LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Orgalutran (Ganirelix)

Lek jest refundowany. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Orgalutran (Rpz) roztwór do wstrzykiwań 0,25 mg/0,5 ml 1 amp.-strzyk. 0,5 ml
Refundacja
50%
Opłata
pacjenta (zł):
76,60
Cena
100% (zł):
125,15
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Orgalutran (Rpz) roztwór do wstrzykiwań 0,25 mg/0,5 ml 5 amp.-strzyk. 0,5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
640,00
Cena
100% (zł):
640,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Orgalutran

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

N.V. Organon

Co zawiera lek Orgalutran?

Lek Orgalutran występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 0,25 mg ganireliksu w 0,5 ml roztworu.

Jak działa lek Orgalutran?

Substancją czynną leku jest ganireliks, który należy do grupy leków nazywanych antagonistami hormonu uwalniającego gonadotropinę. Blokując działanie naturalnego hormonu zwanego hormonem uwalniającym gonadotropinę (GnRH), lek hamuje wytwarzanie hormonu luteinizującego (LH), zapobiegając w ten sposób przedwczesnej owulacji.

Kiedy stosować lek Orgalutran?

Lek Orgalutran stosuje się w celu zapobieżenia przedwczesnej owulacji (zbyt wczesnemu uwolnieniu komórki jajowej w wyniku przedwczesnego wzrostu stężenia LH) u kobiet leczonych z powodu bezpłodności, które poddawane są stymulacji jajników. W badaniach klinicznych lek Orgalutran był stosowany z rekombinowaną folikulotropiną (FSH) lub koryfolitropiną alfa, stymulantem pęcherzyka jajnikowego o długim czasie działania.

Jak stosować lek Orgalutran?

Lek Orgalutran jest stosowany jako element leczenia w programach wspomaganego rozrodu, również zapłodnienia w warunkach in vitro. Dawkowanie leku ustala lekarz, który dokładnie poinstruuje pacjentkę, w którym dniu zostanie rozpoczęte podawanie leku Orgalutran. Podawanie leku należy kontynuować tak długo jak to zalecił lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez decyzji lekarza, ponieważ może to wpłynąć na wynik leczenia.

Sposób podawania

Lek Orgalutran jest podawany w pojedynczym wstrzyknięciu podskórnym raz dziennie, najlepiej w udo. Lek może być wstrzykiwany samodzielnie przez pacjentkę lub partnera, po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę w wykonywaniu wstrzyknięć podskórnych. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku i przestrzegać zaleceń w niej zawartych. Każda ampułko-strzykawka może być użyta tylko raz. Każdorazowo należy zmieniać miejsce wstrzykiwań. Nie należy wstrzykiwać leku w miejsca, które są wrażliwe, uszkodzone lub posiniaczone.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Orgalutran?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę leku. Jeżeli od właściwego czasu przyjęcia zapomnianej dawki upłynęło więcej niż 6 godzin (tzn. że czas pomiędzy dwoma wstrzyknięciami jest dłuższy niż 30 godzin), należy jak najszybciej przyjąć dawkę leku i skontaktować się z lekarzem.

Kiedy lek Orgalutran nie może być stosowany?

Lek Orgalutran nie może być podawany pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ganireliks) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, na hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH) lub na inne analogi GnRH. Nie może być stosowany u pacjentek w ciąży lub karmiących piersią.
Nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa stosowania leku Orgalutran u kobiet o masie ciała mniejszej niż 50 kg lub większej niż 90 kg.
Lek Orgalutran nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Orgalutran?

Leczenie jest prowadzone przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu bezpłodności. Przed rozpoczęciem stosowania leku Orgalutran lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad oraz wykluczy przeciwwskazania dotyczące stosowania tego leku. Lekarz dokładnie objaśni zasady prowadzenia leczenia w ramach programu wspomaganego rozrodu. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku lub prowadzonego leczenia należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Orgalutran z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Orgalutran w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Orgalutran stosuje się podczas kontrolowanej hiperstymulacji jajników w programach wspomaganego rozrodu. Nie należy stosować leku Orgalutran w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Orgalutran?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Orgalutran są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest reakcja skórna w miejscu podania leku, głównie zaczerwienienie z obrzękiem lub bez obrzęku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Orgalutran?

W przypadku zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Orgalutran należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Orgalutran wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku Orgalutran na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Orgalutran?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Nie zamrażać. Leku nie należy stosować, jeśli roztwór nie jest klarowny lub zawiera cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Orgalutran - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem