LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cabometyx (Cabozantinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cabometyx (Rpz) tabletki powlekane 20 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Cabometyx (Rpz) tabletki powlekane 40 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Cabometyx (Rpz) tabletki powlekane 60 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cabometyx

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ipsen Pharma

Co zawiera lek Cabometyx?

Lek Cabometyx to tabletki powlekane w trzech dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg, 40 mg lub 60 mg kabozantynibu (w postaci (S)-jabłczanu kabozantynibu). Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed zażyciem tego leku.

Jak działa lek Cabometyx?

Kabozantynib jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami receptorów kinazy tyrozynowej.

Kiedy stosować lek Cabometyx?

Lek Cabometyx jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:
- raka nerki o nazwie zaawansowany rak nerkowokomórkowy - lek stosuje się jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innym lekiem przeciwnowotworowym - niwolumabem;
- raka wątroby - lek stosuje się u pacjentów, u których wcześniej zastosowany inny lek przeciwnowotworowy (sorafenib) nie powstrzymuje już postępu choroby;
- miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami, zróżnicowanego raka tarczycy - lek stosuje się u pacjentów, u których radioaktywny jod i leczenie przeciwnowotworowe nie powstrzymują już postępu choroby.

Jak stosować lek Cabometyx?

Zasady dawkowania leku Cabometyx i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę. Leku nie należy przyjmować razem z jedzeniem - nie należy spożywać pokarmów przez co najmniej 2 godziny przed przyjęciem tego leku i przez 1 godzinę po jego przyjęciu. Tabletkę należy połknąć, popijając całą szklanką wody. Tabletek nie należy dzielić ani rozkruszać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cabometyx?

Jeśli do czasu przyjęcia następnej dawki leku pozostało 12 lub więcej godzin, pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Nie należy przyjmować pominiętej dawki leku, jeśli do czasu przyjęcia następnej dawki leku pozostało mniej niż 12 godzin; następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze.

Kiedy lek Cabometyx nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kabozantynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Cabometyx nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cabometyx?

Leczenie będzie prowadził lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Cabometyx lekarz zadecyduje o rozpoczęciu terapii tym lekiem i przekaże zasady kontroli terapii. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed i w trakcie leczenia u pacjenta będą wykonywane następujące badania: badanie zawartości białka w moczu; badanie krwi w celu sprawdzenia czynności wątroby, kontroli liczby płytek krwi oraz stężeń elektrolitów we krwi (potas, magnez i wapń); badanie EKG; badanie jamy ustnej; badanie czynności tarczycy; kontrola ciśnienia krwi. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące leczenia tym lekiem.

Jak stosować lek Cabometyx z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Cabometyx z jedzeniem i piciem?

Pacjenci nie powinni nic jeść przez przynajmniej 2 godziny przed przyjęciem leku Cabometyx oraz przez 1 godzinę po jego przyjęciu. Przez cały okres przyjmowania tego leku należy unikać spożywania grejpfrutów i produktów z grejpfruta, ponieważ mogą one zwiększyć stężenie leku we krwi.

Czy można stosować lek Cabometyx w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o możliwości zastosowania leku Cabometyx w okresie ciąży i karmienia piersią. W trakcie leczenia lekiem Cabometyx kobiety w wieku rozrodczym oraz partnerki mężczyzn przyjmujących lek Cabometyx muszą unikać zajścia w ciążę. Pacjenci i pacjentki oraz ich partnerzy muszą stosować odpowiednie środki antykoncepcyjne przez cały okres leczenia lekiem Cabometyx oraz przez co najmniej 4 miesiące po jego zakończeniu (odpowiednie metody antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Kobiety przyjmujące lek Cabometyx nie powinny karmić piersią w trakcie leczenia oraz przez co najmniej 4 miesiące po jego zakończeniu. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania leku Cabometyx, jeśli pacjentka lub partnerka pacjenta rozważa lub planuje zajście w ciążę po zakończeniu leczenia (leczenie tym lekiem może wpływać na płodność).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cabometyx?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Cabometyx są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cabometyx?

W przypadku przyjęcia większej niż przepisana dawki leku należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Cabometyx wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ leczenie lekiem Cabometyx może powodować uczucie zmęczenia lub osłabienia.

Jak przechowywać lek Cabometyx?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cabometyx - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Cabometyx - powiązane artykuły

Środa, 13 grudnia 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. - nowości w programach lekowych i chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem