroepiandrosteron, DHEA) należy do grupy hormonów steroidowych. Jego ilość w organizmie zmniejsza się w trakcie starzenia. Podawanie DHEA może korzystnie wpływać m.in. na erekcję u mężczyzn, popęd płciowy, samopoczucie, odporność organizmu i układ kostno-mięśniowy.

Kiedy stosować lek Novostella?

Lek Novostella jest wskazany w leczeniu niedoboru dehydroepiandrosteronu (DHEA) u mężczyzn z potwierdzonym laboratoryjnie niedoborem DHEA.

Jak stosować lek Novostella?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli mężczyźni
    Dawka początkowa to 1 tabletka Novostella raz na dobę. Dawkę początkową należy stopniowo zwiększać (co 2 tygodnie o 1 tabletkę na dobę) do czasu uzyskania pożądanych efektów leczniczych. Maksymalnie można przyjąć 5 tabletek leku Novostella na dobę. Lek Novostella jest przeznaczony do długotrwałego stosowania; efekt działania widoczny jest po kilku tygodniach stosowania.
  • Dzieci
    Leku Novostella nie należy stosować u dzieci.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Leku Novostella nie należy stosować w przypadku ciężkiego uszkodzenia wątroby i (lub) nerek.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować rano, podczas posiłku.

Kiedy lek Novostella nie może być stosowany?

Leku Novostella nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (prasteron) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek Novostella jest przeciwwskazany w przypadku stwierdzenia przerostu gruczołu krokowego (prostaty) i (lub) nowotworu gruczołu krokowego; raka sutka lub innych nowotworów; ciężkiego uszkodzenia wątroby i (lub) nerek. Leku Novostella nie wolno podawać dzieciom.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Novostella?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią podczas stosowania leku Novostella, należy skontaktować się z lekarzem. Rozpoczęcie przyjmowania leku należy omówić z lekarzem, który zleci wykonanie koniecznych badań i na ich podstawie zdecyduje o konieczności stosowania leku. Pacjenci w wieku poniżej 40 lat nie powinni stosować leku Novostella. Bez porozumienia z lekarzem pacjent nie powinien zmieniać, a w szczególności zwiększać dawki leku. Leczenie dolegliwości związanych z andropauzą występujących u ludzi starszych należy podejmować po wnikliwej analizie wraz z lekarzem korzyści i możliwych zagrożeń związanych ze stosowaniem leku. W przypadku długotrwałego stosowania leku Novostella w dawkach większych niż 5 tabletek na dobę, należy oznaczać stężenie hormonu DHEA we krwi i odpowiednio często wykonywać badania lekarskie. Lek Novostella nie powinien być stosowany u sportowców, gdyż należy do grupy niedozwolonych środków anabolicznych - androgennych.

Jak stosować lek Novostella z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu któregokolwiek z następujących leków: leki przeciwzakrzepowe, np. heparyna, warfaryna; leki zawierające androgeny (męskie hormony płciowe), np. testosteron i pochodne testosteronu; leki stosowane w leczeniu padaczki, np. karbamazepina, kwas walproinowy; leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, np. pochodne fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny).

Czy można stosować lek Novostella w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Novostella jest przeznaczony dla mężczyzn. Nie wolno go stosować u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Novostella?

Rzadko mogą wystąpić następujące działania niepożądane: trądzik, nadmierne owłosienie, zmiany łojotokowe w skórze, łysienie kątowe typu męskiego, powiększenie gruczołu krokowego, niskie brzmienie głosu, nudności, wymioty, zwiększenie apetytu, obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody i soli w organizmie, zwiększone stężenie wapnia we krwi. Bardzo rzadko: zapalenie wątroby, powiększenie wątroby, mania (zaburzenia psychiczne charakteryzujące się podwyższonym lub drażliwym nastrojem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Novostella?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Novostella wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych na temat wpływu leku Novostella na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Novostella?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Novostella - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Novostella - powiązane artykuły

Przed zastosowaniem leków wspomagających erekcję dostępnych bez recepty należy bardzo dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem