LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cometriq (Cabozantinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cometriq (Rpz) kapsułki twarde 20 mg/ 80 mg 112 szt. - 84 szt. + 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cometriq

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ipsen Pharma

Co zawiera lek Cometriq?

Lek Cometriq występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
Opakowanie zawiera 112 kapsułek: 84 kapsułki po 20 mg i 28 kapsułek po 80 mg. 1 kapsułka twarda zawiera 20 mg lub 80 mg kabozantynibu (w postaci (S)-jabłczanu kabozantynibu).

Jak działa lek Cometriq?

Kabozantynib jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami receptorów kinazy tyrozynowej.

Kiedy stosować lek Cometriq?

Lek Cometriq jest stosowany w leczeniu rdzeniastego raka tarczycy u osób dorosłych, gdy raka nie można usunąć chirurgicznie lub rozprzestrzenił się do innych części ciała.

Jak stosować lek Cometriq?

Dawkę leku Cometriq oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek powinien być przyjmowany raz dziennie. Leku nie należy przyjmować z pokarmem - nie należy spożywać pokarmów 2 godziny przed przyjęciem dawki leku i przez 1 godzinę po jej przyjęciu. Kapsułki należy połykać pojedynczo, popijając wodą. Nie należy otwierać kapsułek.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cometriq?

Jeśli do czasu przyjęcia następnej dawki leku pozostało 12 lub więcej godzin, należy przyjąć pominiętą dawkę jak najszybciej, a następną dawkę przyjąć o zwykłym czasie. Jeśli do czasu przyjęcia następnej dawki leku pozostało mniej niż 12 godzin, nie należy przyjmować pominiętej dawki, a następną dawkę należy przyjąć o zwykłym czasie.

Kiedy lek Cometriq nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kabozantynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Cometriq nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cometriq?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed zleceniem terapii lekiem Cometriq lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii. Przed i w trakcie leczenia zostaną przeprowadzone u pacjenta następujące badania: badanie moczu na zawartość białka; badanie krwi w celu sprawdzenia czynności wątroby i stężeń elektrolitów we krwi (takich jak potas, magnez i wapń); badanie EKG; badanie jamy ustnej; kontrola ciśnienia krwi. Należy porozmawiać z lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z terapią.

Jak stosować lek Cometriq z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Cometriq z jedzeniem i piciem?

Pacjenci nie powinni jeść przez przynajmniej 2 godziny przed przyjęciem dawki leku Cometriq i 1 godzinę po jej przyjęciu. Przez cały okres przyjmowania leku Cometriq należy unikać spożywania produktów zawierających grejpfruty, ponieważ mogą one zwiększyć poziom leku we krwi.

Czy można stosować lek Cometriq w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy lek Cometriq będzie mógł być zastosowany u kobiety, która jest w ciąży lub karmi piersią. Kobiety zdolne do posiadania potomstwa oraz partnerki mężczyzn przyjmujących lek Cometriq muszą unikać zajścia w ciążę w trakcie leczenia. Pacjenci i pacjentki oraz ich partnerzy muszą stosować odpowiednią antykoncepcję przez cały okres przyjmowania leku Cometriq oraz przez co najmniej 4 miesiące po zakończeniu leczenia (odpowiednią metodę antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Nie należy karmić piersią w czasie stosowania leku Cometriq oraz przez co najmniej 4 miesiące po zakończeniu leczenia. Lek Cometriq może wpływać na płodność u kobiet i mężczyzn - przed rozpoczęciem leczenia należy porozmawiać z lekarzem na temat zachowania płodności.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cometriq?

W trakcie stosowania leku Cometriq mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: biegunka, zespół ręka-stopa obejmujący wysypkę oraz drętwienie dłoni i podeszew stóp, utrata masy ciała, utrata apetytu, nudności, zmęczenie, zaburzenia smaku, zmiany barwy włosów, nadciśnienie, stan zapalny śluzówki (w tym zapalenie jamy ustnej), zaparcia, wymioty, osłabienie i zmiany barwy głosu. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cometriq?

Jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą ilość kapsułek leku, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Cometriq wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Cometriq może wystąpić zmęczenie lub osłabienie - należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Cometriq?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cometriq - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem