LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Gardasil (Papillomavirus human vaccine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Gardasil (Rp) zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 1 amp.-strzyk. 0,5 ml + 2 igły
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
410,00
Cena
100% (zł):
410,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Gardasil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

MSD Vaccins

Co zawiera szczepionka Gardasil?

Szczepionka Gardasil występuje w postaci zawiesiny do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce i jest dostępna na receptę.
Szczepionka Gardasil zawiera 4 typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) - typy 6, 11, 16 i 18.

Jak działa szczepionka Gardasil?

Lek jest szczepionką, która ma zabezpieczyć przed chorobami wywoływanymi przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) określonych typów. Szczepionka nie jest stosowana w celu leczenia osób już zakażonych tymi typami wirusa HPV. Szczepionka Gardasil nie zawiera składników zakaźnych i nie może wywołać chorób, przed którymi chroni.

Kiedy stosować szczepionkę Gardasil?

Szczepionka Gardasil jest przeznaczona do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku od 9 lat i dorosłych w celu zabezpieczenia przed chorobami wywoływanymi przez wirusy brodawczaka ludzkiego (wirusy HPV). Do chorób tych należą: zmiany przedrakowe żeńskich narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy), zmiany przedrakowe odbytu i brodawki narządów płciowych u mężczyzn i kobiet oraz rak szyjki macicy i rak odbytu.

Jak stosować szczepionkę Gardasil?

Osoby w wieku od 9 do 13 lat otrzymują 2 dawki szczepionki Gardasil (druga dawka jest podawana 6 miesięcy po podaniu pierwszej dawki). Inny schemat w tej grupie wiekowej to podanie 3 dawek (druga dawka podawana jest 2 miesiące po podaniu pierwszej dawki, a trzecia dawka 6 miesięcy po podaniu pierwszej dawki) - wszystkie trzy dawki muszą być podane w ciągu 1 roku.
Osoby w wieku 14 lat i starsze otrzymują 3 dawki szczepionki Gardasil (druga dawka powinna zostać podana 2 miesiące po pierwszej dawce, a trzecia dawka 6 miesięcy po pierwszej dawce) - wszystkie trzy dawki muszą być podane w ciągu 1 roku.
Zaleca się, aby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Gardasil, ukończyły cykl szczepień, stosując szczepionkę Gardasil, a nie inną szczepionkę przeciw HPV.

Sposób podawania

Lekarz lub pielęgniarka poda szczepionkę jako zastrzyk domięśniowy w ramię lub udo.

Kiedy szczepionka Gardasil nie może być stosowana?

Szczepionka Gardasil nie może być podawana pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne zawarte w szczepionce lub na którykolwiek z pozostałych składników szczepionki. Szczepienie nie powinno być wykonywane u osób, u których wystąpiła reakcja alergiczna po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki Gardasil. Szczepionki tej nie należy podawać, jeśli u pacjenta występuje choroba przebiegająca z wysoką gorączką (niewysoka gorączka lub zakażenie górnych dróg oddechowych, takie jak przeziębienie, nie są powodem do odłożenia terminu szczepienia).
Szczepionka Gardasil nie jest przeznaczona do stosowania u dzieci w wieku poniżej 9 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania szczepionki Gardasil?

Przed przeprowadzeniem szczepienia szczepionką Gardasil należy poinformować lekarza o występowaniu u pacjenta: zaburzeń krwawienia; osłabienia układu immunologicznego (z powodu niedoboru odporności lub przyjmowania leków wpływających na układ immunologiczny). Lekarz określi, czy pacjent może zostać zaszczepiony tą szczepionką. Osoby, u których wcześniej po zastrzykach zdarzyło się omdlenie, powinny poinformować o tym lekarza lub pielęgniarkę. Tak jak w przypadku innych szczepionek, Gardasil może nie zapewnić pełnej ochrony wszystkim zaszczepionym osobom. Szczepionka Gardasil nie chroni przed chorobami wywołanymi przez inne typy wirusa brodawczaka ludzkiego niż te zawarte w szczepionce. Szczepienie przeciw HPV nie zastępuje regularnych badań szyjki macicy; należy nadal wykonywać badania cytologiczne oraz stosować środki zapobiegawcze i ochronne. Szczepionka Gardasil nie chroni przed innymi chorobami niewywołanymi wirusem HPV.

Jak stosować szczepionkę Gardasil z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lekarz podejmuje decyzję, czy szczepionka Gardasil może być podawana w tym samym czasie co inne szczepionki.

Czy można podać szczepionkę Gardasil w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zdecyduje, czy będzie możliwe podanie szczepionki Gardasil kobietom w ciąży i kobietom karmiącym piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu szczepionki Gardasil?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie lub po podaniu szczepionki Gardasil, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy szczepionka Gardasil wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań szczepionki Gardasil dotyczących jej wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać szczepionkę Gardasil?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Szczepionki nie należy zamrażać, należy ją przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C. Ampułko-strzykawkę należy przechowywać w kartoniku zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Gardasil - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem