LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Finlee (Dabrafenib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Finlee (Rpz) tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej 10 mg 1 but. 210 tabl. + 2 miarki
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Finlee

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Finlee?

Lek Finlee to tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej, które są dostępne na receptę.
1 tabletka do sporządzania zawiesiny doustnej zawiera 10 mg dabrafenibu w postaci mezylanu dabrafenibu. Lek zawiera alkohol benzylowy.

Jak działa lek Finlee?

Lek zawiera dabrafenib, który jest lekiem przeciwnowotworowym.

Kiedy stosować lek Finlee?

Lek Finlee w skojarzeniu z innym lekiem przeciwnowotworowym - trametynibem, jest stosowany dzieci w wieku 1 roku i starszych w leczeniu glejaka (rodzaj guza mózgu).

Jak stosować lek Finlee?

Dawkę leku Finlee i czas trwania leczenia określa lekarz. Lek należy podawać tak długo, jak to zaleci lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Lek Finlee należy podawać dwa razy na dobę (należy zachować odstęp około 12 godzin pomiędzy poszczególnymi dawkami leku). Drugi lek przeciwnowotworowy - trametynib w postaci roztworu doustnego przyjmuje się tylko raz na dobę - należy go podawać z poranną dawką leku Finlee lub z wieczorną dawką leku Finlee. Lek Finlee należy podawać na pusty żołądek (co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku).
Przed podaniem leku tabletki należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody - instrukcja przygotowania zawiesiny doustnej jest dołączona do ulotki leku. Przygotowaną zawiesinę należy podać nie później niż po 30 minutach od rozpuszczenia tabletek. Do opakowania dołączona jest miarka dozująca o pojemność 30 ml z podziałką co 5 ml.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Finlee?

Jeśli opóźnienie w podaniu dawki leku jest mniejsze niż 6 godzin, należy ją podać tak szybko jak to możliwe. Jeśli opóźnienie w podaniu dawki leku wynosi 6 godzin lub więcej, należy pominąć tę dawkę i podać kolejną o zwykłej porze, a następnie należy kontynuować podawanie leku o zwykłej porze. Nie należy podawać dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Jeśli po przyjęciu leku Finlee u dziecka wystąpią wymioty, nie należy podawać kolejnej dawki aż do wyznaczonego czasu przyjęcia następnej dawki leku.

Kiedy lek Finlee nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dabrafenib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Finlee nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 1 roku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Finlee?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz doświadczony w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostanie wykonane badanie na potwierdzenie obecności mutacji genu BRAF V600E w komórkach nowotworowych. Lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku Finlee, a następnie przedstawi zasady prowadzenia terapii i kontroli efektów leczenia. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku oraz regularnie podczas leczenia u dziecka będą przeprowadzane określone badania kontrolne. Nie należy podawać dawki większej niż przepisana przez lekarza. Wszystkie wątpliwości związane z leczeniem należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Finlee z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Finlee?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Finlee są omówione działania niepożądane związane z jego stosowaniem. Najczęściej obserwowano następujące działania niepożądane: gorączka, ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie, wysypka, trądzikowe zapalenie skóry, suchość lub swędzenie skóry, biegunka, nudności, wymioty, zaparcie, ból brzucha, kaszel, krwotok, zmniejszona ilość krwinek białych, zmniejszona ilość krwinek czerwonych. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Finlee?

W razie podania dawki leku większej niż przepisana należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Finlee wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Finlee może powodować uczucie zmęczenia, osłabienie lub zaburzenia widzenia - dziecko powinno unikać prowadzenia pojazdów, jazdy na rowerze lub skuterze, obsługiwania maszyn lub wykonywania czynności wymagających uwagi, jeśli wystąpią u niego takie działania niepożądane.

Jak przechowywać lek Finlee?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Przygotowaną z tabletek zawiesinę należy zużyć w ciągu 30 minut od przygotowania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Finlee - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem