LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Jyseleca (Filgotinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Jyseleca (Rpz) tabletki powlekane 100 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Jyseleca (Rpz) tabletki powlekane 200 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Jyseleca

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Galapagos NV

Co zawiera lek Jyseleca?

Lek Jyseleca to tabletki w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg lub 200 mg filgotynibu. Lek zawiera laktozę - osoby, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Jyseleca?

Filgotynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz janusowych. Filgotynib zmniejsza aktywność występującego w organizmie enzymu o nazwie kinaza janusowa, który bierze udział w powstawaniu stanu zapalnego. Poprzez zmniejszenie aktywności tego enzymu lek pomaga zmniejszyć stan zapalny w przypadku niektórych chorób.

Kiedy stosować lek Jyseleca?

Lek Jyseleca jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z reumatoidalnym zapaleniem stawów o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, jeśli wcześniejsze terapie nie były wystarczająco skuteczne lub nie były tolerowane. Lek ten można stosować samodzielnie lub razem z innym lekiem przeciwreumatoidalnym - metotreksatem.
Lek Jyseleca stosuje się również w leczeniu osób dorosłych z czynnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, jeśli pacjent nie reaguje odpowiednio lub nie toleruje wcześniejszej terapii.

Jak stosować lek Jyseleca?

Lekarz określi dawkowanie leku Jyseleca i ustali czas trwania terapii. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub pomiędzy posiłkami, najlepiej codziennie o tej samej porze. Tabletkę należy połknąć i popić wodą. Tabletki nie należy dzielić, rozgniatać ani żuć przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Jyseleca?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien to zrobić gdy tylko sobie o tym przypomni. Jeśli pacjent przez całą dobę (24 godziny) nie przypomni sobie o tym, aby przyjąć lek, powinien pominąć tę dawkę i przyjąć tylko pojedynczą dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Jyseleca nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (filgotynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje aktywna gruźlica lub aktywne ciężkie zakażenie. Leku nie mogą przyjmować kobiety, które są w ciąży lub przypuszczają, że mogą być w ciąży.
Leku Jyseleca nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Jyseleca?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Jyseleca, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia może być konieczne wykonanie badań w kierunku gruźlicy. Jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia lub w czasie jego trwania lekarz może zlecić wykonanie badań krwi. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent został ostatnio zaszczepiony lub ma zostać zaszczepiony, ponieważ w czasie leczenia lekiem Jyseleca nie powinny być wykonywane szczepienia żywymi szczepionkami.

Jak stosować lek Jyseleca z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Jyseleca w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Jyseleca nie należy stosować w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie przyjmowania tego leku, powinna przerwać jego przyjmowanie i natychmiast poinformować o tym lekarza. Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby uniknąć zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku Jyseleca i przez co najmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki. Lek Jyseleca może zmniejszyć płodność u mężczyzn i spowodować niepłodność.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Jyseleca?

W trakcie stosowania leku Jyseleca mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: nudności, zakażenie nosa i gardła, zakażenie dróg moczowych i zawroty głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się po pomoc medyczną, jeśli podczas leczenia pojawią się objawy ciężkiego zakażenia, w tym: gorączka i objawy zakażenia dróg moczowych (częstsze oddawanie moczu, ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu, ból pleców), objawy zapalenia płuc (kaszel, gorączka, duszność, zmęczenie), objawy półpaśca (bolesna wysypka skórna z pęcherzami).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Jyseleca?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Jyseleca wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Jyseleca może powodować zawroty głowy - jeśli podczas jego stosowania pojawią się zawroty głowy, nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Jyseleca?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Jyseleca - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Jyseleca - powiązane artykuły

Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023 Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowości...

Więcej »
Wtorek, 18 kwietnia 2023

Nowa lista refundacyjna - nowości refundacyjne w programach lekowych od 1 maja 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 maja 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem