LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ganirelix Gedeon Richter (Ganirelix)

Lek jest refundowany. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ganirelix Gedeon Richter (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 0,25 mg/0,5 ml 1 amp.-strzyk. 0,5 ml
Refundacja
50%
Opłata
pacjenta (zł):
48,55
Cena
100% (zł):
97,10
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ganirelix Gedeon Richter

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Plc.

Co zawiera lek Ganirelix Gedeon Richter?

Lek Ganirelix Gedeon Richter to roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, który jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 0,25 mg ganireliksu w 0,5 ml roztworu.

Jak działa lek Ganirelix Gedeon Richter?

Substancją czynną leku jest ganireliks z grupy leków nazywanych antagonistami hormonu uwalniającego gonadotropinę. Blokując działanie naturalnego hormonu zwanego hormonem uwalniającym gonadotropinę (GnRH), lek hamuje wytwarzanie hormonu luteinizującego (LH), zapobiegając w ten sposób przedwczesnej owulacji.

Kiedy stosować lek Ganirelix Gedeon Richter?

Lek Ganirelix Gedeon Richter jest stosowany w celu zapobieżenia przedwczesnemu wzrostowi stężenia hormonu luteinizującego - LH, który może spowodować zbyt wczesne uwolnienie komórki jajowej (tj. przedwczesnej owulacji) u kobiet leczonych z powodu bezpłodności, które poddawane są stymulacji jajników. W badaniach klinicznych lek ganireliks stosowano z rekombinowaną folikulotropiną (FSH) lub koryfolitropiną alfa, stymulantem pęcherzyka jajnikowego o długim czasie działania.

Jak stosować lek Ganirelix Gedeon Richter?

Lek Ganirelix Gedeon Richter jest stosowany jako element leczenia w programach wspomaganego rozrodu, również zapłodnienia w warunkach in vitro. Lekarz dokładnie objaśni zasady podawania leku Ganirelix Gedeon Richter, w tym określi dzień w którym należy rozpocząć jego podawanie. Lek będzie podawany tak długo jak to ustali lekarz. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, nie należy przerywać stosowania leku, ponieważ może to wpłynąć na wynik leczenia.

Sposób podawania

Lek Ganirelix Gedeon Richter należy podawać we wstrzyknięciu podskórnym raz dziennie, najlepiej w udo. Po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę lek może być wstrzykiwany samodzielnie przez pacjentkę lub jej partnera. Przed podaniem leku należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania i przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Każda ampułko-strzykawka jest przeznaczona tylko do jednorazowego użycia. Za każdym razem należy zmieniać miejsce wstrzykiwań. Nie należy wstrzykiwać leku w miejsca, które są wrażliwe, uszkodzone lub posiniaczone.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ganirelix Gedeon Richter?

Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę leku. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli od właściwego czasu przyjęcia zapomnianej dawki upłynęło więcej niż 6 godzin (czas pomiędzy dwoma wstrzyknięciami jest dłuższy niż 30 godzin), należy niezwłocznie wstrzyknąć dawkę leku i skontaktować się z lekarzem.

Kiedy lek Ganirelix Gedeon Richter nie może być stosowany?

Lek Ganirelix Gedeon Richter nie może być podawany pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ganireliks) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować w przypadku występowania nadwrażliwości na hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH) lub na inne analogi GnRH. Leku nie należy stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa stosowania ganireliksu u kobiet o masie ciała mniejszej niż 50 kg lub większej niż 90 kg.
Lek Ganirelix Gedeon Richter nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ganirelix Gedeon Richter?

Leczenie lekiem Ganirelix Gedeon Richter będzie prowadzone przez lekarza doświadczonego w leczeniu bezpłodności. Lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad, zweryfikuje jego przeciwwskazania do stosowania oraz wytłumaczy zasady prowadzenia leczenia w ramach programu wspomaganego rozrodu. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku lub leczenia.

Jak stosować lek Ganirelix Gedeon Richter z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ganirelix Gedeon Richter w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Ganirelix Gedeon Richter jest stosowany podczas kontrolowanej hiperstymulacji jajników w programach wspomaganego rozrodu. Leku Ganirelix Gedeon Richter nie należy stosować u pacjent w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ganirelix Gedeon Richter?

W ulotce dołączonej do leku Ganirelix Gedeon Richter są przedstawione jego działania niepożądane. Najczęstsze działanie niepożądane to reakcja skórna w miejscu wstrzyknięcia leku - głównie zaczerwienienie z obrzękiem lub bez obrzęku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ganirelix Gedeon Richter?

W sytuacji podania większej ilości leku niż zalecona należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Ganirelix Gedeon Richter wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku Ganirelix Gedeon Richter na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać lek Ganirelix Gedeon Richter?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Nie zamrażać. Nie należy stosować leku, jeśli roztwór nie jest klarowny lub zawiera cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ganirelix Gedeon Richter - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ganirelix Gedeon Richter - powiązane artykuły

Piątek, 14 czerwca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 lipca 2024 r. - nowości na liście aptecznej 17 czerwca 2024 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która będzie obowiązywać od dnia...

Więcej »
Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – i nformacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem