LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Dynexan (Lidocaine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Dynexan (OTC) żel do stosowania w jamie ustnej 20 mg/g 1 tuba 10 g n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 24,60 Cena 100% (zł): 24,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dynexan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Chemische Fabrik Kreussler Co. GmbH

Skład

1 g żelu zawiera 20 mg chlorowodorku lidokainy. 1 g żelu zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego.

Wskazania

Preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 6 lat.
Krótkotrwałe, objawowe leczenie bólu błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i warg.

Dawkowanie

Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 2 dni i ich przyczyna jest nieznana, pacjent powinien skonsultować się ze stomatologiem lub lekarzem.

  • Dorośli i młodzież
    Dla dorosłych i młodzieży, ilość żelu wielkości groszku (około 0,2 g żelu - 4 mg chlorowodorku lidokainy)) stosuje się 4-8 razy na dobę. Dawka dobowa nie powinna być większa niż 40 mg chlorowodorku lidokainy.
  • Dzieci
    U dzieci w wieku od 6 lat należy stosować do 4 razy na dobę ilość żelu wielkości groszku (około 0,2 g żelu - 4 mg chlorowodorku lidokainy).
Sposób podawania

Na błonę śluzową jamy ustnej. Żel należy nakładać na bolesne miejsca i delikatnie wcierać. Jeśli pacjenta ma nowy aparat dentystyczny, cienką warstwę preparatu powinien zastosować na bolące miejsca.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadwrażliwość na środki miejscowo znieczulające z grupy amidów.

Ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Podczas stosowania preparatu w dawkach leczniczych nie należy się spodziewać wpływu na organizm dzieci karmionych piersią.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: uczucie pieczenia błony śluzowej, niedoczulica, zaburzenia smaku; świąd, pokrzywka (miejscowo), kontaktowe zapalenie skóry, wysypka; obrzęk miejscowy, reakcja miejscowa, rumień w miejscu podania, ból w miejscu podania; nadwrażliwość, reakcja anafilaktyczna, wstrząs anafilaktyczny. Lidokaina podawana miejscowo może powodować po wchłonięciu reakcje ogólne; występowanie i intensywność reakcji ogólnych zależy od stężenia lidokainy w surowicy (wpływ miejsca podania i dawki), stanu pacjenta, czynności wątroby, wieku, masy ciała i chorób współistniejących - chorób serca i nadczynności tarczycy.

Uwagi

Należy unikać stosowania preparatu w dużych ilościach u pacjentów z ciężkimi chorobami, w szczególności z zaburzeniami przewodzenia, niewyrównaną niewydolnością serca lub ciężką chorobą wątroby lub chorobą nerek. Należy zachować ostrożność podczas spożywania gorących napojów lub jedzenia w ciągu 45 minut od nałożenia żelu, aby zapobiec zadławieniu, ugryzieniu języka lub oparzeniom.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem